"BezSennik. Czyli o czym dziewczyny rozmawiają nocą – Burza z piorunami" – Liliana Fabisińska [recenzja, 231]


Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2012
Seria: BezSennik
Oprawa: miękka
Liczba stron: 136
ISBN: 978-83-245-9934-9
Kategoria wiekowa: 9 +
Kupisz: Papilon

Z panią Lilianą Fabisińską po raz pierwszy spotkałam się podczas czytania mojej córeczce bajki jej autorstwa. Była to książeczka pt „Wesołe wycieczki”, która bardzo spodobała się mojemu dziecku. Pisarka najbardziej znana jest dzięki serii książek dla polskich nastolatek pt „BezSennik, czyli o czym dziewczyny rozmawiają nocą”. Cykl ten otwiera historia pt „Burza z piorunami”, a cała seria składa się z 15 tomów.

1 września. Poznajemy trzynastoletnią Kasię Żabniak, zwaną przez przyjaciół Żabą. To pierwszy dzień nowego roku szkolnego, a zarazem pierwszy dzień w nowej szkole. Od tego roku będzie się uczyła w gimnazjum. Niestety nikogo tam nie zna, ani uczniów, a tym bardziej nauczycieli, dlatego bardzo się denerwuje. Już na samym początku popełnia gafę, przez którą podczas zebrania klasowego czerwieni się aż po czubki uszu. Nowa wychowawczyni dzieli uczniów na małe grupy, które mają za zadanie napisać referat na wyznaczony temat. Kasia ma pracować razem z Zuzią oraz Julią. Po apelu dziewczynki idą do domu Zuzki, aby pomyśleć nad zadaniem domowym. Tymczasem nadciąga burza, przez którą Julka i Kaśka nie mogą wrócić do swoich domów. Dziewczynki jeszcze nie wiedzą,  że najbliższe 24 godziny wypełnione będą niesamowitymi przygodami!
Co się stało, że starsza kobieta stoi w drzwiach bloku i zalewa się łzami? Kto i dlaczego utknął w łazience? Jak postąpić w przypadku powodzi? Co się dzieje w jednym z mieszkań, z którego dochodzą podejrzane dźwięki? Jak przeprowadzić operację i nie zemdleć?

Książka opowiada o perypetiach zupełnie zwykłych nastolatek, które poznały się w pierwszym dniu szkoły. Każda z nich była równie mocno zestresowana rozpoczęciem nauki w gimnazjum, w którym przecież nikogo nie znały i wszystko było dla nich nowe. Złączone wspólnym zadaniem domowym zaczęły stopniowo się poznawać oraz przeżyły niesamowity dzień, którego z całą pewnością nigdy nie zapomną.

Kaśka to dziewczynka uwielbiająca sport. Ma kochających rodziców oraz babcię, która cały czas przypomina wnuczce o ich korzeniach rodowych, przez co jest względem niej bardzo wymagająca. Zuzia jest córką nauczycielki oraz aktora, który jednak nie pracuje w swoim zawodzie. Jest bardzo rozsądną i opanowaną osóbką, która w momentach stresowych nie popada w panikę. Julka natomiast zupełnie odbiega od swoich koleżanek. Wydaje się być wieczną marzycielką z głową w chmurach. Na dodatek pisze wiersze i pięknie się wysławia. Robi niesamowite wrażenie na pozostałych dwóch dziewczynkach. Czas spędzony wspólnie zaskakuje nie jedną z nich. Dowiadują się o sobie rzeczy, o które wzajemnie się nie podejrzewały. Pierwsze wrażenie bowiem bywa bardzo często mylące, a w rzeczywistości dana osoba jest całkiem inna, niż początkowo zakładaliśmy. Dlatego też tak ważne jest, aby nie osądzać kogoś z góry, gdyż to może być dla kogoś bardzo krzywdzące. Zawsze warto wpierw bliżej poznać drugą osobę, żeby wyrobić sobie o niej odpowiednie zdanie.

„BezSennik, czyli o czym dziewczyny rozmawiają nocą. Burza z piorunami” autorstwa Liliany Fabisińskiej powinna spodobać się każdej nastolatce. To historia o rozwijającej się przyjaźni oraz lękach związanych z okresem dojrzewania, wkraczaniem w nowy etap życia. Czyta się ją świetnie, lekko. Napisana jest prostym językiem, typowo młodzieżowym, co tylko ułatwi lekturę. Ciekawe bohaterki oraz interesujące przygody, których stały się uczestniczkami, powinny również przypaść nastoletnim czytelnikom do gustu. Sama bardzo dawno temu miałam „naście” lat, ale gdybym mogła cofnąć się w czasie i wybrać sobie jakąś fajną lekturę do przeczytania, to wierzę, że zwróciłabym uwagę na tę książkę.

Moja ocena: 4/6
Za książkę dziękuję wydawnictwu

0Shares