Otrzymałam od wydawnictwa Albatros informację dotyczącą zbliżającej się wielkimi krokami najnowszej powieści Roberta Harrisa – „Oficer i szpieg”. Co prawda sama nie mam jej w planach, jednakże wierzę, iż wśród Was znajdą się osoby zainteresowane tą wiadomością. Pozwólcie więc, że zamieszczę poniżej wszystko to, co na temat tejże powieści otrzymałam w e-mailu.
24 września trafi do księgarń powieść Roberta Harrisa „Oficer i szpieg”.
Robert Harris jest też autorem scenariusza do filmu pod tym samym tytułem, który wyreżyseruje Roman Polański. Prace nad filmem „Oficer i szpieg” rozpoczną się na początku przyszłego roku, część zdjęć zostanie nakręcona w Polsce. Roman Polański i Robert Harris nie po raz pierwszy pracują razem – owocem poprzedniej współpracy była ekranizacja powieści „Ghostwriter”. Polski tytuł filmu i książki, również wydanej nakładem Albatrosa, to „Człowiek widmo” − w naszym kraju powieść sprzedała się w nakładzie ponad 20 000 egzemplarzy.
„Sprawa Alfreda Dreyfusa podzieliła na przełomie XIX i XX wieku nie tylko Francję, ale też całą Europę. Oficer żydowskiego pochodzenia oskarżony został o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Nagonka na niego zjednoczyła narodowców i prawicę. Powieść Harrisa koncentruje się na postaci, która dotąd pozostawała w cieniu sprawy. Georges Picquart, młody francuski oficer i antysemita, odkrywa, że oskarżenie Dreyfusa o szpiegostwo było fałszywe, i podejmuje walkę o ujawnienie prawdy…”
Harris przewertował ogromną ilość materiałów poświęconych sprawie Dreyfusa, a dzięki swoim wybitnym zdolnościom literackim stworzył powieść emocjonującą i głęboką. / The Washington Post
Znakomita… Harris ma unikalną zdolność do odtwarzania historycznych wydarzeń
i przekształcania ich w porywający thriller…
Napisana z precyzją skalpela i elegancją jakiej oczekujemy od Roberta Harrisa; jest w niej pasja, która w pełni uzasadnia nazwanie powieści arcydziełem. / Daily Mail
Robert Harris „Oficer i szpieg” – od autora
Książka ta, choć utrzymana w konwencji powieści, opowiada prawdziwą historię sprawy Dreyfusa — zapewne największego skandalu politycznego oraz największej pomyłki sądowej w historii, którymi w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku najpierw żyła Francja, a w końcu pasjonował się cały świat.
Afera wybuchła zaledwie dwadzieścia pięć lat po tym, jak Niemcy rozgromili Francuzów w wojnie z roku 1870 i zajęli terytoria Alzacji oraz Lotaryngii — to trzęsienie ziemi zakłóciło europejską równowagę sił i dało podwalinyzarówno pierwszej, jak i drugiej wojnie światowej.
Żadna z postaci na kartach tej książki, nawet najbardziej epizodyczna, nie jest całkowicie fikcyjna i prawie wszystko, o czym tu piszę, przynajmniej do pewnego stopnia wydarzyło się naprawdę.
Rzecz jasna, chcąc przetworzyć historię w powieść, musiałem całkiem zrezygnować z niektórych postaci,
a inne uprościć bądź wyposażyć w wiele zmyślonych szczegółów natury osobistej, by przydać im dramatyzmu. Dotyczy to zwłaszcza Georges’a Picquarta, który wcale nie spisał tajnej relacji z afery Dreyfusa ani tym bardziej
nie umieścił jej w skrytce bankowej w Genewie, z poleceniem, że ma pozostać zamknięta przez sto lat od jego śmierci. Ale wyobraźnia powieściopisarza ma prawo podpowiadać mu, że było inaczej.
Pomysł opowiedzenia na nowo historii Dreyfusa po raz pierwszy padł podczas lunchu z Romanem Polańskim w Paryżu na początku 2012 roku; będę mu dozgonnie wdzięczny za jego wielkoduszność
i zachętę.
Robert Harris
w rocznicę zburzenia Bastylii, 14 lipca 2013 r.