„Podróż dookoła świata. Północ – południe. Wschód – zachód” – Nikola Kucharska

Dziś opowiem wam o książce, która mnie, jako mamę, po prostu zachwyciła, a na której punkcie moje dziecko po prostu oszalało. Książce niezwykłej pod wieloma względami – czy to z uwagi na sposób, w jaki została wykonana, czy też z powodu zawartych w niej treści. Książce, która waszym pociechom zapewni wiele godzin zabawy i sprawi, że nadchodzące jesienne wieczory z pewnością nie będą już nudne.

„Podróż dookoła świata” Nikoli Kucharskiej to tak naprawdę nie jedna, ale dwie książki zamknięte w jednej okładce. Znajdują się w niej bowiem dwie odrębne historie, które śledzimy u boku dwóch zupełnie różnych rodzin – w zależności od tego, w jaki sposób trzymamy książkę.

Z przodu książki rozpoczyna się pierwsza podróż – z północy na południe, a jej bohaterami jest rodzina Białych, która oszczędzała na tę wyprawę przez wiele lat. Tacie Arkowi marzy się zdobywanie szczytów. Jego żonie Ani odwiedzenie Patagonii i zatańczenie tanga. Z kolei ich synek Marcel chciałby mieć nowych kolegów oraz koleżanki na całym świecie. Towarzyszką ich podróży jest papuga o imieniu Werter. Odwiedzają oni wiele dzikich zakątków świata spotykając na swej drodze najróżniejszych ludzi oraz zwierzęta (nawet te wymarłe), oraz przyglądając się wielu gatunkom roślin.

Podróż dookoła świata (3)

Z tyłu książki rozpoczyna się druga podróż – ze wschodu na zachód, w którą zabierają nas Zielińscy. Markowi dopisało szczęście – wygrał na loterii podróż dookoła świata dla całej swojej rodziny. Jej członkowie mają w planach odwiedzenie największych turystycznych atrakcji w każdym zakątku świata. Poza tym chcieliby też zasmakować innych przyjemności – poserfować (tata Marek), poopalać się (mama Ewa), spotkać się ze starym przyjacielem (dziadek Ernest), zobaczyć prawdziwe rekiny (Karol) czy też Myszkę Miki (Mania). Tak jak i Białym, tak i Zielińskim w podróży towarzyszy rodzinny pupil z tą różnicą, że nie jest to ptak, a pies o nietypowym imieniu – Larwa.

Podróż dookoła świata (4)

Książkę tę można oglądać normalnie, tzn strona po stronie, ale… można też rozłożyć ją na podłodze, gdyż strony są ze sobą połączone i tworzą harmonijkę, która ma (uwaga!!) ponad trzy metry długości. Czyste szaleństwo prawda? Ale pomyślcie tylko, ile to zabawy!

Podróż dookoła świata (7)

zdjęcie pochodzi z bloga autorki

Zwłaszcza że na każdej stronie jest tyle rzeczy do odkrycia i tak dużo ciekawostek do poznania. Każdy zakątek świata charakteryzuje się  bowiem czymś innym – różnorodną fauną i florą, żyjącymi tam ludźmi, zabytkami, lokalnymi legendami czy postaciami z filmów oraz książek. Dla przykładu – zaglądając do Szwecji napotykamy na swej drodze Kurta Wallandera (postać z kryminałów Henninga Mankella) oraz Bukę i Hatifnatów – postaci znane z książek Tove Jansson (też kochacie Muminki?).

Podróż dookoła świata (5)

Z kolei będąc w Stanach Zjednoczonych możemy pstryknąć sobie fotkę przy Pomniku Czterech Prezydentów na Górze Rushmore czy też zajrzeć do Hollywood.

Podróż dookoła świata (6)

Jakby tego było mało autorka zachęca dzieci do aktywnego spędzania czasu z jej książką stawiając przed nimi różnego rodzaju zadania i polecenia, które w większości przypadków polegają po prostu na odnajdywaniu różnych rzeczy na stronicach książki.

Należy jej się przy tym wielka pochwała za to, że zadbała w swej książce dosłownie o każdy szczegół. Podpisała nie tylko kontynenty i znajdujące się na nich państwa; morza oraz oceany, ale właśnie wszystkie te charakterystyczne elementy dla danego zakątka świata jak np miejsca, budynki, zabytki, lokalne jedzenie, działające na danym terenie organizacje itd. Podoba mi się również to, że cała narracja prowadzona jest tu w formie komiksu. Wiele dzieci bardzo je lubi, dlatego też wierzę w to, że dzięki takiemu zabiegowi książka jeszcze bardziej przypadnie im do gustu.

Nam się bardzo spodobała i razem z córką liczymy na to, że to nie ostatnia pozycja tego typu, która znalazła się w naszej domowej biblioteczce. Szczerze polecam waszej uwadze „Podróż dookoła świata. Północ – południe. Wschód – zachód” Nikoli Kucharskiej, bo naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Krótko mówiąc – jest po prostu świetna!

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Ilustracje: Nikola Kucharska
Liczba stron: 28
ISBN: 978-83-10-12984-0
Grupa wiekowa: 6+

nasza księgarnia

0Shares