„Co każdy przedszkolak odczuwać może…” – Dorota Krassowska [recenzja 320]

  • Co każdy przedszkolak odczuwać może
  • Wydawnictwo: Skrzat
  • Rok wydania: 2011
  • Seria: Co każdy przedszkolak
  • Ilustracje: Dorota Krassowska
  • Oprawa: miękka szyta
  • Liczba stron: 16
  • ISBN: 978-83-7437-676-1
  • Grupa wiekowa: 3-5 lat

Co każdy przedszkolak odczuwać może (4)Przychodzi taki moment w życiu naszego dziecka, kiedy idzie ono do przedszkola. Jest to wielkie przeżycie nie tylko dla dziecka, ale również jego rodziców. Nasze pociechy zastanawiają się, jak to będzie w przedszkolu, co będą tam robić, kogo poznają. Z pewnością boją się myśli o rozstaniu z rodzicami i pozostaniu samemu wśród obcych dzieci oraz w towarzystwie pani przedszkolanki. Rodzice z kolei zastanawiają się, czy ich dziecko jest już na tyle samodzielne, aby poradzić sobie w tym nowym dla niego etapie życia. Nie jeden raz pojawi się myśl, jak nasze dziecko będzie zachowywało się w przedszkolu, jakie emocje będą nim targały. Czy będzie smutne? A może wręcz przeciwnie? I tu z pomocą dzieciom oraz ich rodzicom przychodzi seria książeczek „Co każdy przedszkolak”, w której skład wchodzi omawia dziś książeczka „Co każdy przedszkolak odczuwać może…”. Autorką tej serii jest Dorota Krassowska, doświadczona nauczycielka wychowania przedszkolnego.

Co każdy przedszkolak odczuwać może (2)Książeczka w bardzo prosty sposób przedstawia nam emocje i uczucia, jakie mogą towarzyszyć naszym dzieciom w relacjach z członkami rodziny oraz podczas ich pobytu w przedszkolu. To dla nich nowy świat, który dopiero będą odkrywać. Dziecko trafia nagle pomiędzy zupełnie obce mu dzieci, poznaje panią przedszkolankę. Z czasem zawiązywać się będą pomiędzy nimi różnorakie relacje, zarówno te dobre, jak i te złe. Jakie uczucia mogą mu wówczas towarzyszyć? Czego można się spodziewać? Z pewnością będzie to strach przed nieznanym. Nie jeden raz dziecko się czegoś zawstydzi, zwłaszcza jeśli zwróci się mu na to uwagę w większym gronie dzieci. Może pojawić się również złość na nową koleżankę czy kolegę, czasem z zupełnie błahego powodu. Dzieci mogą również odczuwać smutek i tęsknotę za rodzicem, który zostawił je w przedszkolu. Ale nie tylko. Kiedy nawiążą się pierwsze przyjaźnie, tęsknić będzie również za towarzystwem nowej koleżanki czy kolegi, z którymi miło spędziło się czas. To tylko część uczuć, które w swej książeczce opisuje Dorota Krassowska. Czyni to, jak już wspomniałam, w bardzo prosty i obrazowy sposób. Krótko, treściwie, dzięki czemu dziecko z pewnością przyswoi nowe informacje i zdoła zapamiętać je na dłużej.

„Co każdy przedszkolak odczuwać może…” pomoże naszym dzieciom zrozumieć swoje uczucia, odpowiednio je wyrażać oraz nad nimi panować. To nieoceniona pomoc nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców, których głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju swoich pociech, pomaganie im w stawianiu pierwszych kroków na ich nowej drodze życiowej. Jako mama gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6

Skrzat2

Inne książeczki z tej serii:

„Co każdy przedszkolak umieć powinien…”
„Co każdy przedszkolak wiedzieć powinien…”
„Jak każdy przedszkolak bawi się i uczy…”

0Shares