„Gotuj zdrowo dla całej rodziny” – Jamie Oliver

Możecie nie wiedzieć, bo zdaje się nigdy o tym nie wspominałam na blogu, ale uwielbiam oglądać programy kulinarne oraz zbieram książki z przepisami, które nie tylko kocham przeglądać, ale też za każdym razem wyszukuję w nich jakieś interesujące dania, by następnie próbować samodzielnie je wykonać we własnej kuchni.

Jednym z moich największych kulinarnych idoli jest Jamie Oliver – brytyjski kucharz, autor wielu kulinarnych programów oraz książek poświęconych tej tematyce. Od lat śledzę jego sukcesy w tej dziedzinie i uważam, iż jest naprawdę świetny w tym co robi. Podoba mi się też to, iż zachęca ludzi do przygotowywania zdrowych potraw z wykorzystaniem świeżej, ekologicznej żywności i otwarcie potępia karmienie dzieci śmieciowym jedzeniem – fast foodami. Dzięki swoim programom oraz publikacjom udowadnia, iż wcale nie potrzeba wiele czasu oraz sporych nakładów finansowych, aby móc przygotowywać dania nie tylko dobre i smaczne, ale przede wszystkim zdrowe.

Jedną z takich pozycji jest książka „Gotuj zdrowo dla całej rodziny”, która niedawno pojawiła się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Insignis. Tym, co od razu przykuwa uwagę do tej publikacji, jest jej wydanie. Książka jest stosunkowo duża (198x255mm) i posiada twardą okładkę, z frontu której uśmiecha się do nas Jamie Oliver. Z tyłu zaś znalazła się przyjemna dla oka kompozycja zbudowana z miniaturowych zdjęć potraw wewnątrz której zamieszczono kilka zdań skierowanych do czytelnika na temat tego, co znajdziemy wewnątrz książki oraz jaki cel przyświecał jej autorowi, kiedy pracował nad jej przygotowaniem.

Kiedy otworzyłam książkę, oniemiałam. Tyle pięknych zdjęć, które autor sam wykonał, tylu cudownych i różnorodnych potraw. I co najważniejsze – wszystkie one są nie tylko proste w przygotowaniu, ale przede wszystkim zdrowe! Jamie Oliver zadbał bowiem o to, by zaprezentowane przez niego dania miały nie więcej jak 600 kalorii i były przy tym wspaniałą ucztą dla naszego podniebienia. Dodatkowo pod każdym przepisem zamieszczona została informacja o jego kaloryczności oraz zawartości składników odżywczych.

Wewnątrz książki znajdziemy przepisy m.in na pyszne śniadania, sałatki, obiady i kolacje, różnorodne zapiekanki i dania z makaronu, curry, risotta oraz potrawki. A wszystkie one pogrupowane w odpowiednich rozdziałach oraz dodatkowo spisane w indeksie zamieszczonym na samym końcu książki. Już samo patrzenie na zdjęcia sprawia, że człowiekowi ślinka leci!

gotuj-zdrowo-dla-calej-rodziny-4 gotuj-zdrowo-dla-calej-rodziny-5
gotuj-zdrowo-dla-calej-rodziny-6 gotuj-zdrowo-dla-calej-rodziny-7

Jamie Oliver nie zapomniał też podzielić się z nami różnorodnymi kulinarnymi radami, które przydać się nam mogą na co dzień w kuchni. Dzięki nim dowiadujemy się m.in o tym, jakie są zalety błonnika, co robić, by mieć mocne kości, oraz jak zaangażować dzieci w rodzinne gotowanie. Jest też fajny rozdział „Kuchenne triki” traktujący o składnikach i półproduktach, które można przygotować sobie wcześniej, aby później jeszcze bardziej ułatwić sobie gotowanie.

Przeglądając książkę od razu widać, iż rodzina jest dla Jamiego bardzo ważna w jego życiu. Zamieścił on bowiem, prócz fotografii przygotowanych przez siebie potraw, również zdjęcia swoich bliskich – dzieci, żony, rodziców… którzy niejednokrotnie towarzyszą mu i pomagają w przygotowaniu posiłków.

gotuj-zdrowo-dla-calej-rodziny-3 gotuj-zdrowo-dla-calej-rodziny-2

Osobiście jestem po prostu zachwycona tą książką! Pewna jestem, iż nie raz po nią sięgnę, by przygotować dla mojej rodziny któreś z zaproponowanych przez Jamiego dań. Dlatego też gorąco polecam wam tę pozycję, choć zdaję sobie sprawę, iż jej cena może niektórym z was wydawać się stosunkowo wysoka. Powiem wam jednak jedno – warto, naprawdę warto ją zakupić. Stanowić też może piękny i wartościowy prezent dla waszych bliskich i przyjaciół, którzy lubią spędzać czas w kuchni i eksperymentować z nowymi daniami. Daję głowę, że zadowoleni będą z takiego podarunku.

Moja ocena: 6/6

Tytuł oryginalny: Super Food Family Classics
Tłumaczenie: Dorota Malina
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Ilustracje: kolorowe zdjęcia
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-65315-69-4

Za książkę bardzo dziękuję

InsignisAIM Media

0Shares