„Co? Jak? Narysować” – E.G. Lutz (książka + szkicownik)

„Co? Jak? Narysować” to najnowsza propozycja wydawnicza Egmontu należąca do serii Sztukoterapia, w której dotąd ukazała się m.in publikacja zatytułowana „ART DECO. 100 antystresowych kolorowanek”, która jak pamiętacie wywarła na mnie pozytywne wrażenie.

Autorem książki jest urodzony w 1868 roku w Filadelfii Edwin George Lutz, znany artysta rysownik, twórca animacji i satyrycznych ilustracji prasowych, którego prace ukazywały się m.in w „New York Herald” oraz „Philadelphia Press”. Mimo iż „Co? Jak? Narysować” była jego debiutem książkowym, który drukiem ukazał się w 1913 roku, przedstawiona w niej metoda rysunku przetrwała po dziś dzień i stała się inspiracją dla wielu kolejnych twórców, w tym takiej sławy jak Walt Disney.

Ta niezwykle starannie wydana publikacja (twarda oprawa, tłoczenie liter, dobrej jakości papier) odarta została ze słów do koniecznego minimum. Poza krótką informacją na temat autora oraz delikatnego wprowadzenia odnośnie stosowanej przez niego metody rysunku nie znajdziemy na jej kartach już żadnego więcej tekstu – chyba że zaliczymy do niego tytuły czterech rozdziałów, na które podzielony został cały zamieszczony wewnątrz książki materiał instruktażowy. Książka liczy sobie 192 strony, na których znajdziemy aż 143 różnego typu ilustracje.

I tak w częściach zatytułowanych kolejno: Zwierzęta, Rośliny, Ludzie oraz Varia znajdziemy bardzo intuicyjny poradnik, w jaki sposób stworzyć własne, efektowne ilustracje. A nie ma nic prostszego, niż przedstawić cały proces za pomocą sekwencji następujących po sobie grafik, które w obrazowy sposób pokazują, co i w jakiej kolejności powinno się narysować.

Co Jak Narysować (2) Co Jak Narysować (3)
Co Jak Narysować (4) Co Jak Narysować (5)

Pomyślano nawet o tym, by podczas zgłębiania zawartej w poradniku wiedzy jednocześnie móc wypróbować ją w praktyce. W tym celu na końcu książki znalazła się część o znamiennym tytule Szkicownik oferująca kilka stron do własnej dyspozycji.

Ale to nie wszystko! Wydawnictwo Egmont wraz z książką wypuściło na rynek „Co? Jak? Narysować. Szkicownik”, który potraktować można zarówno jako część zestawu, jak i odrębną pozycję, po którą sięgnąć mogą osoby zainteresowane tematem, ale niekoniecznie chcące wydawać od razu 40 zł na zakup książki. Ta licząca sobie 64 strony pozycja zawiera 32 różnorodne ilustracje oraz tyle samo stron przeznaczonych na ich ćwiczenie.

Co Jak Narysować (6) Co Jak Narysować (7)

Z uwagi na to, iż metoda stosowana przez Edwina George’a Lutza jest bardzo prosta i doprawdy intuicyjna, po książkę jak i szkicownik sięgnąć mogą nie tylko osoby pragnące nauczyć się rysować, ale też dzieci, dla których tworzenie poszczególnych ilustracji zgodnie ze wskazówkami autora będzie nie tylko fantastyczną zabawą, ale też świetnym treningiem manualnym.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: What to draw and how to draw it
Wydawnictwo: EGMONT
Rok wydania: 2016
Seria: Sztukoterapia
Oprawa: twarda
Ilustracje: E.G. Lutz
Liczba stron: 192
ISBN: 978-83-281-1420-3

EGMONT literacki

29Shares