Recenzja: „Horizon Zero Dawn. Raróg” – Anne Toole, Ann Maulina

„Horizon Zero Dawn” to niezaprzeczalnie jedna z moich ulubionych (obok „Bloodborne” czy „Dark Souls 3”) gier na konsolę PlayStation 4. Nie zliczę godzin, które poświęciłam na jej przejście i dokładniejsze zapoznanie się z przedstawionym w niej światem. Nie powinno więc nikogo dziwić to, że – podobnie jak inni fani tego tytułu – nie mogę doczekać się już jego kontynuacji – „Horizon Zero Dawn II: Forbidden West”, która zapowiedziana została na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Wydawnictwo Egmont postanowiło jednak sprawić nie lada niespodziankę wszystkim fanom gry oddając w ręce czytelników pierwszy tom komiksu osadzonego w uniwersum Horizon Zero Dawn zatytułowany „Raróg”, do którego scenariusz stworzyła Anne Toole (znana przede wszystkim jako współscenarzystka m.in. takich gier jak „Escape Dead Island”, „Sacred 3”, „Assassin’s Creed Origins: Curse of the Pharaohs”, „Days Gone”, seriali „Cannon Busters”, „Alles Liebe, Annette”, „The Lizzie Bennet Diaries” czy komiksów „Halo: Lone Wolf”, „Dead Island”, „Crystal Cadets”, „Grimm Fairy Tales”), zaś oprawą graficzną zajęła się indonezyjska artystka i twórczyni komiksów Ann Maulina.

Zaskoczeniem dla wielu fanów gry może być fakt, że główną bohaterką tego komiksu nie jest dobrze im znana i lubiana Aloy, lecz Talanah – córka Talavada, obecnie stojąca na czele Loży Łowców, która niedawno wspomogła Aloy podczas bitwy o Południk w trudnej walce z HADES-em. Sama Aloy… odeszła, nie mówiąc nikomu dokąd zmierza i kiedy (czy w ogóle) powróci.

Tymczasem czytelnik towarzyszy Talanah podczas jednej z jej misji, w trakcie której nieoczekiwanie natyka się ona m.in. na poważne niebezpieczeństwo w postaci nowego gatunku maszyny mogącej zagrozić przyszłości samych Łowców, a także spotyka mężczyznę określanego mianem „człowieka z lasu”, który od dawna już ucieka przed swoją przeszłością. Wspólnie stawią oni czoła czyhającym na nich niebezpieczeństwom oraz odkryją na nowo, czego pragną od życia.

Mimo iż album ten liczy sobie niespełna 130 stron, z czego część stanowią dodatki w postaci alternatywnych okładek do albumów czy informacji uzupełniających wiedzę ze świata przedstawionego, to sama historia naprawdę potrafi wciągnąć i zaciekawić. Nie brak w niej bowiem ani akcji, ani też różnorodnych niebezpieczeństw, zaś sami bohaterowie potrafią wzbudzić emocje w czytelniku. Zwłaszcza Talanah, która jest silną i zdeterminowaną Łowczynią nie bojącą się wyzwań i nie poddającą się w dążeniu do realizacji wyznaczonych sobie celów. Przygoda bohaterki idealnie nadawałaby się na wątek poboczny w grze, a sama w sobie stanowi interesujący spin-off pomiędzy pierwszą jej częścią a nadchodzącą kontynuacją. I kto wie – być może uchyla również rąbka tajemnicy odnośnie tego, z czym m.in. przyjdzie zmierzyć się samej Aloy w „Horizon Zero Dawn II: Forbidden West”.

Od strony graficznej album wypada znakomicie. Ann Maulinę wyróżnia żywa i naturalistyczna kreska. Nie każdemu przypaść może jednak to, iż artystka w głównej mierze skupiła się na przedstawieniu tego, co dzieje się na pierwszym planie, nie przykładając zbytnio uwagi do szczegółów tła. Mnie osobiście taki zabieg nie przeszkadzał w odbiorze całości, a wręcz przeciwnie – pozwolił skupić się na tym, co najważniejsze – historii oraz jej bohaterach. Poza tym podoba mi się dobór kolorystyczny, widoczne u postaci emocje oraz oddanie klimatu świata gry.

Album „Horizon Zero Dawn. Raróg” polecam w szczególności tym, którzy przeszli już grę bądź też mieli z nią jakąkolwiek styczność. Komiks ten będzie dla nich prawdziwą gratką i przyjemnym powrotem do znanego im, odradzającego się po globalnym kataklizmie świata, pełnego zabójczych maszyn i innych niebezpieczeństw na każdym kroku czyhających na ludzi, którzy na nowo próbują zbudować swoją przyszłość.


Tytuł: Horizon Zero Dawn. Raróg
Autor: Anne Toole
Tytuł oryginalny: Horizon Zero Dawn Vol. 1: The Sunhawk
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2021
Seria/Cykl: Horizon Zero Dawn, tom 1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Fotmat: 16,7 x 25,5 cm
Ilustracje: Ann Maulina
Liczba stron: 128
ISBN: 9788328150096

do kupienia na EGMONT.PL

oraz

1Shares