„Dzieci z Lovely Lane” – Nadine Dorries

Całkiem niedawno miałam okazję sięgnąć po dzieło Nadine Dorries zatytułowane „Anioły z Lovely Lane” – powieść będącą początkiem bestsellerowej serii cieszącej się za granicą niesłabnącą popularnością, która i mnie zdążyła skraść serce. Przemówiła bowiem do mej wyobraźni i trafiła w czułe nuty, gdyż była to historia o życiu i śmierci, zazdrości i rywalizacji, miłości i trosce, wsparciu oraz prawdziwej przyjaźni; ale też – a może przede wszystkim – opowieść o silnych kobietach żyjących w brutalnym świecie rządzonym przez mężczyzn, które ze wszech miar starały się nieść pomoc wszędzie tam, gdzie była ona potrzebna. Dała mi też nadzieję na to, że oto rozpoczyna się wspaniała, dłuższa seria, po której kolejne tomy z przyjemnością będę sięgać. Na całe szczęście wydawnictwo Prószyński i S-ka nie kazało swym czytelnikom długo wyczekiwać na kontynuację, bowiem już w styczniu tego roku na półki księgarń trafiły „Dzieci z Lovely Lane”.

Historia po raz kolejny zabiera nas do Liverpoolu lat 50-tych XX wieku, by tam śledzić dalsze losy uczestniczek kursu pielęgniarstwa, czyli Dany, Victorii, Beth oraz Pammy, które pierwszy rok nauki mają już za sobą i czują się teraz o wiele pewniej w pracy z pacjentami oraz lekarzami niż w dniu, w którym trafiły do szpitala St. Angelus; a także pozostałych jego pracowników, w tym przebojowych pań ze służby porządkowej w osobach m.in. Elsie oraz Biddy trzymających zawsze rękę na pulsie i dbających o to, by w szpitalu nie działo się nic złego.

Pragnąc iść z duchem czasu, a zwłaszcza nadążyć za rozwijającą się technologią oraz stale zwiększającymi się potrzebami pacjentów, szpital St. Angelus podejmuje decyzję o zatrudnieniu zastępczyni przełożonej pielęgniarek, która nie jest w stanie sama poradzić sobie ze wszystkimi obowiązkami, które spadły na jej barki. Stanowisko to wkrótce obejmuje panna Ava Van Gilder, której kwalifikacje, sposób bycia, a zwłaszcza poglądy dotyczące koniecznych zmian, które zajść muszą w szpitalu zjednują sobie przychylność jego zarządu.

Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mroczną przeszłość skrywa panna Van Gilder i że wkrótce za jej sprawą w całym szpitalu zapanuje jeden wielki chaos. Tylko Elsie ma przeczucie, że coś z tą kobietą jest nie tak i że mogą być z nią poważne problemy. Nie podejrzewa jednak, jak bardzo trafione będzie przezwisko, które w myślach jej nadała – Krwawa Ava Wampirzyca…

Nie tylko jednak zastępczyni przełożonej pielęgniarek jest nową postacią, która odegra istotną rolę w całej historii. Wiele uwagi bowiem poświęcone zostało losom pewnej nastoletniej dziewczyny wywodzącej się z jednej z najuboższych dzielnic Liverpoolu, której bolesna historia dogłębnie wzrusza i sprawia, że zapada ona czytelnikowi głęboko w pamięci i sercu. Przyznam, że pewna jej część poruszyła mnie do tego stopnia, że nie potrafiłam opanować łez.

Powieść ta, podobnie zresztą jak poprzednia jej część, jest utworem wielowątkowym i wielopłaszczyznowym. Autorka umiejętnie prowadzi czytelnika przez koleje losu różnych postaci – pracowników szpitala, kursantek pielęgniarstwa, pacjentów czy też innych bohaterów mających z nimi związek, umiejętnie je przeplatając i łącząc tak, aby powstała z nich jedna, spójna, zapadająca w pamięci całość. A wszystko to na tle zachodzących w kraju zmian polityczno-gospodarczych. Przyznam, iż jestem pod wielkim wrażeniem kunsztu pisarki – jej warsztatu, przygotowania i zdolności, tego, że nadała każdej ze swych postaci osobny rys, jej własne życie; że sprawiła, iż jej dzieło nie stało się przez to chaotyczne i zagmatwane.

Dlatego też nie mogę doczekać się chwili, w której dane mi będzie sięgnąć po kolejną część tej wspaniałej serii – zwłaszcza że ten tom zakończył się w TAKI SPOSÓB!! Nie wiem, jak autorka mogła mieć sumienie, aby urwać swą opowieść w tak newralgicznym momencie i pozostawić czytelnika z bijącym sercem, szokiem malującym się na twarzy i jednym tylko pytaniem cisnącym się na usta: na Boga, co dalej?!?!?

Tytuł oryginalny: Childrens of Lovely Lane
Tłumaczenie: Magda Witkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2020
Seria/Cykl: Pielęgniarki, tom 2
Oprawa: miękka
Liczba stron: 592
ISBN: 978-83-8169-230-4

Z serii „Pielęgniarki”:

„Anioły z Lovely Lane”„Dzieci z Lovely Lane” ♦ „Matki z Lovely Lane” ♦ „Gwiazdka w Lovely Lane”

1Shares