Hania Humorek i Przyjaciele: „Franek Perełka. Do trzech razy sztuka” oraz „Kłopoty ze zwierzakami”

Przygody zabawnej trzecioklasistki Hani Humorek pióra amerykańskiej autorki Megan McDonald cieszą się niesłabnącą popularnością wśród młodych czytelników od blisko 20 lat! Poza główną serią poświęconą perypetiom tej nietypowej bohaterki, którą zdążyły pokochać nie tylko dziewczynki, ale i chłopcy, autorka stworzyła też tzw spin-offy – cykle łączące się z podstawową serią, w których jednak więcej uwagi poświęconych zostało innym postaciom ze świata Hani.

Jednym z nich jest seria, która całkiem niedawno zadebiutowała na naszym rynku, a mianowicie „Hania Humorek i Przyjaciele” skierowana do dzieci, które opanowały już umiejętność czytania i chciałyby poćwiczyć samodzielną lekturę. Z uwagi na to historie zamieszczone w książkach z tej serii nie są zbyt długie, a język, jakim zostały one napisane, jest stosunkowo prosty i łatwy w odbiorze. Sporym ułatwieniem dla dzieci jest również to, iż użyto w tekście odpowiednio dużej czcionki, tak aby próby samodzielnego czytania były jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze dla młodego czytelnika.

Wśród lutowych premier wydawnictwa Egmont pojawiły się dwa nowe tomy z w/w serii, a mianowicie „Franek Perełka. Do trzech razy sztuka” (tom 4) oraz „Kłopoty ze zwierzakami” (tom 5). Obie książeczki są formatu 13,5 x 18,5 cm, a więc takiego w sam raz dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym – nie za duże, nie za małe, idealnie leżące w ich niewielkich rączkach. Za szatę graficzną okładki jak i wnętrza książeczek odpowiada Erwin Madrid, który pracując nad nimi inspirował się postaciami Petera H. Reynoldsa – autora grafik z głównej serii przygód o Hani Humorek. Ilustracje Madrida są kolorowe, ciepłe, pełne emocji oraz bardzo dobrze współgrają i dopełniają czytany tekst.

Głównym bohaterem tomu 4 jest tytułowy Franek Perełka, którego największym marzeniem jest to, aby wygrać w jakimś konkursie. Zależy mu bowiem na tym, aby choć jeden raz być w czymś najlepszym. Mimo dotychczasowych porażek, nie zamierza się poddać. Kiedy więc na horyzoncie pojawia się okazja na spełnienie marzenia, podejmuje wyzwanie i próbuje własnych sił w kolejnych konkursach. Tym też sposobem startuje m.in w jogurtowym konkursie, w którym główną nagrodą jest możliwość nadania własnej nazwy dla nowego smaku jogurtu; wraz z papugą Kiki w konkursie dla zwierzaków, w którym należy pokazać, dlaczego to właśnie twój zwierzak jest wyjątkowym członkiem rodziny, a także w tzw gofrowisku dla uczniów klas trzecich oraz ich rodzin, dzięki któremu będzie możliwe ufundowanie dla nich szkolnej wycieczki. Czy wygraną zapewni mu sztuczka wykonana z pomocą ultranowoczesnego i superszybkiego jo-jo Master Hop-Siup 5000? A może nowa umiejętność pierzastej pupilki? Czy też może jego genialny pomysł na gofra oparty na fizzzzy-ce? Przekonajcie się sami!


Podobnie jak w poprzedniej części i tym razem wewnątrz książeczki znajdziemy trzy niedługie historie poświęcone tytułowym zwierzakom, a właściwie… związanym z nimi problemom. Na początek Hania i jej młodszy braciszek – pociesznie zwany… Skunksem zastanawiać się będą, w jaki sposób można pomóc więdnącej muchołówce o dość nietypowym imieniu – Szczęki. Czy polepszy jej się dzięki kąpieli w deszczówce? A może odzyska siły za sprawą piosenki o pszczółce? Czy też może jej stan ulegnie poprawie po usłyszeniu ulubionej bajki? Bohaterką kolejnej historyjki jest kotka Hani – Myszka, która w roli wróżki stanie we szranki ze sprzedającym lemoniadę Skunksem o to, które z nich zdoła przykuć uwagę ich wspólnych znajomych i cieszyć się będzie wśród nich większą popularnością. Na koniec poznamy ropuchę młodszego brata Hani – Żabcię, która pewnego dnia zacznie się dziwnie zachowywać, a mianowicie będzie siusiać wszędzie tam, gdzie usiądzie. Czy Hani i jej bratu uda się odkryć przyczynę jej nietypowego zachowania? I czy pomocne okaże się wysłanie jej do Psiego Przedszkola, w którym uczą dobrego wychowania?

Podsumowując: wyżej zaprezentowane dwie książeczki z serii „Hania Humorek i Przyjaciele” autorstwa Megan McDonald należą do pozycji, które z czystym sumieniem mogę polecić waszej uwadze. Są one naprawdę interesujące i to pod każdym względem. Dzieci znajdą w nich ciekawe historie, napisane lekkim i barwnym językiem, które dostarczą im mnóstwa rozrywki i frajdy podczas ich czytania oraz nauczą je kilku przydatnych rzeczy – m.in co nieco na temat mięsożernych roślin. A poza tym – co przecież najważniejsze! – wspomogą je w ich próbach samodzielnego czytania. Dlatego też naprawdę warto przyjrzeć im się bliżej. Polecam.

Moja ocena: 5/6

„Franek Perełka. Do trzech razy sztuka”
Tytuł oryginalny: Frank Pearl in The Awful Waffle Kerfuffle
Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Seria/Cykl: Hania Humorek i Przyjaciele, tom 4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 13,5 x 18,5 cm
Ilustracje: Erwin Madrid
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-281-2058-7
„Kłopoty ze zwierzakami”
Tytuł oryginalny: Triple Pet Trouble
Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Seria/Cykl: Hania Humorek i Przyjaciele, tom 5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 13,5 x 18,5 cm
Ilustracje: Erwin Madrid
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-281-2091-4

Zajrzyjmy jeszcze do wnętrza książeczek

Tom 4 Rozdział 1 – Jogurtowy konkurs

Tom 4 Rozdział 2 – Konkurs dla zwierzaków

Tom 4 Rozdział 3 – Gofrowisko

Tom 5 Rozdział 1 – Zakochane Szczęki

Tom 5 Rozdział 2 – Wróżka Myszka

Tom 5 Rozdział 3 – Żabcia i wampir

Jeśli chcecie kupić pierwszą z zaprezentowanych książek:

Jeśli chcecie kupić drugą z zaprezentowanych książek:

2Shares