Twórczość Neila Gaimana nie jest mi obca. Swoją przygodę z nim rozpoczęłam od „Koraliny”, później sięgnęłam po książkę skierowaną do młodszych czytelników, a mianowicie „Dzień z życia Czu”, a następnie po trzy tytuły, które zrobiły na mnie nie małe wrażenie, czyli „Gwiezdny pył”, „Nigdziebądź” oraz „Księga cmentarna”, i to nie tylko ze względu na opowiedziane w nich historie, ale też sposób wydania samych książek – te piękne, mieniące się, przykuwające uwagę czytelnika okładki ♥
Tym razem jednak miałam okazję poznać autora od zupełnie innej, nieznanej mi dotąd strony, a mianowicie komiksowej za sprawą niedawnej premiery wydawnictwa Egmont – albumu zatytułowanego „Historie prawdopodobne”, należącego do cyklu Mistrzowie Komiksu. W albumie tym znalazły się cztery różnorodne zbiory – tytułowe „Historie prawdopodobne” a także „Tylko kolejny koniec świata, nic więcej”, „Studium w szmaragdzie” oraz „Problem Zuzanny i inne opowiadania”.
W przeciwieństwie do dzieł Neila Gaimana, z którymi miałam okazję zapoznać się wcześniej, powyższego albumu nie da się „połknąć” na raz. I to nie tylko ze względu na to, że mamy tu przecież do czynienia ze zbiorem opowieści, ale przede wszystkim z uwagi na fakt, iż zauważalnie różnią się one pomiędzy sobą – nie tylko tematyką, ale też stylem, koncepcją, klimatem, umyślnymi nawiązaniami do innych literackich dzieł, a nawet sposobem ich graficznego przedstawienia. Dlatego też nie da się usiąść i ot tak przeczytać tej książki od deski do deski. Zamiast tego lepiej jest dawkować sobie obcowanie z nią; dać czas na spokojną lekturę oraz pochylenie się nad tematyką poszczególnych historii i pracami ilustratorów powstałych na ich potrzeby.
A skoro już o pewnym wymieszaniu dzieł literackich mowa, to w albumie tym odkryjecie na nowo m.in. jedną z najbardziej znanych historii autorstwa Arthura Conana Doyle’a – z tą różnicą jednak, iż tym razem studium nad popełnioną zbrodnią nie będzie spod znaku szkarłatu lecz szmaragdu, a całość mocno zakorzeniona została w mitologii stworzonej przez H.P. Lovecrafta. Zresztą Wielcy Przedwieczni dadzą o sobie znać nie tylko w tej opowieści, lecz również innej, traktującej o pewnym wilkołaku, który zmuszony będzie zmierzyć się z nadchodzącym końcem świata. Jednak dzieła Arthura Conana Doyle’a czy H.P. Lovecrafta to nie jedyne, które Gaiman pozwolił sobie zaadaptować na potrzeby własnych opowiadań. Spotkacie się tu również z bohaterami powołanymi do życia m.in. przez C.S. Lewisa czy Roberta Southey’a.
Jak to ze zbiorami bywa, opowieści w nich zebrane bywają naprawdę różne. Jedne z nich są lepsze („Studium w szmaragdzie”, „Szukając dziewczyny”), inne gorsze („Poczucie obcości”, „Październik w fotelu”), a i takie, które momentami ciężko zrozumieć („Karmiący i karmieni”). Niemniej cały album bez dwóch zdań zasługuje na uwagę czytelników, a już miłośników twórczości Neila Gaimana w szczególności. A jako że sama do nich należę, album ten znaleźć się musiał w mojej biblioteczce.
GARŚĆ CYTATÓW
„Była moim marzeniem – a jeśli dotkniesz marzenia, pryśnie niczym bańka mydlana.”
„(…) usłyszałem w tym dźwięku odgłos zbyt wielu innych zamykanych drzwi. Drzwi z przeszłości, drzwi, których już nie ma. I już nigdy nie dołamy ich otworzyć.”
„Koniec świata to dziwny koncept. Świat zawsze się kończy i koniec zawsze zostaje odwrócony dzięki miłości, głupocie bądź zwykłemu, ślepemu szczęściu.”
„Drobne działania potrafią odwrócić Armagedon.”
„Głęboko pod przyboju gromem, w ochłani mrocznej, niezgłębionej, w odwiecznej śpiączce pogrążony, tam kraken śpi…”
„Byłem nagi, zmarznięty, zakrwawiony i samotny (…) Każdy z nas tak właśnie zaczyna życie.”
„Śmierć przychodzi nocą, jak lew.”
„Powtórzenia odbijają się echem wraz z upływem lat. (…) Lecz sami popełniamy błędy. I śpimy nierozsądnie.”
„Oto cała Kwiecień. Wrażliwa, lecz jednocześnie najokrutniejsza z nas wszystkich.”
„Chyba nie możemy nic poradzić na to, kim jesteśmy.”
Tytuł oryginalny: Likely Stories, Only the End of the World Again,
A Study in Emerald, The Problem of Susan and Other Stories
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Scenariusz: Neil Gaiman, Rafael Scavone,
P. Craig Russell, Rafael Albuqerque
Ilustrator: Scott Hampton, Marc Buckingham, Rafael Albuqerque,
P. Craig Russell, Paul Chadwick, Troy Nixey
Wydawnictwo: Egmont <<= tu możesz kupić
Rok wydania: 2021
Seria/Cykl: Mistrzowie Komiksu
Oprawa: twarda
Format: 17.0×26.0cm
Liczba stron: 292
ISBN: 978-83-281-4908-3