Recenzja: „Abhorsen” – Garth Nix

Przed wiekami Orannis – Pan Zagłady, Niszczyciel i Wielki Destruktor – został spętany przez Siedmiu. Teraz jednak z pomocą niezwykle potężnego nekromanty, kierującego zastępami Zmarłych, ma szansę w końcu wydostać się na wolność. Jeśli mu się to uda… zarówno Stare Królestwo jak i świat położony za Murem czeka zagłada. Posłuszna wizjom Clayr, Lirael – prawowita dziedziczka Abhorsenów, a zarazem Strażniczka Pamięci – wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, by stawić czoła Wrogowi i wypełnić swoje przeznaczenie. Towarzyszą jej wierni przyjaciele: Książę Sameth i Podłe Psisko, oraz odwieczny sługa jej rodu – kot Mogget. Czy uda im się znaleźć sposób pokonania Orannisa? Oto nadszedł czas ostatecznej rozgrywki…

Ostatni tom trylogii Gartha Nixa, australijskiego pisarza fantasy piszącego głównie powieści dla młodzieży, opowiadającej o Starym Królestwie niczym nie odbiega od poprzednich części – „Sabriel” i „Lirael”. Po raz kolejny otrzymujemy książkę dopracowaną, wręcz dopieszczoną w najmniejszym szczególe, napisaną świetnym stylem i opowiadającą historię, która porywa już od pierwszych stron.

Kolejny raz przenosimy się do Starego Królestwa – świata pełnego magii, tajemnic i kroczących jego ścieżkami Zmarłych, by tym razem przekonać się, jak zakończą się losy bohaterów, z którymi zżyliśmy się podczas lektury poprzednich tomów trylogii. Świat stworzony przez autora zachwyca na każdym kroku. Bogactwo opisów zarówno otoczenia jak i postaci występujących na kartach powieści robi wrażenie. Do tego dochodzi świetna charakterystyka bohaterów, nie tylko ich wyglądu zewnętrznego oraz pełnionych przez nich funkcji, ale też targających nimi emocji. Jesteśmy też świadkami ich dojrzewania do roli, jaką wyznaczył im los. Nareszcie też możemy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy to idący wybiera drogę, czy droga idącego”.

Trzeci tom trylogii to idealne zwieńczenie całej historii. Przynosi odpowiedzi na wszystkie dotąd stawiane przez nas pytania oraz zakańcza wszelkie otwarte przez autora wątki. Dla mnie najważniejsze było poznanie prawdy o Podłym Psisku oraz Moggecie – ci bohaterowie, tak niezwykli i wyjątkowi, intrygowali mnie najmocniej, dlatego też cieszy mnie, że w końcu otrzymałam rozwiązanie zagadki ich dotyczącej.

Jeśli jesteście miłośnikami fantastyki i szukacie dla siebie dobrze opowiedzianej, niebanalnej, wciągającej historii, ze świetnie wykreowanym światem oraz nietuzinkowymi bohaterami, koniecznie sięgnijcie po trylogię o Starym Królestwie Gartha Nixa. Coś czuję, że się wam ona spodoba.

Moja ocena: 5/6

Abhorsen [Garth Nix]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Tytuł oryginalny: Abhorsen
Tłumaczenie: Agnieszka Kuc
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2014
Trylogia: Stare Królestwo, tom 3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 424
ISBN: 978-83-08-05438-3

Wyzwanie: „Czytam Fantastykę III” ; „Czytam opasłe tomiska”

0Shares