„Pegaz. Ogień życia” – Kate O’Hearn (recenzja 563)

Pewnej burzowej nocy na dach budynku, w którym mieszka trzynastoletnia Emily, spada coś ciężkiego. Zaniepokojona dziewczynka, mimo odczuwanego strachu, postanawia sprawdzić źródło hałasu. Wśród pozostałości po niegdyś pięknym i bujnym ogrodzie znajduje skrzydlatego konia – Pegaza. Jest poważnie ranny i potrzebuje pomocy. Emily jeszcze nie wie, że przybył on na ziemię z ważną misją. Na Olimp napadli Niradzi, paskudne czterorękie stwory, którym rady nie dali nawet bogowie. Po tym, jak zgasł Olimpijski Ogień, ich świat został doszczętnie zniszczony. Teraz Pegaz musi odnaleźć dziewczynkę, w której sercu płonie ogień życia. Tylko z jej pomocą możliwe będzie pokonanie Niradów i odrodzenie Olimpu. Niestety na ziemię w ślad za Pegazem przybyli również Ci, którzy zniszczyli jego świat… , a także Pelen, olimpijski złodziejaszek, który zamiast walczyć w obronie Olimpu, ruszył za Pegazem i skradł jego złotą uzdę. Ten, kto ją posiada, zyskuje kontrolę nad uskrzydlonym wierzchowcem…

„Pegaz. Ogień życia” to pierwszy tom serii fantastyczno-przygodowej dla młodzieży, której autorką jest Kanadyjka Kate O’Hearn. Pisarka zadebiutowała w 2008 roku powieścią „Kira” (I tom cyklu „Shadow of the Dragon”), jednak największą popularność przyniosła jej seria książek o Pegazie, w której w umiejętny sposób splotła ze sobą dwa światy – mitologiczny z tym, w którym żyjemy współcześnie. Powstała z tego iście wybuchowa mieszanka gwarantująca czytelnikowi niesamowitą przygodę. Czegóż my tu nie mamy! Szaleńcze pościgi, imponujące bitwy, krwawe starcia z wrogiem, niebezpieczeństwo czające się za każdym rogiem, zdradę, intrygi, a nawet tajną rządową organizację, o której wiadomo jedynie tyle, że jeśli ktoś wpadnie w ich łapy… wszelki ślad po nim ginie. Oprócz elementów typowo fantastycznych i przygodowych, znalazły się tu również te bardziej realne, bliskie wielu ludziom jak samotne rodzicielstwo, tęsknota i ból po utracie najbliższych czy nietolerancja narodowościowa. W trakcie lektury jesteśmy świadkami rodzących się przyjaźni, wzajemnego zaufania, lojalności, a ostatecznie największego poświęcenia będącego aktem prawdziwego heroizmu.

Mimo tego iż jest to powieść napisana z myślą o młodzieży, z powodzeniem sięgnąć mogą po nią również starsi czytelnicy. Spodoba się ona wszystkim miłośnikom fantastyki, zwłaszcza osobom zainteresowanym mitologią. Historia wciąga już od pierwszych stron do tego stopnia, że trudno się od niej choć na chwilę oderwać. Zakończenie zaś sprawia, że ma się ochotę czym prędzej sięgnąć po kontynuację, aby poznać dalsze losy wszystkich tych niesamowitych bohaterów, których poznaliśmy w trakcie lektury. Naprawdę polecam!

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Pegasus and the Flame
Tłumaczenie: Paulina Kielan
Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2014
Seria: Pegaz, tom 1
Oprawa: miękka
Liczba stron: 344
ISBN: 978-83-245-2041-1

7Shares