„Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków” – Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak

Ptaki są wszędzie dookoła nas. Nie zawsze je jednak zauważamy goniąc za codziennymi obowiązkami, albo po prostu nie będąc zbyt uważnymi, by zwrócić uwagę na to, jak wiele interesujących gatunków ptaków krąży po naszym niebie i pojawia się w naszym sąsiedztwie. A tymczasem obok tych najczęściej przez nas zauważanych, jak chociażby wróble czy wrony, istnieje cały bogaty ptasi świat, który tylko czeka na to, aż zatrzymamy się na chwilę i zechcemy go poznać.

Pierwszym krokiem do poznania go, może być sięgnięcie po „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”, który – choć stworzony z myślą o dzieciach – okazać się może interesującą pozycją również dla starszych czytelników. Jego autorami jest para uznanych ilustratorów – Ewa Kozyra-Pawlak oraz Paweł Pawlak, których prace znaleźć można nie tylko w wielu książkach („Ignatek szuka przyjaciela” – Paweł Pawlak) czy czasopismach (Świerszczyk, Miś, Pentliczek), ale też podręcznikach.

Książka, wbrew swej nazwie, nie jest wcale taka mała, gdyż jest formatu 205 x 250 mm. Ma twardą okładkę i takież same, „kartonowe” stronice. Przez to jest dosyć gruba, bowiem jej grzbiet liczy sobie blisko 2,5 cm.

Wnętrze wypełnione jest przepięknymi ilustracjami (wykonanymi różnymi technikami – akwarela, kolaż tkaninowy – dający wrażenie trójwymiaru, dziecięcy rysunek) oraz zdjęciami przedstawiającymi poszczególnych przedstawicieli ptasiego świata odwiedzających ogród państwa Pawlaków (kopciuszka, szpaka, sikorę, słowika rdzawego, srokę, wilgę, kosa, dzięcioła zielonego, pokrzewki, dudka, dzwońca, szczygła, makolągwę, sójkę, raniuszka, mazurka, rudzika, kowalika, grubodzioba, ziębę), o których opowiadają nam oni wiele interesujących anegdot i ciekawostek z ich życia, zachęcając nas tym samym do tego, byśmy sami pokochali te niezwykłe i piękne stworzenia, które zamieszkują nasz kraj.

Dowiecie się m.in tego, czym różni się wróbel od mazurka, który ptak śpiewając stroszy piórka, czym są „ptasie pyzy”, który z ptaków głośno woła „Zofija, Zofija”, czyim ulubionym przysmakiem są mrówki, czemu swą nazwę zawdzięczają pokrzewki i które z ptaków przypominają malutkie bałwanki.

Gorąco zachęcam do sięgnięcia po „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”. Moja córka jest po prostu zachwycona tą książką i wcale jej się nie dziwię, gdyż i mnie ona absolutnie oczarowała.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda, kartonowa
Ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Liczba stron: 40
ISBN: 978-83-10-13238-3
Grupa wiekowa: 4+


1Shares