„Kodowanie dla dzieci” – Marc Scott

Żyjemy w czasach, w których praktycznie z każdej strony otoczeni jesteśmy przez komputery – stacjonarne, laptopy, telefony komórkowe czy tablety. Prawda jest jednak taka, że znajdują się one również w innych urządzeniach, z których korzystamy na co dzień – telewizorach, kuchenkach mikrofalowych czy samochodach. Czy nie byłoby więc fajnie, a nawet wskazane dowiedzieć się, w jaki sposób one działają? Co pozwala im wykonywać przeróżne funkcje, do których zostały stworzone?

Jestem pewna, że wasze dzieci nie raz i nie dwa zadały wam podobne pytania. Ale wiecie co? Od teraz nie musicie się martwić, w jaki sposób wytłumaczyć im te zawiłe na pierwszy rzut oka kwestie, bo oto bowiem nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia do sprzedaży trafiła książka „Kodowanie dla dzieci” autorstwa Marca Scotta z ilustracjami Micka Marstona, która sprawi, że nie tylko odnajdą one odpowiedzi na powyższe pytania, ale też same zapragną w przyszłości zostać prawdziwymi programistami – czyli ludźmi odpowiedzialnymi za to, że urządzenia te działają tak a nie inaczej.

Książka „Kodowanie dla dzieci” – jak wskazuje już jej tytuł – opowiada o tym, czym tak naprawdę jest programowanie, a także za pomocą dwóch przyjaznych dla dzieci języków kodowania – tj Scratcha i Pythona – udowadnia, że nie trzeba być dorosłym, aby móc tworzyć własne, ciekawe programy, czyli – jak przeczytamy w książce – „instrukcje działania dla komputera, napisane w którymś z języków programowania.”

Publikacja ta podzielona została na dwie części. Pierwszą z nich poświęcono Scratchowi, czyli językowi programowania zaprojektowanemu z myślą o dzieciach, gdyż używa się w nim graficznych elementów – tzw bloków kodu, które połączone razem tworzą program komputerowy. Przewracając kolejne stronice książki dzieci dowiedzą się m.in tego, jak zaprogramować grę polegającą na rozmowie gracza z postaciami zwierząt czy też skomponować ciekawy i niepowtarzalny obraz – tzw fraktal.

Druga część książki, jak łatwo można się domyślić, dotyczy Pythona, języka programowania stworzonego przez Guido van Rossuma, który jest odrobinę trudniejszy od Scratcha (gdyż kod pisze się w nim tekstem), za to stwarza więcej możliwości i daje większe pole do popisu dla programisty. To właśnie w tym języku tworzą i rozwijają swoje oprogramowania tacy giganci jak Google czy Apple! Nim jednak wspięli się oni na wyżyny swych możliwości musieli wpierw nauczyć się podstaw Pythona, czyli mówiąc krótko – zacząć od czegoś prostego. Dzięki książce Scotta wasze dziecko rozpocznie swą przygodę z Pythonem właśnie od czegoś mało skomplikowanego, jak stworzenie złudzenia optycznego czy zaprogramowania gry „Papier, kamień, nożyce”, dzięki czemu zaznajomi się ono z podstawami tego języka kodowania, a tym samym da mu sposobność spróbowania w przyszłości swoich sił w czymś trudniejszym i bardziej wymagającym.

Podoba mi się sposób, w jaki autor książki opowiada o wszystkich zagadnieniach związanych z programowaniem, krok po kroku, dzieląc się różnego rodzaju wskazówkami, ukazując, w jaki sposób można stworzyć coś samodzielnie, czy to grę, interaktywną historyjkę czy też własną animację. Język, jakim się przy tym posługuje, jest prosty, a wszelkie zagadnienia związane z omawianym w danym momencie tematem zostały odpowiednio wyeksponowane i wytłumaczone tak, by mały odbiorca nie miał problemu z ich zrozumieniem. Fajnym dodatkiem jest również znajdujący się na końcu publikacji słowniczek, w którym zebrano do kupy wszystkie hasła pojawiające się wewnątrz książki.

Muszę przyznać, że „Kodowanie dla dzieci” Marca Scotta to naprawdę ciekawy wstęp do świata programowania i fajny sposób na zainteresowanie nim małego dziecka. Tego typu publikacji brakuje na naszym rynku, dlatego też cieszę się, że wydawnictwo Nasza Księgarnia postanowiło wydać tę książkę inwestując tym samym w przyszłość naszych dzieci i zainteresowanie ich dziedziną technologii, bez której większość z nas nie potrafiłaby się już chyba obyć.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: A Beginner’s Guide to Coding
Tłumaczenie: Krzysztof Wołczyk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka
Ilustracje: Mick Marston
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-10-13258-1


3Shares