„Piotrek w Watykanie” – Edyta Gawryś

„Piotrek w Watykanie” Edyty Gawryś choć jest pozycją skierowaną głównie do starszych czytelników przygotowany został w taki sposób, by zachęcić do zapoznania się z nim również dzieci. Dzieje się tak dzięki zamieszczonym w książce różnorodnym grom oraz zabawom, które poprzez aktywne spędzanie czasu z książką mają za zadanie nie tylko oswoić najmłodszych ze sztuką, ale też zachęcić ich do pogłębiania wiedzy na tematy, które zostały w niej poruszone. Dzieci mogą m.in dorysowywać brakujące fragmenty rzeźb, przejść labirynt, wyszukiwać różnice, a nawet ułożyć puzzle, które znajdą na końcu książki.

piotrek-w-watykanie-4 piotrek-w-watykanie-5

Ukłon w stronę najmłodszych to również główny bohater, który sam będąc jeszcze dzieckiem opowiada o najważniejszych sprawach związanych z najmniejszym państwem-miastem świata jakim jest Watykan oraz pokazuje, na co warto zwrócić uwagę chcąc go zwiedzić.

piotrek-w-watykanie-2 piotrek-w-watykanie-3

Dzięki niemu poznajemy historię tego miejsca, dowiadujemy się wielu cennych informacji na temat ludzi, którzy na przestrzeni wieków przyczynili się do jego powstania oraz odkrywamy wiele ciekawostek, które z pewnością nie jedną osobę mocno zaskoczą. Bo czy dajmy na to wiedzieliście, iż wśród 140 posągów świętych umieszczonych na kolumnach otaczających plac św. Piotra znajduje się posąg naszego rodaka – św. Jacka Odrowąża? Albo że w Grotach Watykańskich, w których znajdują się groby papieży, są również kaplice poświęcone różnym narodowościom, w tym m.in polskiej? Bądź też że wrota Świętej Bramy otwierane są raz na 25 lat, a następnie od wewnątrz zamurowywane do kolejnych lat jubileuszowych?

Autorka „Piotrka w Watykanie” – Edyta Gawryś, od wielu lat mieszkająca i pracująca w Bolonii, redaktor naczelna Radia Klik – portalu internetowego dedykowanego włoskiej Polonii, oddała w ręce czytelników niezwykle praktyczny przewodnik po tym najmniejszym państwie świata. Choć książka ta liczy sobie zaledwie 52 strony, wypełniona jest po brzegi informacjami, które z pewnością pomogą niejednemu z was, i przede wszystkim dzieciom, odkryć piękno i tajemnice tego najważniejszego dla chrześcijan miejsca,  oraz sprawią, że zapragniecie sami zobaczyć na własne oczy wszystko to, o czym autorka napisała na kartach książki.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Ekwita
Rok wydania: 2015
Oprawa: twarda
Ilustracje: Maja Lulek
Liczba stron: 52
ISBN: 978-83-941770-0-3

ekwita

22Shares