„Już czytam!” – Agnieszka Stelmaszyk, czyli słów kilka o serii książek do pierwszej samodzielnej lektury

Agnieszka Stelmaszyk jest jedną z bardziej znanych i lubianych autorek książek dla dzieci oraz młodzieży na naszym rynku. Spod jej pióra wyszły m.in popularne wśród czytelników serie „Kroniki Archeo”, „Koalicja Szpiegów” czy „Kto mnie przytuli?”, jak też wiele jednotomowych książek, chociażby „Nieustraszona Babcia Adela i kosmiczna przygoda” czy „Tata i ja”. To właśnie dzięki tej ostatniej moja córka i ja po raz pierwszy zetknęłyśmy się z twórczością autorki – i było to spotkanie nader udane.

Tym razem jednak w nasze ręce trafiły dwa tomy z innej, cieszącej się sympatią wśród młodych czytelników, jak i ich rodziców serii, a mianowicie „Już czytam!”. Książeczki wchodzące w jej skład skierowane są przede wszystkim do dzieci w wieku od 6 do 8 lat, które opanowały już umiejętność czytania i chciałyby poćwiczyć samodzielną lekturę. Dlatego też zamieszczone w nich historie nie są zbyt długie, a język, jakim zostały napisane, jest prosty i barwny. Fajne jest to, iż słowa bądź zwroty, których zrozumienie mogłoby stanowić dla młodego czytelnika pewną trudność (np fuknąć czy porachować komuś kości) zostały odpowiednio oznaczone i wytłumaczone na końcu każdej z historii. Sporym ułatwieniem dla dzieci jest również zastosowanie odpowiednio dużej czcionki w tekście, dzięki czemu próby samodzielnego czytania będą dla nich jeszcze przyjemniejsze. Warto wspomnieć w tym miejscu również o tym, iż książeczki te są bogato ilustrowane, co jeszcze pozytywniej wpływa na ich ostateczny odbiór.

W pierwszym z tomów, które miałyśmy okazję przeczytać, a którego okładkę widzicie poniżej, znalazły się następujące historie: „Michał i złoty puchar”, „Andzia i duch pana Baryłki” oraz „Krzyś i gang Pelargonii”. 

Pierwsza z nich, opowiedziana z punktu widzenia chłopca o imieniu Michał, rozpoczyna się od niespodziewanego wydarzenia, które główny bohater bierze za początek dnia zagłady. A co się robi, kiedy nadchodzi koniec świata? Trzeba się jak najlepiej przygotować, by dać sobie szansę na przetrwanie! Tylko czy aby plecak pełen chipsów, batoników i czekolad oraz kryjówka pod blatem kuchennego stołu zdadzą egzamin w tej ostatecznej godzinie próby? Wkrótce jednak Michałowi nie tyle przyjdzie zmierzyć się z Dniem Ostatecznym, ile… z perfidnym złodziejem! Czy uda mu się go powstrzymać, nim ten ucieknie z najprawdziwszym skarbem?

Ilustrował: Wojciech Stachyra

Bohaterką drugiej historii jest mała Ania, na którą wszyscy mówią Andzia. Jest maj i dziewczynka właśnie przyjechała do swej babci, która mieszka nad morzem w starym, niezwykłym domu, pełnym tajemnic i zagadek. Już wkrótce Anka oraz jej kuzyni, rodzeństwo Paweł i Dorota, zmierzą się jedną z nich! Oto bowiem będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy w domu babci faktycznie straszy duch pana Baryłki, o którym wspomniał im pewien chłopak z sąsiedztwa.

Ilustrowała: Elżbieta Śmietanka-Combik

Trzecia opowieść dotyczy… kradzieży. Mieszkańcy budynku, w którym mieszka główny bohater – Krzyś, postanawiają upiększyć swoją okolicę. W tym też celu dokonują zakupu, a następnie sadzą przed blokiem iglaki oraz piękne pelargonie. Niestety nie dane jest im się długo cieszyć efektem wspólnej pracy, gdyż w okolicy zaczyna grasować złodziej… a może i cały gang! Chłopiec postanawia wziąć sprawy we własne ręce i zdemaskować bezczelnych złodziei! Tylko czy w ujęciu sprawcy pomogą mu pułapki na myszy i mąka podwędzona z maminej kuchni?

Ilustrowała: Dorota Szoblik

Jeśli zainteresowała was tylko jedna, albo dwie z powyższych historii, albo po prostu nie chcielibyście kupować od razu zbiorczego tomiku, to mam dla was dobrą wiadomość. Każdą z tych opowieści można nabyć zupełnie osobno na stronie wydawnictwa. Oczywiście bardziej pod względem finansowym opłaca się wziąć jednak zestaw wszystkich trzech części, niż każdą z osobna, ale wybór należy ostatecznie do was.

Pora zaprezentować wam kolejny tom, a co za tym idzie następne trzy opowieści, czyli „Tajemnicę weneckiej maski”, „Akcję Morze!” oraz „Upiorne andrzejki”. 

Pierwsza z historii rozpoczyna się od niespodziewanego listu dostarczonego podczas szalejącej na dworze burzy. Przysłał go od dawna nie widziany przez rodzinę stryj Edward, człowiek ekscentryczny, trzymający się z dala od wszystkich krewnych. A teraz nagle zaprasza ich do swojego domu, starego zamku położonego tuż nad brzegiem morza. Kiedy przyjeżdżają na miejsce, witają ich mroczne korytarze, ściany pełne portretów złowrogo spoglądających na nich przodków, a także lokaj, który przekazuje im polecenie swego pana, by pod żadnym pozorem żadne z nich nie zaglądało do komnaty znajdującej się w wieży… Wiadomo jednak, iż to, co zakazane zawsze smakuje najlepiej. Tylko czy i tym razem tak będzie? Jaką tajemnicę skrywa wieża? Już wkrótce prawda ujrzy światło dzienne…

Ilustrowała: Dorota Szoblik

Kolejna opowieść rozgrywa się, jak łatwo można się domyślić z tytułu opowiadania, nad morzem. Adam i jego młodszy braciszek Tymek świetnie się bawią podczas rejsu wycieczkowego na morzu, choć tego samego nie może powiedzieć ich mama, którą dopadła choroba morska. Zabawę przerywa jednak przypadkiem podsłuchana rozmowa dwóch podejrzanie wyglądających typów, którzy planują… zatruć morze! Tylko dlaczego? Adam i Tymek postanawiają do tego nie dopuścić!. Tylko czy dwaj mali chłopcy będą w stanie poradzić sobie z dorosłymi i zapobiec wielkiej ekologicznej katastrofie?

Ilustrowała: Kalina Zatoń

Ostatnia z historii przenosi nas na wieś do szkoły małej Eweliny. Są Andrzejki i jej klasa pod czujnym okiem Pani przeprowadza różnego rodzaju wróżby. Dziewczynki nie mogą jednak poznać imienia swojego przyszłego męża, gdyż do przeprowadzenia tej wróżby byłaby potrzebna studnia, a tej od dawna już nie ma w ich wiosce. Tymczasem pani Wiesia wspomina, że jest jeszcze jeden sposób, by się tego dowiedzieć, ale wróżba ta wymaga ogromnej odwagi. Trzeba bowiem nocą stanąć na rozstaju dróg i czekać na młodzieńca, który zdradzi imię przyszłego męża. Problem jednak w tym, że ów rozstaj w ich wsi znajduje się pośrodku lasu, tuż obok Chichoczącej Chaty, w której podobno mieszkają wiedźmy… Strach strachem, szczęściu jednak trzeba przecież dopomóc! Dlatego też Ewelinka i jej koleżanka Lilka zamierzają przeprowadzić tę wróżbę. Czy poznają imię tego, który jest im pisany?

Ilustrowała: Anita Siwiec

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu, tak i tym razem każdą z zamieszczonych w drugim z nich historii można zakupić osobno np na stronie wydawnictwa (kliknięcie w okładkę przeniesie was do odpowiedniej podstrony).

Co jeszcze łączy obie te książki, a o czym warto w tym miejscu wspomnieć? Otóż na końcu każdej z historii dziecko znajdzie zadania do wykonania. A te są różne. Będzie trzeba udzielić np odpowiedzi na pytania dotyczące dopiero co poznanej opowieści, wykazać się nieco bardziej kreatywnym myśleniem pakując swój własny plecak przetrwania, czy też rozwiązać krzyżówkę. Jak widzicie autorka pomyślała o wszystkim. Nie dość, że jej książki wspomogą młodego czytelnika w próbach samodzielnej lektury, to pozwolą mu się po prostu dobrze przy nich bawić.

Podsumowując: książki z serii „Już czytam!” Agnieszki Stelmaszyk należą do pozycji, które z czystym sumieniem mogę polecić waszej uwadze. Są one naprawdę interesującymi pozycjami i to pod każdym względem. Dzieci znajdą w nich bowiem pełne przygód i tajemnic historie, napisane lekkim i barwnym językiem, które dostarczą im mnóstwa rozrywki i frajdy podczas ich czytania. A poza tym – co przecież najważniejsze! – wspomogą młodego czytelnika w jego próbach samodzielnego czytania. Dlatego też naprawdę warto przyjrzeć im się bliżej. Polecam.

Moja ocena: 5/6

Już czytam!: Michał i złoty puchar;
Andzia i duch pana Baryłki;
Krzyś i gang Pelargonii
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2017, wyd. II
Seria/Cykl: Już czytam!
Oprawa: miękka
Ilustracje: Wojciech Stachyra,
Elżbieta Śmietanka-Combik,
Dorota Szoblik
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-8073-425-8
Już czytam!: Tajemnica weneckiej maski;
Akcja Morze! ; Upiorne andrzejki
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2017
Seria/Cykl: Już czytam!
Oprawa: miękka
Ilustracje: Dorota Szoblik; Kalina
Zatoń; Anita Siwiec
Dorota Szoblik
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-8073-597-2

Jeśli chcecie kupić pierwszą z zaprezentowanych książek:

Jeśli chcecie kupić drugą z zaprezentowanych książek:

1Shares