„Intymne życie zwierząt” – Katharina von der Gathen, Anke Kuhl

Większość z nas ma problemy ze swobodnym wypowiadaniem się na temat seksu. Kiedy przychodzi co do czego, to albo sprytnie omijamy temat, albo po prostu zaczynamy chichotać bądź też nabieramy wody w usta i milczymy jak zaklęci. Skąd się to bierze? Zazwyczaj jest to związane z naszym wychowaniem. Od najmłodszych lat wpaja się nam bowiem, że na pewne tematy nie wypada mówić wprost, że seks i związane z nim kwestie to swoiste tabu. Prawda jest jednak taka, że dla większości z nas jest to po prostu krępujący temat, o którym nie potrafimy rozmawiać, choćbyśmy nawet chcieli.

Jest to szczególnie stresujące dla rodziców, którzy świadomi są tego, że nadejdzie w końcu dzień, w którym ich własne dziecko przyjdzie do nich z pytaniami związanymi z narodzinami – czy to jego samego, czy też posiadanego przez nie pieska bądź kotka. Dzieci z natury są bardzo ciekawskie i kiedy już raz uczepią się jakiegoś tematu, to nie odpuszczą, dopóki nie poznają odpowiedzi. A pytań rodzących się w ich małych główkach jest doprawdy od liku! Skąd się biorą małe zwierzęta? Czy przychodzą na świat tak samo jak my? W jaki sposób się rozwijają? Czy potrafią kochać i troskliwie opiekować się swoimi młodymi? Jak TO robią komary, ślimaki albo straszyki? Czy wśród zwierząt bywają… geje i lesbijki?

Znacie odpowiedzi na powyższe pytania? Jeśli nie, to się nie martwcie! Jest dla was ratunek (dla mnie również, ale ciiiiii) ! A jest nim książka pt „Intymne życie zwierząt”, która niedawno, dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka, trafiła na półki księgarń. Jej autorką jest Katharina von der Gathen – pisarka i pedagog seksualny, która w prosty, przystępny, nie pozbawiony humoru i w pełni zrozumiały dla młodego czytelnika sposób opowiada o życiu erotycznym zwierząt – zaczynając od bogatej i różnorodnej sztuki uwodzenia, przez proces zapłodnienia (często zadziwiający, albo wręcz… przerażający!), aż po narodziny i wychowywanie potomstwa. Przytacza przy tym całe mnóstwo interesujących ciekawostek i anegdot na temat omawianych przez nią zwierząt oraz świata, w którym żyją.

Od strony wizualnej, muszę przyznać, że książka ta prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Ma twardą oprawę i jest formatu 170 mm x 255 mm. Tym, co najbardziej zwraca uwagę, jest to, jak bogato została ona zilustrowana. Wiadomo, że dzieci zwracają dużą uwagę w książkach na obrazki, a te, które znalazły się w „Intymnym życiu zwierząt”, nie tylko są różnorodne, kolorowe, pełne ekspresji i niejednokrotnie wykonane w zabawny sposób (np scenki z dymkami), ale przede wszystkim bardzo dobrze współgrają z tym, o czym w danym momencie czytamy. Co mi się zwłaszcza spodobało w tej książce? Rozkładane stronice, na których przedstawiono m.in różnice pomiędzy genitaliami, rodzaje jaj czy wygląd niektórych młodych. Wszystko to, cała szata graficzna tej publikacji, to dzieło Anke Kuhl – jednej z najważniejszych i najpopularniejszych niemieckich ilustratorek, której prace podziwiać można w ponad 70 książkach dla dzieci oraz poradnikach.

Szczerze polecam waszej uwadze „Intymne życie zwierząt”. To nie tylko bardzo mądra i ciekawa pozycja, ale przede wszystkim niebywała pomoc w edukacji seksualnej dzieci. Po co się męczyć i kombinować, jak odpowiedzieć na kolejne zaskakujące? dziwne? krępujące? pytania naszych pociech. Lepiej wziąć do ręki tę książkę, usiąść wygodnie razem i wspólnie zacząć ją przeglądać i czytać. Satysfakcja gwarantowana; i to po obu stronach!

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: DAS LIEBESLEBEN DER TIERE
Tłumaczenie: Bartosz Nowacki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Ilustracje: Anke Kuhl
Liczba stron: 146
ISBN: 978-83-8123-138-1
Grupa wiekowa: 8+


1Shares