„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Śnieżny patrol” – Agnieszka Mielech

„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” to seria skierowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Z uwagi na postać głównej bohaterki bliższa będzie dziewczynkom niż chłopcom. Jej autorką jest Agnieszka Mielech, absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej, na co dzień związana z filmem, jego dystrybucją na terenie Polski. Za ilustracje odpowiada krakowska artystka Magdalena Babińska, której prace można znaleźć w wielu publikacjach dla najmłodszych (m.in w serii „Zgaduj z Czu-Czu”) oraz w podręcznikach dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Do tej pory wydano sześć tomów serii. Dziś chciałabym krótko opowiedzieć wam o najnowszym zatytułowanym „Śnieżny patrol”.

Tajny Klub Superdziewczyn tworzą cztery przyjaciółki: Emi (liderka), Flora, Faustyna i Aniela, a także Franek. Ich najważniejszą misją jest zamienianie każdej czynności w zabawę tak, by już nigdy nie było nudno. Razem przeżywają wiele różnych przygód, dobrze się przy tym bawiąc.

Ostatnim razem udało im się m.in uratować pewną klacz o imieniu Brava przed sprzedażą oraz znaleźć jej nowy dom. Już niedługo ma trafić do Żabiego Rogu, gdzie mieszkają ich przyjaciele – Hela i Kostek. Wielkimi krokami zbliża się ich ślub, na który członkowie Tajnego Klubu zostali oczywiście zaproszeni. Nie będzie to jednak zwykły ślub – udział w nim mają wziąć konie. Członkowie Klubu chcą tymczasem kombinują, w jaki sposób mogliby wspomóc finansowo Helę i Kostka, by zapewnić Bravie jak najlepsze warunki. Wpadają na pomysł, by w tym celu wykorzystać organizowany już niedługo w szkole świąteczny kiermasz. Czy ich misja się powiedzie?

Ale to nie wszystko, co ich tym razem czeka! Planować będą nocowanki. Odwiedzą prawdziwego kostiumologa. Podczas szkolnego tygodnia projektów zabiorą się za organizację Dnia Życzliwości. Stworzą prawdziwe drzewo genealogiczne. Przeżyją magiczne święta… i wezmą udział w prawdziwym śnieżnym patrolu!

Książka ta powinna spodobać się wielu dzieciom, gdyż porusza tematy bliskie im samym, takie, z którymi mają styczność na co dzień, zaś główni bohaterowie są bardzo wyrazistymi postaciami. Napisana jest w prostym, bliskim dzieciom językiem, nie pozbawiona humoru i wzbogacona o czarno – białe ilustracje bardzo dobrze komponujące się z czytanym tekstem. Mimo iż autorka mówiąc o serii wspomina, że tworząc ją nie miała zamysłu dydaktycznego, to jednak czytając książkę wyraźnie przebija z jej stron to, na co powinniśmy zwracać uwagę w codziennym życiu, co powinno być dla nas ważne, jak: rodzina i przodkowie, kultywowanie tradycji, życzliwość, punktualność, sprawiedliwość, umiejętność pracy w zespole czy prawidłowe odżywianie. Oprócz tego lektura tego tomu bez dwóch zdań poszerzy wiedzę dziecka nie tylko z zakresu słownictwa, ale też tę związaną z ważnymi osobistościami, miejscami czy wydarzeniami dzięki umieszczonym u dołu strony objaśnieniom.

Jeśli więc szukacie czegoś nowego dla swoich dzieci, co nie tylko sprawi im mnóstwo frajdy podczas czytania, ale też co nieco nauczy, sięgnijcie po książki z serii „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Wilgia
Rok wydania: 2015
Seria: Emi i Tajny Klub Superdziewczyn, tom 6
Oprawa: miękka
Ilustracje: Magdalena Babińska
Liczba stron: 176
ISBN: 978-83-280-2468-7
Grupa wiekowa: 6+

Za książkę dziękuję autorce 🙂

strona główna serii

1Shares