Literackie sukienki #booklook

Literatura i moda są bliżej niż myślicie. Potwierdza to nowa kolekcja sukienek, której przewodnim motywem stały się… książki. To wspólny projekt Zofii Karaszewskiej i Sylwii Stano, znanych z literackiego bloga „Książniczki mają zdanie” oraz młodej polskiej projektantki Justyny Ołtarzewskiej. Do współpracy zaproszone zostały także pisarki – Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Anna Dziewit-Meller, Grażyna Plebanek i Justyna Sobolewska. Ambasadorką kolekcji jest światowej sławy modelka Kamila Szczawińska, która od lat wspiera akcje organizowane przez Książniczki.

– Książki i moda to naturalne połączenie – mówi Sylwia Stano – Inspiracje do projektowania sukienek można czerpać wprost z kart wspaniałych powieści, od Jane Austen przez Collette, Borisa Viana aż po Leopolda Tyrmanda i Szczepana Twardocha. Moda, tak jak literatura, może opowiedzieć nam bardzo dużo o czasach, w których powstała.

Na kolekcję, oprócz kilku pierwszych wzorów sukienek, składają się także jedwabne apaszki oraz poszetki dla eleganckich oraz oczytanych mężczyzn. Kolejnym etapem jest przygotowanie projektów sukienek, których współautorkami będą najlepsze współczesne polskie pisarki.

Materiał, z którego uszyte są sukienki to powielone zdjęcie biblioteczki pełnej książek. Wiemy, że wybieranie książek po kolorze okładki, to najgorszy z możliwych sposobów, dlatego książki na półce nie tylko pięknie wyglądają. Świetnie się również czytają.

– Literackie sukienki powstały z miłości do książek. Czytanie przestało nam wystarczać, chcemy ubierać się w książki i jednocześnie w nieoczywisty sposób promować czytelnictwo. Teraz każda dziewczyna może się poczuć jak Książniczka – dodaje Zofia Karaszewska.

Wszystkie elementy nowej literackiej kolekcji „Książniczek” i Justyny Ołtarzewskiej zostały uszyte przez polskie krawcowe z polskich materiałów.

– Po raz kolejny pokazujemy, że to co stylowe i nowatorskie może powstać nad Wisłą – tłumaczy Justyna Ołtarzewska – I udowadniamy, że unikatowa, ręcznie uszyta w Polsce sukienka nie musi być wcale droższa od uszytych w Azji ubrań z sieciówek.

– Te sukienki są dla nas symbolem przyjaźni, kobiecej solidarności i wsparcia, jakie same możemy sobie dać! – mówi Zosia Karaszewska.
– Łączą książki, marzenia i to, co najfajniejsze w byciu kobietą! – dodaje Sylwia Stano.

Na Warszawskich Targach Książki, między 18 a 21 maja, w wybranych punktach będą dostępne książkowe zakładki z kodami rabatowymi na literacką kolekcję.

Książkowa kolekcja dostępna jest w sklepie internetowym Justyny Ołtarzewskiej pod adresem www.butik.oltarzewska.pl oraz w sklepie stacjonarnym przy al. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 2A lok. 52 w Warszawie.

fot. KS – Przemysław Borys, fot. Książniczek – Maciek Mączka

11Shares