94. "Marzenie Kłopotka. Pomysły kotka Kłopotka" – Monika Witt


Wydawnictwo: Sztuka i Wiedza
Data wydania: 2011 r
Oprawa: miękka
Ilość stron: 24
ISBN: 978-83-63261-00-9
Przeczytana: 16.09.2012

Kotek Kłopotek mieszka wraz ze swymi przyjaciółmi na farmie. Pewnego chłodnego dnia zasiadł obok swej pani w domu na kanapie i spoglądał na program, który oglądała jego właścicielka. W pewnej chwili ujrzał na ekranie telewizora pięknego białego kocurka z różowym noskiem i takimi uszkami. Pomyślał wówczas ze smutkiem – dlaczego on jest zwykły, pospolity, szary… Dlaczego nie może być taki, jak ten kotek z telewizji? Chodził markotny przez kilka dni. Swym zachowaniem zmartwił bliskich przyjaciół: osiołka Szarusia, kózkę Mećkę, pieska Tofika oraz innych. Kłopotek podzielił się z bliskimi swym zmartwieniem, a oni pocieszali go jak mogli, aby zrozumiał, że nie ważny jest kolor jego futerka, bo oni i tak go kochają takim, jakim jest. Jednak nasz koci bohater powziął sobie na cel, że będzie biały! Postanowił uczynić wszystko, aby spełnić swoje marzenie. I tak wpierw zamoczył się w białej farbie, co zakończyło się znienawidzoną kąpielą, jaką zgotowała mu właścicielka. Następnie za radą swych przyjaciół wykąpał się w kozim mleku… Wszystko byle tylko być białym! Jednak nic nie pomagało i wszelkie próby zmiany koloru futerka kończyły się niepowodzeniem. Nachylając się nad strumyczkiem, aby napić się wody, nasz bohater usłyszał od niego ważne słowa, które pomogły mu zrozumieć, co tak naprawdę jest ważne.

„Kolor futerka nie jest najważniejszy. Ważne, że jesteś miły i dobry – odpowiedział strumyczek.” [1]


Po raz kolejny pani Monika Witt oddała w ręce czytelników bajkę, która niesie za sobą pewien morał. A jest nim to, że tak naprawdę nasz wygląd zewnętrzny się nie liczy, bo najważniejsze jest nasze zachowanie, to, czy jesteśmy mili i dobrzy dla innych. Jeśli będziemy postępować właściwie, to zyskamy prawdziwych przyjaciół, dla których nie liczy się nasza powierzchowność, a wnętrze.

W dzisiejszych czasach światem rządzą media – telewizja, czasopisma i inne. Stąd niejednokrotnie ludzie czerpią wzorce osobowe oraz to, jak powinno się wyglądać. Nasze pociechy są również wystawione na działanie mediów. Dlatego tak ważne jest wpajanie im od najmłodszych lat, że nie powinny dążyć do ukazanego na obrazach ideału, a zaakceptować siebie takimi, jakimi się narodziliśmy. W książeczce na samym końcu znajduje się kilka wskazówek psycholog Joanny Drozdowicz na temat tego, w jaki sposób możemy wzmacniać w naszych dzieciach poczucie własnej wartości.

To kolejna godna polecenia bajka dla najmłodszych czytelników, którą troskliwi rodzice powinni kupić i nie jeden raz czytać swoim pociechom. Ilustracje stworzone przez Andrzeja Krawczaka, choć nie są szczególnie wyszukane, idealnie oddają sens tej bajki i pozwolą dziecku łatwo śledzić całą historię. Dlatego ze swojej strony – po prostu polecam. Sprawcie swoim dzieciom prawdziwą radość kupując mu książeczkę z bajką, która opowie mu nie tylko ciekawą historię kotka, ale również nauczy je, jak żyć.

[1] „Marzenie Kłopotka”, Monika Witt, Sztuka i Wiedza, 2011 r, s.20

Moja ocena: 5/6
Za tę mądrą bajkę dziękuję

0Shares