„O dzieciach, które kochają książki” – Peter Carnavas

Bywają książki, które mimo tego, iż nie zawierają w sobie wielu słów, przekazują mnóstwo treści. Jedną z nich jest „O dzieciach, które kochają książki” Petera Carnavasa – książeczka, po przeczytaniu której robi się człowiekowi jakoś tak ciepło na sercu…

Opowiada ona o rodzinie, która mimo tego, iż nie miała wielu z rzeczy, bez których większość ludzi nie wyobraża sobie w dzisiejszych czasach życia (telewizor, samochód, dom), posiadała mnóstwo książek.

O dzieciach które kochają książki (3)

Wypełniały one całą przestrzeń przyczepy, którą zamieszkiwali, każdy jej najmniejszy zakamarek, zastępując m.in podstawkę pod toster czy kocie posłanie, a nawet tworząc drabinę do okna, po której wspinał się mały Antek, by móc usiąść na parapecie i poczytać kolejną książkę.

O dzieciach które kochają książki (4)

Jednak pewnego dnia książek zrobiło się tak dużo, że przestały się już mieścić w ich przyczepie. Rodzice Antka i jego siostry Lusi postanowili więc się ich pozbyć, co do jednej…

Z chwilą, w której książki zniknęły z otoczenia rodziny, życie jej członków uległo diametralnej zmianie. Nic już nie było takie same, nawet to, co dotąd ich łączyło. Pojawiła się pustka nie do wypełnienia.

Aż któregoś dnia z plecaka Lusi wypada książka…

„O dzieciach, które kochają książki” to doprawdy piękna i ciepła opowieść o tym, jak wielką moc posiadają książki. Za pomocą niewielu słów przekazuje prawdę o tym, jak bardzo zmieniają one ludzkie życie. Nie tylko w szczególny sposób wypełniając i ocieplając przestrzeń, w której żyjemy, ale przede wszystkim rozwijając naszą wyobraźnię i zacieśniając łączące nas więzi. Książka ta udowadnia, że życie człowieka, który obcuje z literaturą, jest po prostu bogatsze i o wiele szczęśliwsze.

Mi tego mówić nie trzeba. Od najmłodszych lat kocham książki i tę miłość staram się zaszczepiać mojemu dziecku – czego efekty już widać. Dlatego też cieszę się, że powstają takie książki, jak ta autorstwa Petera Carnavasa, które w prosty i bardzo obrazowy sposób pokazują dzieciom, dlaczego warto sięgać po książeczki już od najmłodszych lat.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: The children who loved book
Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2016
Seria/Cykl: Poza seriami, czyli książki rozmaite
Oprawa: twarda
Ilustracje: Peter Carnavas
Liczba stron: 36
ISBN: 978-83-7420-650-1
Grupa wiekowa: 4+

Adamada

2Shares