Kolejny dowód na to, że jak Polak chce, to Potrafi

Dwie kobiety – psycholog i pisarka Dagna Ślepowrońska oraz pani informatyk o czarodziejskich zdolnościach Katarzyna Dwilińska – wpadły na bardzo ciekawy pomysł polegający na stworzeniu bajki personalizowanej „Ćwir-Ćwir. Bajka o wróbelku i Królewnie…” w formie książeczki, audiobooka oraz filmu animowanego. O co chodzi? W takiej bajce bohaterką opowieści jest dowolne dziecko wraz ze swoją rodziną. Wystarczy podać imiona poszczególnych postaci oraz wybrać ich wygląd, aby powstała niepowtarzalna historia stworzona dla konkretnego dziecka.

Każde dziecko może mieć swoją osobistą bajeczkę – w której występuje ono z bliskimi. Każde – niezależnie od tego jak wygląda, czy jest zdrowe czy chore i jak wygląda jego rodzina.

Pomysłodawczynie projektu zapytane o to, czemu miałby służyć ich projekt, odpowiadają:

– Żeby dać każdemu dziecku poczucie bycia zauważonym, ważnym, wyjątkowym.
– Żeby dać możliwość utożsamienia się z bohaterem wszystkim dzieciom, również tym, które są w szczególnej sytuacji np. poruszają się na wózku, mają inny kolor skóry, żyją w nietypowej rodzinie (samotny rodzic, sami dziadkowie, dwoje opiekunów tej samej płci, rodzina wielokulturowa)
– Żeby każde dziecko mogło przeżyć taką samą przygodę niezależnie od tego jak wygląda, jakie ma możliwości i ograniczenia, w jakiej rodzinie żyje. Ilustracje w każdej bajce pokazują różne królewny, lecz odmienność nie jest tematem naszej opowieści.
– Żeby uczyć dzieci tolerancji. Możecie wybrać jako bohatera swoje dziecko, albo takie, które jest zupełnie inne od Waszego.
– Żeby wspólnie się bawić.

Obecnie trwają prace nad wersją dla Księcia, a w przyszłości powstałaby jeszcze bajka o dwóch piratach rozrabiakach, w której to bohaterami mogłyby być zarówno dziewczynki jak też chłopcy.

Każdy z Was może wesprzeć finansowo projekt pań Ślepowrońskiej i Dwilińskiej, a w zamian otrzymać nagrody. A jest w czym wybierać! Ale nie tylko wpłacając pieniążki można pomóc. Równie ważne jest także wsparcie moralne. Możecie też polubić profil Latający kufer na Facebooku, zostawić komentarz zarówno pod wspomnianym profilem jak też pod profilem serwisu Polak Potrafi, albo też udostępnić informację o projekcie dalej.

Dagna Ślepowrońska i Katarzyna Dwilińska

Więcej o projekcie przeczytacie tutaj i tutaj.

Patronat nad projektem objęło

Ideę popierają

45Shares