Angielski dla ucznia 6+

Moja córka w tym roku poszła do drugiej klasy szkoły podstawowej. W trosce o jej rozwój staram się wyszukiwać materiały, które pomogą jej w nauce. Jako że w tym roku szkolnym kontynuować będzie naukę języka angielskiego, którego uczyć zaczęła się rok temu, postanowiłam sięgnąć po zestaw „Angielski dla ucznia 6+” od wydawnictwa EDGARD składający się z książki z zagadkami, CD z bajką „Kot w butach” oraz zestawu kart obrazkowych z quizami i łamigłówkami.

Angielski dla ucznia 6 plus (6)

Książka: „Mr Twister prezentuje: Angielski w zagadkach dla ucznia”

Angielski dla ucznia 6 plus (3)Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nauka może być przyjemna jeśli połączymy ją z zabawą – zwłaszcza dla dziecka, które szybko się zniechęca w przypadku nudnych, monotonnych zajęć i wkuwania czegokolwiek na pamięć. Dlatego też autorka książki (Agata Pietrzak) pomyślała i zamieściła w niej 80 różnorodnych zagadek obrazkowych przeznaczonych dla dzieci od 7 roku życia, które za zadanie mają nie tylko uczyć, ale też bawić małego ucznia. Zagadki te podzielone zostały na 19 rozdziałów tematycznych m.in Moja rodzina, Moje ubrania, Moje zabawki, Moja szkoła, Czas wolny, Kolory itd. Czegoż tu nie ma! Mamy różnego rodzaju łamigłówki – puzzle, rebusy, łączenie kropek, dopasowywanie obrazka do podpisu, układanie w odpowiedniej kolejności historyjek obrazkowych, wskazywanie co jest prawdą a co fałszem czy liczenie elementów na obrazkach. Na końcu książeczki zamieszczono zaś odpowiedzi do wszystkich zagadek, a także bardzo pomocny słowniczek.

Podczas rozwiązywania zagadek z córką zauważyłyśmy, że do książki wkradł się jeden błąd. Chodzi o zadanie 59 na stronie 35, a dokładniej o obrazek nr 3 i 4. Na czwartym obrazku chłopiec ma przyklejony po upadku plaster na kolanie. Prawidłowo powinien się on znajdować na obrazku nr 3, przy którym widnieje podpis „I can ride my bike again” – czyli już po tym, jak mama opatrzyła synkowi ranę. Tymczasem na obrazku nr 3 żadne z kolan nie jest zranione.

Angielski dla ucznia 6 plus (7)

CD z bajką „Kot w butach”

W zestawie znalazła się też płyta CD z bajką o kocie w butach. Z uwagi na to, że jest to pozycja przygotowana z myślą o małym dziecku, spodziewałam się odpowiedniego doboru lektora, tzn że będzie czytał bajkę stosunkowo wolno i bardzo wyraźnie. Muszę przyznać, że pod tym względem się nie zawiodłam. Bajki słucha się naprawdę przyjemnie, zwłaszcza że ma bardzo ładną zarówno oprawę muzyczną jak i efekty dźwiękowe, które pozwalają dziecku poczuć klimat opowieści i łatwiej wyobrazić sobie, co w danej chwili dzieje się w opowieści. (przykładowy fragment nagrania)

Mam jednak zastrzeżenie do umieszczonych na pudełku zestawu słów: „słuchowisko w języku angielskim i polskim”. Myślałam, że bajka odczytywana będzie w taki sposób, że wpierw będzie zdanie po angielsku, a następnie to samo po polsku – aby dziecko było w stanie zrozumieć całość, albo że najpierw będzie można odsłuchać całości w języku obcym, a następnie w rodzimym. Niestety w rzeczywistości okazało się być jeszcze inaczej. Na płycie mamy 12 ścieżek, z których 10 to bajka po angielsku, a ostatnie dwie to coś w rodzaju słowniczka – czytane są zdania bądź pojedyncze wyrazy w języku obcym, a następnie tłumaczone na polski. Z przykrością więc stwierdzam, że moje dziecko miało problem z nadążaniem za bajką, z jej zrozumieniem – bo o ile podczas przeglądania w/w książki mogłyśmy posłużyć się słowniczkiem, tak tutaj nie było zbytnio takiej możliwości.

Angielski dla ucznia 6 plus (2)

Karty obrazkowe: KAPiTAN NAUKA Angielski w zagadkach

Muszę przyznać, że te karty podobają nam się najbardziej. Moja córka ze wszystkich trzech rzeczy zawartych w zestawie najczęściej sięgała właśnie po nie. Łącznie jest ich 113, z czego na 111 znajdują się różnego rodzaju zagadki. Podobnie jak w książce z Mr Twisterem znajdziemy tu rebusy, układanie w odpowiedniej kolejności obrazkowych historyjek, łączenie słów z obrazkiem, wskazywanie prawidłowych odpowiedzi spośród kilku podanych opcji do wyboru i wiele innych zadań. A wszystko to na wesoło! Zestaw ten przygotowany został w taki sposób, że po stronie niebieskiej mamy polecenia i całą resztę w języku angielskim, zaś po drugiej stronie, czerwonej, polecenia są po polsku oraz podane mamy prawidłowe odpowiedzi do zadań. Kartoniki, na których je umieszczono, są dość sztywne i naprawdę ładnie przygotowane. Moja siedmioletnia córka zupełnie przepadła z tymi kartami. Potrafiła jednorazowo przysiąść ze mną na godzinę, a nawet dłużej i przez cały ten czas próbować swoich sił w łamigłówkach. Super sprawa, naprawdę!

Angielski dla ucznia 6 plus (4) Angielski dla ucznia 6 plus (5)

Podsumowując zestaw „Angielski dla ucznia 6+” pod wieloma względami naprawdę miło mnie zaskoczył. Mamy tu świetną książkę z mnóstwem łamigłówek do rozwiązania oraz zapewnioną super ciekawą zabawę z pomocą kart obrazkowych. Zawiodłam się co prawda nieco na dołączonej do niego płycie z bajką, bo spodziewałam się czegoś innego niż otrzymałam, niemniej jednak poza tą jedną niedogodnością całościowo zestaw wart jest uwagi rodzica pragnącego urozmaicić swojemu dziecku naukę języka angielskiego. Poza tym, co akurat dla mnie jest bardzo ważne, jest on niedrogi, a więc tym bardziej wart mojego polecenia.

Moja ocena: 4/6

Wydawnictwo: EDGARD
Rok wydania: 2015
Oprawa: box
W zestawie: książka + karty z zagadkami + CD z bajką
ISBN: 978-83-7788-538-3

EDGARD


2Shares