Powraca kultowa „seria ze statkiem”, czyli Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich!

W październiku 2018 roku na półkach księgarni pojawi się pierwszy tom nowej odsłony kultowej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich!

Tzw. „seria skandynawska” (lub – bardziej familiarnie – „seria ze statkiem”) była nie tylko znakiem rozpoznawczym Wydawnictwa Poznańskiego, lecz także jedną z dłużej wydawanych w Polsce serii książek skupionych na określonym obszarze geograficznym. Przez ponad 30 lat i niemal 150 tomów serii przewinęły się największe nazwiska literatury skandynawskiej (w tym wielu noblistów) – Karen Blixen, Mika Waltari, Sigrid Undset, Knut Hamsun, Halldor Laxness, Hans Christian Andersen, Vilhelm Moberg, Per Olof Enquist, których książki przekładali na język polski najlepsi tłumacze i pisarze – Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Giebułtowicz, Maria Dąbrowska czy Leopold Staff. W ramach serii ukazywała się literatura piękna, klasyczne dzieła staronordyckie oraz zbiory ludowych baśni. Wybrane recenzje Jarosława Iwaszkiewicza (publikowane w latach 60. i 70. w „Roczniku Literackim” i „Życiu Warszawy”) zostały później wydane w zbiorze Szkice o literaturze skandynawskiej.

Ze względu na swój rozmach pod kątem doboru tytułów, autorów i tłumaczy, a także pogłębiony obszar tematyczny, Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich odegrała niebagatelną rolę w przybliżaniu i promowaniu kultury oraz literatury krajów skandynawskich w Polsce, a tym samym niejako wychowywała kolejne pokolenia skandynawistów i tłumaczy. Właśnie ta ogromna rola kulturotwórcza, a także piękne tradycje literackie, zainspirowały nas do wznowienia jej po ponad dwudziestu pięciu latach przerwy. W odświeżonej, „nowej” Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich chcemy znów wydawać najlepsze tytuły i nagradzanych współczesnych autorów w doskonałych przekładach, a także odświeżyć klasyki z dawnej serii.

Otworzą ją, nominowani do finału Międzynarodowej Nagrody Bookera 2017, doskonali Niewidzialni Roya Jacobsena. Ta powieść, będąca wedle Justyny Czechowskiej zachwycającą odą do niewielkiego kawałka lądu otoczonego zimnymi wodami, odznacza się uniwersalnością, prostotą i zrównoważeniem z jednej strony, z drugiej zaś szokuje majestatem rodem z Szekspira w oślepiających opisach burz i sztormów. Dzięki umieszczeniu akcji na wysepce tak małej, że miejsca wystarcza tylko dla jednej rodziny, Roy Jacobsen obnaża w niej świat i pozbawia nas wszelkich złudzeń w marzeniach o utopii. Tym, którzy nie mogą już doczekać się ciągu dalszego, możemy tylko obiecać, że plany związane z nową odsłoną Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, są nakreślone z rozmachem dorównującym pierwszej serii. Poza kolejnymi tytułami – odpowiednio w 2019 i 2020 roku – Roya Jacobsena (Niewidzialni to początek tzw. trylogii Barrøy), w przyszłym roku planujemy wydać także międzynarodowej sławy klasykę, czyli Pożegnanie z Afryką Karen Blixen oraz nagrodzoną Norwegian’s Bookseller Prize 2017 Współczesną rodzinę Helgi Flatland.

Tytuły te to zaledwie początek kolejnego, długiego rejsu statku wikingów po szerokich wodach literatury!

 

7Shares