„Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” – Liliana Fabisińska

Żyją praktycznie we wszystkich strefach klimatycznych, zarówno na lądzie, jak i w wodzie, pod i nad ziemią, a także wysoko na drzewach. Nie brakuje ich też w przewodach pokarmowych zwierząt oraz ludzi. Większość osób sądzi, że to rośliny, choć gdy bliżej im się przyjrzeć, to wykazują sporo cech typowych dla zwierząt. Nie należą jednak ani do świata flory, ani do fauny. Stanowią zupełnie osobne, niebywale  osobliwe królestwo – i to jedno z największych w świecie przyrody! – a mianowicie fungę. O czym mowa? O grzybach!

Liliana Fabisińska, autorka wielu popularnych książek dla dzieci oraz młodzieży (m.in tych z serii „Klinika pod Boliłapką” czy „Bezsennik”), w swej najnowszej publikacji skierowanej do młodego czytelnika „Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” zabiera nas do niezwykłego i fascynującego świata tych organizmów, który zadziwia po prostu na każdym kroku.

Czy wiedzieliście, kiedy na Ziemi pojawiły się pierwsze z nich? Jak naprawdę nazywają się tak popularne w kuchni kurki? Skąd się wzięły nazwy poszczególnych grzybów i na które z nich mówi się psiaki? Do czego dawniej wykorzystywano niektóre z grzybów? Które z nich rosną w miejscu uderzenia pioruna? Że niektóre świecą, a inne są drapieżne?

Na blisko stu stronach znalazło się całe mnóstwo interesujących treści i ciekawostek na temat grzybów i ich świata (jak chociażby podręczny mini atlas grzybów dzielący je na jadalne, trujące i pod ścisłą ochroną), które wzbogacą wiedzę każdego dziecka. Zresztą nie tylko jego, ale po prostu wszystkich czytelników, którzy zdecydują się sięgnąć po tę książkę. 

Oprócz tego odkryjecie sposób hodowli niektórych grzybów w warunkach domowych, a także będziecie mogli przeobrazić się w kucharza dzięki zawartym w książce przepisom na faszerowane pieczarki, grzybową zupę, schabowe z boczniaków, omlet grzybek czy pysznego pleśniaka, ale też coś bardziej egzotycznego, a mianowicie kombuchę. Dowiecie się też tego, co sądzą o nich mieszkańcy poszczególnych kontynentów oraz co wnoszą do dzisiejszego świata medycyny.

Książka została naprawdę ładnie wydana. Ma duży format (280×340 mm) i twardą okładkę. Wewnątrz wypełniona jest po brzegi ilustracjami stworzonymi przez Asię Gwis – graficzkę i ilustratorkę, absolwentkę Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, autorkę bloga Blog>>Kavka.

„Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” Liliany Fabisińskiej to naprawdę ciekawa i wartościowa pozycja, którą z czystym sumieniem polecam waszej uwadze. Mojej córce oraz mi z miejsca przypadła do gustu, dlatego też wierzę, że spodoba się innym dzieciom oraz ich rodzicom.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Format: 280×340 mm
Ilustracje: Asia Gwis
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-10-13243-7


1Shares