Hokus… pokus… Bajka!

Książki autorstwa Agnieszki Urbańskiej cieszą się dużym powodzeniem w moim domu. Moja córka uwielbia historyjki o kapciuszkach, które poznałyśmy dzięki lekturze „Opowieści z Kapciuchowa”. Chętnie też wraca do opowieści o smoku Cudoku z „Nie taki smok straszny”. Teraz, do naszej domowej biblioteczki, dołączyły kolejne dwie książeczki pani Agnieszki – jedna o księżniczce, a druga o czarownicy.

„Księżniczka z innej bajki” to opowieść o królewnie Lilce, która w niczym nie przypomina typowych księżniczek. Nie cieszą jej drogie zabawki, ani wyszukane, piękne stroje. Nie interesuje się makijażem, ani kosmetykami. Nudzą ją bale oraz przebywanie w towarzystwie szlachetnie urodzonych. Lubi za to spędzać czas obserwując ludzi oraz przyglądając się zachwycającemu pięknu przyrody. Nie boi się pobrudzić i nie straszne są jej podrapane kolana. W jej małej piersi mieści się wielkie serduszko. Pomaga wszystkim potrzebującym, zarówno ludziom, jak i zwierzętom, dzięki czemu zyskuje sobie wielu przyjaciół. Historia Lilki to dowód na to, że do szczęścia nie potrzeba wcale pieniędzy, a jedynie dobrych chęci i że czasem warto przypomnieć sobie, jak to jest być dzieckiem – czerpać radość z drobnych rzeczy zapominając chociaż na chwilę o codziennych obowiązkach.

Główna bohaterka „Czarownicy w wielkim mieście” ma dość życia na wsi, której mieszkańcy już nie potrzebują korzystać z jej czarodziejskich umiejętności. Postanawia więc przenieść się do wielkiego miasta, by tam, w tłumie ludzi, spróbować żyć tak jak inni. Z początku jej się to nawet udaje, jednak tęskni do czarowania. Wkrótce nadarza się kilka okazji ku temu, by móc ponownie skorzystać z magii. A to małemu chłopcu trzeba przywrócić uśmiech na twarzy. Innym razem nasza dobra czarownica musi znaleźć sposób na blokową czkawkę. Jednak to nie koniec jej przygód, bowiem czeka na nią jeszcze kilka wyzwań. Czy zdoła im podołać? Historia Toli, czarodziejki o dobrym sercu, która wyciąga pomocną dłoń do każdego, kto tego potrzebuje, niesie ze sobą m.in przesłanie, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Obie książeczki, tak jak wcześniej wspomniana pozycja „Nie taki smok straszny”, należą do serii wydawniczej „Hokus-pokus Bajka!”, a także do kolekcji „Duże Litery”. Duża, wyraźna czcionka oraz przejrzysty układ tekstu nie tylko ułatwiają dzieciom naukę samodzielnego czytania, ale wręcz zachęcają do tego. Książeczki łączy również to, że zostały pięknie, wręcz bajkowo zilustrowane. Opowiedziane zaś w nich historie są nie tylko ciekawe i w wciągający sposób opowiedziane, ale też zwracają uwagę dziecka na ważne aspekty z naszego codziennego życia.

Moja ocena: 5/6

 

Tytuł: Księżniczka z innej bajki
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2015
Seria: Hokus-pokus Bajka!
Oprawa: miękka
Ilustracje: Agnieszka Filipowska
Liczba stron: 88
ISBN: 978-83-7915-189-9
Grupa wiekowa: 5-8 lat
Tytuł: Czarownica w wielkim mieście
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2015
Seria: Hokus-pokus Bajka!
Oprawa: miękka
Ilustracje: Katarzyna Nowowiejska
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7915-188-2
Grupa wiekowa: 5-8 lat

 

 

 

1Shares