Recenzja: „Kameleon i spółka” – Barbara Barszcz

Niedawno w naszej domowej biblioteczce zagościła nowa książeczka pt „Kameleon i spółka” autorstwa Barbary Barszcz. Naszą uwagę z miejsca przykuła żywa kolorystyka okładki oraz bardzo sympatyczne i wesołe ilustracje zwierzątek na niej się znajdujące. Książeczka jest w formacie A4 i na pierwszy rzut oka robi bardzo pozytywne wrażenie.

Kiedy zajrzymy do środka, zauważymy, że książeczka ta poświęcona została zwierzętom, które potrafią się kamuflować w środowisku, w którym żyją. Mamy okazję poczytać m.in o kameleonie, prawdziwym mistrzu kamuflażu, a także o płaszczce, biedronce czy mszycy. Każdemu ze zwierzątek poświęcone zostały dwie strony, na których znajdziemy:

  • krótką, napisaną wierszem i z humorem, historyjkę na jego temat
  • w specjalnej, wydzielonej ramce rozpoczynającej się od słów „czy wiesz, że…”, kilka ciekawostek go dotyczących
  • zadanie do wykonania np kolorowanie wg legendy, odnajdywanie ukrytych na obrazku zwierząt, wyszukiwanie różnic, odrysowywanie po śladzie, tworzenie zwierzaków z papieru, labirynty
  • miejsce, w którym należy wkleić naklejkę (są dołączone do książeczki) przedstawiającą zwierzątko, o którym akurat czytamy

Na końcu znalazła się prosta krzyżówka, w której dziecko będzie miało okazję sprawdzić nabytą podczas czytania książeczki wiedzę. Pytania są naprawdę łatwe, nie powinny sprawić żadnemu dziecku problemu. Starsze dzieci będą mogły wykonać ją samodzielnie, młodszym potrzebna będzie pomoc przy wpisywaniu haseł w odpowiednie miejsca.

„Kameleon i spółka” to książeczka w sam raz dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Pozycja ta nie tylko dostarcza dzieciom wielu interesujących informacji na temat zwierząt posługujących się na co dzień kamuflażem, ale też zapewnia sporo rozrywki. Znajdujące się wewnątrz niej zadania pomogą waszym pociechom rozwijać wyobraźnię oraz doskonalić spostrzegawczość. Jako mama bardzo lubię książeczki łączące w sobie naukę i zabawę, czyli to, co pożyteczne z tym, co przyjemne. Z doświadczenia wiem, że dzieci bardzo chętnie sięgają po tego typu pozycje i jestem pewna, że „Kameleon i spółka” również im się spodoba. Dlatego też polecam waszej uwadze tę książeczkę.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Ilustracje: Alicja Kaczmarska-Strzebońska
Liczba stron: 24
ISBN: 978-83-7915-138-7
Grupa wiekowa: 4-7

1Shares