Recenzja: „Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie” – Jens Andersen

Każdy z nas, kiedy był dzieckiem miał jakieś swoje ulubione zabawki, które nie tylko pozwalały mu zabić przysłowiową nudę, ale też dać upust dziecięcej wyobraźni. Ja uwielbiałam klocki LEGO, choć w czasach, gdy byłam małą dziewczynką, nie było ich tak dużo na naszym rynku jak obecnie, a i cena kompletów sprawiała, że dostawało się je zazwyczaj jedynie na Gwiazdkę. Moja mama jednak wiedziała o mojej miłości do klocków i kiedy tylko mogła sobie na to pozwolić, kupowała mi kolejne zestawy. Na budowaniu domków, zamków, różnorodnych pojazdów i innych tworów, jakie tylko pojawiały się w mej głowie, upływały mi chwile wolne od nauki.

Odkąd sama zostałam mamą, starałam się zarazić miłością do klocków LEGO moje własne dziecko. Dlaczego? Bo zabawa nimi nie tylko pozwala przyjemnie spędzać czas – zwłaszcza w rodzinnym gronie, lecz również rozwija dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. I wiecie co? Udało mi się!

Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak w ogóle powstały klocki LEGO i jak wyglądała ich „droga” od pierwszego klocka aż do ich obecnego wyglądu oraz osiągniętego przez nie światowego sukcesu na rynku zabawek? Jeśli tak, to teraz macie okazję poznać odpowiedzi na te pytania, a wszystko dzięki książce autorstwa Jensa Andersena, wybitnego duńskiego biografa, która na naszym rynku ukazała się na początku listopada nakładem wydawnictwa W.A.B. i w tłumaczeniu Agaty Lubowickiej i Justyny Haber-Biały.

„Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie”, bo o tej właśnie książce mowa, to nie tylko kompletna historia rozwoju wielkiej globalnej firmy, ale przede wszystkim – tak jak w podtytule – opowieść o kilku pokoleniach rodziny – Kristiansenów, która stworzyła najsłynniejsze na świecie klocki, po które od kilkudziesięciu lat sięgają kolejne dzieci oraz ich rodzice i po które zapewne sięgać będą również w przyszłości.

Wydawnictwo należycie zadbało o wydanie książki. Twarda, grubsza oprawa, większy od zwykłej książki format, a także przyjemna w dotyku faktura okładki robią wrażenie. Tym co jednak naprawdę zachwyca to wnętrze książki. Została ona bowiem opatrzona bogactwem zdjęć oraz ilustracji we wspaniały sposób uzupełniających znajdującą się na jej kartach treść. Całość zaś została napisana w taki sposób, iż mimo faktu, że mamy do czynienia z biografią, książkę tę czyta się lekko, po prostu płynąc przez kolejne jej stronice.

Klocki LEGO to prawdziwy fenomen. Zabawka idealna po prostu dla każdego, kto po nie sięgnie – niezależnie od wieku czy płci; która reprezentuje wizję znaczenia zabawy w życiu człowieka. Na tym właśnie zależało ich twórcy, a obecnie jego następcom – aby nie zapominać o drzemiącym w każdym z nas wewnętrznym dziecku i po prostu pozwolić mu od czasu do czasu dojść do głosu, właśnie bawiąc się klockami LEGO. Ja sobie nie odmawiam tej przyjemności i tego samego życzę i wam – po prostu bawcie się dobrze i czytajcie „Historię LEGO”, bo naprawdę warto!


 

Tytuł: Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie
Autor: Jens Andersen
Tytuł oryginalny: Et Liv Med Lego
Tłumaczenie: Agata Lubowicka, Justyna Haber-Biały
Wydawnictwo: W.A.B. / współpraca
Rok wydania: 09/11/2022
Oprawa: twarda
Format: 16,0 x 23,5 cm
Dodatki: zdjęcia
Liczba stron: 496
ISBN: 978-83-83182-54-4
Gatunek: biografia

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares