„Historia Mademoiselle Oiseau” – Andrea de La Barre de Nanteuil

Historia opowiedziana w książce Andrei de La Barre de Nanteuil, autorki czterech książek dla dzieci, zawodowo zajmującej się modą jako specjalistka PR, zabiera nas do samego serca Paryża, niedaleko brzegu Sekwany. To właśnie tam znajduje się Aleja Minionych Czasów, na której w jednej z kamiennic, na ostatnim jej piętrze mieszka bardzo wyjątkowa osoba – tytułowa Mademoiselle Oiseau.

Nikt tak naprawdę jej nie zna, ani też nie wie, ile ma lat. Wygląda bowiem jednocześnie jak młoda dziewczyna i starsza pani. Jeśli przyjrzeć jej się bliżej przypomina aktorkę z niemego filmu, choć daleko jej do osoby cichej. Nigdy nie wychodzi z domu, wszelkie zakupy zlecając jednemu ze swoich kotów, których w sumie ma aż 42. Zresztą nie tylko one zamieszkują jej mieszkanko, gdyż znaleźć w nim można również wiele ptaków.

„Jest bardzo szczupła, tajemnicza, a na głowie ma burzę gęstych kręconych włosów. Jej fryzurę zdobi zbiór dziwacznych piór, cekinów, woalek i ptasich gniazd. Jedna sąsiadka twierdzi nawet, że widziała za uchem Mademoiselle Oiseau wypchanego gronostaja. Ale równie dobrze mógł to być któryś z jej kotów.”

W tej samej kamienicy, dokładnie pod mieszkaniem Mademoiselle Oiseau mieszka dziewięcioletnia dziewczynka, Isabella Artioli, którą bardzo trudno zauważyć, gdyż jest niemal niewidzialna. Nikt jej nie słucha. Nikt jej nie widzi, ani nie słyszy. W jej głowie zaś…

„(…) jest pokój – tak duży i tak pusty, że aż boli. Czasami Isabella próbuje przełknąć ślinę, by pokój zniknął. Ale wtedy czuje, że w gardle rośnie jej gula, a wówczas jeszcze bardziej odczuwa ból.”

Dziewczynka uważa, że „Bóg był niesprawiedliwy, kiedy rozdawał dobre rzeczy”, gdyż ona, Isabella, nie dostała od niego nic.

Pewnego dnia przypadek sprawia, że dziewczynka wracając ze szkoły przez pomyłkę wciska nie ten guzik w windzie co trzeba i trafia pod drzwi mieszkania Mademoiselle Oiseau. Z chwilą, w której przekroczy jego próg, wszystko ulegnie zmianie, a największa zajdzie w samej Isabelli.

Andrea de La Barre de Nanteuil zabiera czytelnika do niesamowitego świata, w którym nie wiadomo, gdzie kończy się jawa, a zaczyna sen. Tu w basenie znajduje się woda, w której można unosić się swobodnie, zaś na jego dnie skrywa się najprawdziwsza dżungla. Zaglądamy do pokoi, których nie powinno być, zaś w kuchni – wypełnionej całym mnóstwem flakoników z perfumami – stworzyć możemy niepowtarzalne zapachy. Jeśli najdzie nas ochota, za sprawą specjalnej armatki, sprowadzić możemy najprawdziwszy śnieg, by wstrząsnąć mieszkańcami przechadzającymi się po Alei Minionych Czasów, by przestali wyglądać na zaniepokojonych i rozgniewanych.

Krok po kroku odkrywamy wszystkie osobliwości mieszkania na szóstym piętrze oraz jego właścicielki. Czy wszystkie? Oczywiście, że nie! Mademoiselle Oiseau zawsze ma w zanadrzu jakąś niespodziankę i nie sposób przewidzieć, co dla nas zaplanuje. Ma też swoje tajemnice, które z czasem wychodzą na światło dzienne i potrafią nas naprawdę zaskoczyć.

Najważniejsze jest jednak to, jak jej osoba i podejście do życia wpływają na dziewięcioletnią Isabellę, do tej pory smutną i zamkniętą w sobie dziewczynkę, odizolowaną od reszty świata. Mademoiselle Oiseau pokazuje jej, że nie trzeba żyć wg oczekiwań innych ludzi, a tym bardziej upodabniać się do nich, by być szczęśliwym i wieść wspaniałe życie. Można je bowiem stworzyć sobie samemu, takim jakie się chce, wedle własnego widzimisię, z pomocą innych bądź też własnej fantazji. Udowadnia jej też, że powinno się mieć swoje wymagania oraz dziwactwa, gdyż to czyni nas niepowtarzalnymi i wyjątkowymi.

„Historia Mademoiselle Oiseau” jest pierwszą częścią przygód tytułowej bohaterki. Muszę przyznać, że z niecierpliwością wyczekiwać będę kolejnego tomu, który nakładem wydawnictwa Literackiego ma się ukazać jeszcze tej jesieni na naszym rynku. Tymczasem polecam waszej uwadze pierwszą część. Jest to bowiem nie tylko ciekawa i w interesujący sposób zilustrowana książka, ale przede wszystkim mądra opowieść o życiu i nas samych. Sięgnijcie po nią, bo naprawdę jest tego warta.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Boken om Mademoiselle Oiseau
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2017
Seria/Cykl: Mademoiselle Oiseau, tom 1
Format: 195x294mm
Oprawa: twarda
Ilustracje: Lovisa Burfitt
Liczba stron: 136
ISBN: 978-83-08-06346-0
Grupa wiekowa: 8-110


8Shares