Minecraft, czyli gra komputerowa (obecnie również konsolowa oraz mobilna) o otwartym świecie zbudowanym z różnorodnych bloków, który możemy dowolnie eksplorować i kreować według naszej wyobraźni, będąca dziełem Markusa Persona i rozwijana dalej przez studio Mojang, jest niezaprzeczalnym fenomenem, jeśli chodzi o świat gier. Od czasu swej premiery, czyli 2009 roku, po dziś dzień cieszy się stale niesłabnącą popularnością wśród graczy z całego świata – i to niezależnie od ich wieku czy też płci.
Nic więc dziwnego, iż na ich potrzeby powstają różnorodne publikacje mające pomóc im jeszcze lepiej zrozumieć cały ten blokowy świat oraz sprawić, by gra była jeszcze przyjemniejsza oraz bardziej satysfakcjonująca. Jedną z nich jest pozycja zatytułowana „Minecraft. Podręcznik farmera”, która niedawno zagościła w biblioteczce mojego dziecka 🙂
Tak jak i w realnym świecie, tak i w rzeczywistości gry nie da się długo przeżyć bez jedzenia. Prędzej czy później dopadnie nas głód i jeśli się nie pożywimy, opadniemy z sił, a nawet umrzemy. Skąd jednak wziąć jedzenie i jak bezpiecznie je pozyskać? Z pomocą przychodzi wspomniany przed chwilą „Podręcznik farmera”, który krok po kroku uczy gracza, jak funkcjonować w Minecfrafcie, by nie tylko zdołać w nim przeżyć, ale też tego, aby cała gra była dla niego o wiele prostsza, przyjemniejsza, a przy tym wszystkim kreatywna i okraszona odrobiną szaleństwa.
Książka podzielona została na cztery części. Pierwsza z nich poświęcona została uprawie roślin. Przewracając kolejne strony przeczytamy o tym, jak najefektywniej sadzić poszczególne gatunki roślin spotykanych w świecie gry – od pospolitej pszenicy, po występujące tylko w biomach dżungli kakao – tak, aby zbierać obfite plony.
Kolejna część książki to dział skupiony na hodowli zwierząt – i to zarówno tych pasywnych, jak kurczaki czy grzybowe krowy, jak też oswajalnych, czyli koni, ocelotów, lam czy wilków. Podobnie jak w pierwszej części, tak i tutaj otrzymujemy masę pożytecznych rad i wskazówek związanych z tym tematem, a także wiele interesujących ciekawostek wzbogacających naszą wiedzę o Minecrafcie jako takim. Mnie np zaskoczyła informacja o pewnym króliku, na cześć którego w grze możemy stworzyć własnego o biało-czarnej sierści.
Trzecia część podręcznika również poświęcona została hodowli, ale… wrogich mobów. Owszem, stanowią one niebezpieczeństwo dla gracza, jednakże dzięki nim otrzymujemy nie tylko doświadczenie, ale też uzyskujemy wiele cennych przedmiotów. Dlatego też warto nieco się pomęczyć i dowiedzieć, w jaki sposób można je okiełznać, aby łatwiej zdobywać to, czego będziemy potrzebować w czasie naszej rozgrywki. Nie pominięto tu żadnego ze stworów, które gracz może napotkać na drodze swych wypraw – zarówno po świecie podstawowym, jak i w Netherze.
Ostatni, a zarazem najkrótszy dział książki, skupia się na produkcji bloków. Co prawda nie stanowią one pożywienia (wszak to podręcznik farmera), jednakże bez posiadania odpowiednich budulców niemożliwe będzie wznoszenie różnorodnych budowli potrzebnych nam do uprawy roślin czy też hodowli zwierząt bądź też wrogich mobów. Zamiast więc przemierzać minecraftowy świat w poszukiwaniu np obsydianu, można stworzyć go samemu, a Podręcznik farmera powie wam, jak to zrobić.
Pod względem wizualnym publikacja ta wypada bardzo dobrze. Niewielki format oraz twarda oprawa klimatem nawiązująca do świata gry to pierwsze, co rzuca się w oczy po wzięciu książki do ręki. Jej wnętrze zaś po brzegi wypełnione jest różnorodnymi grafikami z minecraftowego świata zachęcającymi do tego, aby odpalić grę i samemu spróbować stworzyć to, co się na nich znajduje. Sama nie ukrywam, że wypróbowałam już kilka patentów wspomnianych w książce i nie powiem – dzięki nim gra stała się dla mnie nie tylko bardziej zrozumiała, ale przede wszystkim o wiele łatwiejsza.
Tymczasem zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę. Jeśli jesteście fanami gry, niech to będzie dla was must have, które po prostu musi znaleźć się na waszej półce wśród innych publikacji traktujących o Minecrafcie. A jeśli sami nie interesujecie się tym tematem, ale znacie kogoś, dla kogo nie jest on obojętny, wówczas potraktujcie tę pozycję jako świetny pomysł na prezent. Jestem pewna, że jako taki sprawi się idealnie.
Tytuł oryginalny: Minecraft. Guide to Farming
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Seria/Cykl: Minecraft
Oprawa: twarda
Ilustracje: Sam Ross
Liczba stron: 80
ISBN: 978-83-281-3089-0