Musicie przeczytać tę książkę, choć… Będzie bolało!

25Już 6 czerwca do księgarń trafi książka Adama Kaya „Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza”. To głośny i obrazoburczy brytyjski bestseller, który natychmiast po premierze trafił na pierwsze miejsce listy najlepiej sprzedających się książek „Sunday Timesa”; przez długie tygodnie utrzymywał się na szczycie sprzedażowych zestawień, a niedawno – po reedycji w miękkiej oprawie – na nie powrócił. Książka została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków; jej entuzjastyczne recenzje pojawiły się na łamach takich tytułów prasowych jak „The Times”, „Financial Times”, „The Scotsman”, „The Guardian”, „Independent”, „Sun”, „The Daily Express” i wielu innych. Zdobyła nagrody Blackwell’s Debut Book of the Year 2017, Sunday Times Humour Book of the Year, i Books Are My Bag Readers Awards. Dziennik Kaya został też nominowany w kategorii najlepsza książka literatury faktu w konkursie British Book Awards 2018 i znalazł się w wielu zestawieniach najlepszych książek roku 2017 publikowanych na łamach opiniotwórczych brytyjskich tytułów.

„Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza” Adama Kaya to zapiski autora, który w latach 2004–2010 pracował jako młody lekarz w państwowych szpitalach brytyjskiej służby zdrowia (NHS). Pracując jako ginekolog, położnik i chirurg, w swojej karierze Kay zetknął się z wieloma osobliwymi, przerażającymi, komicznymi i bardzo często trudnymi do wyobrażenia przypadkami i sytuacjami; opisuje je z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem (Kay jest także komikiem, stand-uperem, prezenterem radiowym oraz autorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych). Książka Kaya od pierwszych stron wciąga i rozśmiesza: z jednej strony przezabawną narracją, z drugiej – zdarzeniami z jego dyżurów, które nie przyszłyby do głowy nawet najzdolniejszym autorom scenariuszy komedii z gatunku czarnego humoru. Wkrótce jednak okazuje się, że śmiech czytelnika – nieunikniony efekt lektury „Będzie bolało” – jest tak naprawdę śmiechem przez łzy.

Książka Kaya, choć zabawna, jest także niezwykle gorzką diagnozą brytyjskiej służby zdrowia. To poruszająca, a miejscami wzruszająca opowieść o zbyt długiej pracy, kiepskiej płacy, dramatycznych brakach kadrowych (zarówno w sensie ilościowym, jak i jakościowym) i wszechobecnym chaosie. Przyczyną tego wszystkiego, dowodzi Kay, jest niedofinansowanie publicznej służby zdrowia, które w długofalowej perspektywie zagraża zdrowiu i życiu pacjentów.

Kay postanowił wydobyć na światło swoje stare dzienniki i napisać „Będzie bolało” po tym, jak w 2016 roku młodzi lekarze oprotestowali pomysł likwidacji dodatku płacowego za pracę w weekendy dla pracowników publicznej służby zdrowia. Uznał, że młodzi lekarze są oczerniani przez rząd i prasę. Brzmi znajomo? Okazuje się, że istnieje wiele podobieństw między brytyjską i polską służbą zdrowia; niestety, dotyczą one głównie mankamentów i nieprawidłowości, a także traktowania „po macoszemu” przez kolejne rządy i polityków.

Istnieje jeszcze jedno przesłanie książki Kaya: kobiety i mężczyźni w białych fartuchach są także ludźmi, i my, społeczeństwo, powinniśmy zacząć traktować ich w ten sposób. „Lekarze to istoty ludzkie, popełniają błędy, chorują, smucą się i wpadają w złość – tłumaczy Kay. – Cieszyłbym się, gdyby ta książka pomogła czytelnikom zrozumieć, na czym polega ta praca. Po prostu pamiętajcie, że lekarz to ktoś, kto też ma swój dom, swoich bliskich, swoje życie. Aha, i jeszcze jedno. Na miłość boską, trzymajcie się z dala od słupów ulicznych lamp”. To ostatnie zdanie nawiązuje do jednej z wielu drastycznych sytuacji, z jakimi miał do czynienia Kay podczas swojej sześcioletniej kariery lekarskiej. Przeczytacie o niej (ze szczegółami) w książce „Będzie bolało”, z której dowiecie się także, co sprawiło, że jej autor odszedł z zawodu; nie były to bynajmniej powody finansowe czy polityczne. Przeczytajcie tę książkę, naprawdę warto.


Premiera: 6 czerwiec 2018


Dziś już jednak możecie zapoznać się z fragmentem książki 🙂

bądź też zamówić ją w przedsprzedaży

http://bit.ly/bedziebolalo

3Shares