„Maks uczy się na błędach” – Katarzyna Zychla

Na pewno pamiętacie serię książeczek o przygodach sympatycznego hipopotamka Maksa pt „Świat Maksa” autorstwa Katarzyny Zychli, która na naszym rynku ukazała się nakładem wydawnictwa Skrzat. Na moim blogu mogliście przeczytać recenzje pięciu części tej serii, która nota bene stała się jedną z ulubionych mojej córki. Mimo że wiekowo już teoretycznie nie należy ona do grupy docelowej, to nadal bardzo chętnie powraca do tych książek i chce, by czytać jej o przygodach Maksa przed snem. Dlatego też nic w tym dziwnego, że ogromnie ucieszyła się, kiedy w naszym domu pojawiła się nowa książeczka o Maksie.

„Maks uczy się na błędach” nie należy już do w/w serii, ale to „Świata Maksa i Zuzi”. Czym różnią się te dwie serie? Książeczki ze „Świata Maksa” są nieco cieńsze – mają po 32 strony, podczas gdy „Maks uczy się na błędach” ma ich o 8 więcej. Również użyta w książeczce czcionka została zmieniona – jest wyraźnie mniejsza, a i samego tekstu jest więcej. Można wyciągnąć z tego wniosek, iż ta seria skierowana jest już do nieco starszych dzieci. Ale! Z uwagi na to, że każda z opowiedzianych w książeczce historii pozbawiona jest jakiejkolwiek przemocy, z powodzeniem czytać je można zupełnie małym dzieciaczkom.

W środku książeczki znalazły się trzy historyjki z udziałem Maksa oraz jego siostry i przyjaciół, czyli tak samo jak w przypadku pozycji z serii „Świat Maksa”. Przeczytamy o

  • bibułkowych parasolkach, które kolekcjonuje zebra Monika
  • zaczarowanym szaliku, o którym opowie Maksowi puchacz Franciszek
  • zakazanym miejscu, do którego wybierze się nasz hipopotamek wraz z przyjaciółmi bez wiedzy mamy

Co mi się najbardziej podoba w książeczkach Katarzyny Zychli? To, że przygody Maksa są nie tylko ciekawe i pięknie zilustrowane (ukłony w stronę pani Agnieszki Filipowskiej), ale że niosą z sobą jakieś przesłanie, że zawierają morał, który jasno i wyraźnie mówi dziecku o tym, co jest ważne, na co powinno zwracać uwagę, czego robić nie powinno. Są to mądre i wartościowe pozycje, które naprawdę warto mieć w biblioteczce dziecka. Dlatego też gorąco Wam je polecam.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2015
Seria: Świat Maksa i Zuzi
Oprawa: miękka
Ilustracje: Agnieszka Filipowska
Liczba stron: 40
ISBN: 978-83-7915-269-8
Grupa wiekowa: 2-6

Skrzat2

Maks uczy się na błędach - 2 Maks uczy się na błędach - 4

1Shares