„Francuski Szef Kuchni” – Julia Child [recenzja 359]

  • Francuski Szef Kuchni
  • Tytuł oryginalny: The French Chef Cookbook
  • Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska
  • Wydawnictwo: Literackie
  • Rok wydania: 2013
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 520
  • ISBN: 978-83-08-05228-0

Julia Child to prawdziwa ikona kulinarnego świata. Ukończyła jedną z najsłynniejszych na świecie paryskich szkół kulinarnych Le Cordon Bleu. Napisała kilka książek kucharskich, ale największą sławę przyniósł jej program kulinarny „Francuski Szef Kuchni”, którego pierwszy odcinek został wyemitowany 11 lutego 1963 roku w Bostonie. Producentem i reżyserem programu był Russell Morash, a nad całością pracował zespół składający się z 24 osób. Na podstawie tego kulinarnego cyklu powstała książka pod tym samym tytułem, która na polskim rynku pojawiła się w październiku 2013 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Zebrano w niej przepisy ze 119 odcinków. Książka rozpoczyna się od 14 odcinka, gdyż poprzednie 13 niestety się nie zachowały. Blisko połowę przepisów zamieszczonych w „Francuskim Szefie Kuchni” znajdziemy w innej książce autorki – „Mastering the Art of French Cooking”.

W latach 60-tych kuchnię francuską uważano za zbyt skomplikowaną oraz elegancką, jak na możliwości przeciętnego amerykańskiego kucharza. Julia Child postanowiła udowodnić społeczeństwu, że wcale tak nie jest. W swym programie, poza przygotowywaniem najróżniejszych dań, prezentowała francuskie techniki kulinarne oraz przekonywała o tym, że oprócz wspaniałego smaku potraw liczy się również przestrzeganie jasnych reguł. Szerzej na ten temat można przeczytać w zamieszczonej na początku książki „Francuski Szef Kuchni” części traktującej o historii książki oraz o tym, jak Julia Child trafiła do telewizji.

Książka „Francuski Szef Kuchni” to prawdziwe kompendium wiedzy na temat francuskiej kuchni. W Wasze ręce trafia bowiem pozycja, która zawiera przebogatą ilość przepisów. Każdy z nich został omówiony w prosty i przystępny sposób, krok po kroku, dzięki czemu nawet kuchenny laik będzie mógł się pokusić o przygotowanie poszczególnych dań. Wiadomo jednak, że prawidłowe przygotowanie danej potrawy wymaga ćwiczeń i nikt nie oczekuje tego, że za pierwszym razem wszystko wyjdzie nam tak, jak należy. Sama Julia Child tłumaczy, że „Jednym z sekretów gotowania jest uświadomienie sobie, że trzeba wprowadzać poprawki, jeśli się da, lub pogodzić się z sytuacją, kiedy nie można nic zrobić” (s. 11). Wszystkie przepisy zostały zebrane w indeksie zamieszczonym na końcu książki, ale to nie wszystko. Dodatkowo znajdziemy również przydatny przewodnik tematyczny, w którym pogrupowano przepisy wg kategorii.

Jeśli ktoś lubi gotować, eksperymentować w kuchni, próbować nowych rzeczy, a nigdy dotąd nie przygotowywał francuskich dań, to książka Julii Child „Francuski Szef Kuchni” będzie idealnym wyborem. Jeśli natomiast mieliście już do czynienia z tą kuchnią, a chcielibyście pogłębić swoją wiedzę, poznać wiele nowych przepisów, to tym bardziej sięgnijcie po tę książkę. Jestem pewna, że będzie ona prawdziwą perełką wśród innych pozycji traktujących o kulinariach zebranych na Waszych domowych półkach.

Moja ocena: 6/6

0Shares