„Nie mamy pojęcia” – Jorge Cham, Daniel Whiteson

„(…) pierwszym krokiem do każdego odkrycia jest wiedzieć, czego się nie wie.”

I właśnie książka pt „Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie” autorstwa Daniela Whitesona (profesora fizyki cząstek elementarnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine oraz członka Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego) i Jorge Chama (rysownika, twórcy popularnych komiksów PHD (phdcomics.com), doktora robotyki Uniwersytetu Stanforda) jest pozycją, która uświadamia czytelnika, jak niewiele ludzkość wie o otaczającym ją wszechświecie i jak wiele kwestii cały czas pozostaje do zbadania oraz terytoriów do odkrycia w tym temacie.

 

W tym miejscu zapewne chodzą wam po głowie myśli typu: czy ta książka jest aby dla mnie? czy zrozumiem wywody dwojga uczonych, naukowców z dyplomami? i w ogóle na cóż mi ta wiedza? Zapewniam, że śmiało możecie sięgnąć po tę pozycję. Autorzy operują językiem, który zrozumie każdy, niezależnie od tego, czy do tej pory interesował się fizyką i zagadnieniami z nią związanymi, czy też nie. Do tego panowie mają duże poczucie humoru, które przejawia się nie tylko w ich wywodach, ale i różnorodnych grafikach wzbogacających teksty, dzięki czemu możecie być pewni, że nie raz i nie dwa uśmiechniecie się pod nosem czytając kolejne strony tej książki.

A odpowiadając na ostatnie z pytań – na cóż mi ta wiedza? – sama zadam ci pytanie: czy jesteś człowiekiem? W ludzkiej naturze leży szukanie odpowiedzi na fundamentalne i ważkie pytania. Od zarania dziejów człowiek stara się odpowiedzieć na pytania: skąd? dlaczego? gdzie? jak? itd. Zatem jeśli jesteś człowiekiem, to informacje zamieszczone w tej książce po prostu zaspokoją twój naturalny, ludzki głód wiedzy. A poza tym pozwolą zabłysnąć ci w towarzystwie, bo jakby nie patrzył – staniesz się o wiele mądrzejszy. I choć może i nie będziesz potrafił udzielić odpowiedzi na te wszystkie fundamentalne pytania dotyczące otaczającego nas wszechświata (bo dotąd nie znaleziono na nie odpowiedzi), to przynajmniej będziesz umiał powiedzieć, dlaczego nadal pozostają one dla nas jedną wielką niewiadomą.

Sięgając po tę książkę przeczytasz m.in o tym jak WIELKI jest wszechświat, z czego się składa, co to jest czas i ile jest wymiarów, dlaczego składamy się z materii, a nie z antymaterii, czy istnieje teoria wszystkiego i co się wydarzyło podczas Wielkiego Wybuchu, o tajemnicach masy, a także o tym, czym jest ciemna materia i ciemna energia.

Ciekawi? Jeśli tak, to naprawdę zachęcam was do zapoznania się z tą pozycją. Czyta się ją wyśmienicie, bo choć może i nie jest ona powieścią, to potrafi wciągnąć równie mocno jak ona. A poza tym ileż tu wiedzy do zgłębienia! Mądra i wartościowa publikacja, naprawdę. Warto po nią sięgnąć, zapewniam, i ręczę za to, że się wam ona spodoba.

Moja ocena: 6/6

Tytuł oryginalny: We Have No Idea
Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-65743-46-6


1Shares