„1000x połącz kropki. Zwierzęta” – Thomas Pavitte

Ostatnimi czasy nasz rynek zasypują różnego rodzaju pozycje, które mają pomóc nam – dorosłym zmniejszyć poziom stresu, albo po prostu rozerwać się po ciężkim dniu pracy. Przeważnie są to kolorowanki o różnej tematyce, ale od czasu do czasu można znaleźć też coś zupełnie innego – jak np propozycję wydawnictwa Insignis „1000x połącz kropki. Zwierzęta” z ilustracjami wykonanymi przez nowozelandzkiego grafika i artystę eksperymentalnego Thomasa Pavitte.

Jako dziecko bardzo lubiłam tę formę rozrywki. Łączenie kolejnych kropek, w mniej lub bardziej skomplikowanych wzorach, z których wyłaniał się jakiś obrazek pozwalało osiągnąć nie małą satysfakcję ze swojej pracy. Tylko czy coś takiego może nadal bawić osobę dorosłą? Postanowiłam to sprawdzić 🙂

Umówmy się na początek, że o „1000x połącz kropki. Zwierzęta” mówić będę per książka. Jest ona dużego formatu i ma usztywnianą okładkę ze skrzydełkami. Wewnątrz znajdziemy dwadzieścia grafik przedstawiających przeróżne zwierzęta, które ukażą się naszym oczom w pełnej krasie dopiero wówczas, kiedy połączymy ze sobą tytułowe tysiąc kropek. Do wyboru mamy: kota, szympansa, krokodyla, psa, delfina, słonia, lisa, żabę, żyrafę, konia, koalę, pandę, papugę, pawia, świnię, króliki, leniwca, węża, tygrysa i żółwia formatu 25 x 35 cm – z wyjątkiem konia, który jest plakatem i liczy sobie 48 x 35 cm.

1000xpołącz_kropki (6) 1000xpołącz_kropki (7)

Z pewnością nie jedną osobę przerazi liczba kropek do połączenia. Tysiąc to przecież nie tak mało. Zadbano jednak o komfort naszej pracy dzieląc kropki na kolorystyczne grupy składające się ze stu elementów. Muszę przyznać, że zabieg ten naprawdę pomaga odnaleźć się podczas pracy i zapobiega dostaniu tzw oczopląsu na widok takiej ilości cyferek do połączenia.

1000xpołącz_kropki (5)

Nie zmienia to jednak faktu, że pozycja ta nie jest dla każdego. Cyferki są bardzo drobne (zaledwie 1 mm), dlatego też wymagają posiadania sokolego wzroku, albo porządnych okularów 😉 Sama praca nad ich łączeniem wymaga od nas nie lada skupienia. Kiedy jednak wpadniecie w rytm, nawet nie zauważycie, że uciekła wam godzinka, albo i dwie. Zamiast tego cieszyć się będziecie efektami własnej pracy, które będą widoczne z każdą kolejną połączoną cyferką.

1000xpołącz_kropki (2) 1000xpołącz_kropki (3)

Pracując z tą książką spróbowałam łączyć cyferki czarnym cienkopisem (kot po lewej) oraz miękkim ołówkiem (króliki po prawej). Wizualnie ładniej prezentuje się kot, gdyż poszczególne kreski są po prostu wyraźniejsze. Jednakże jeśli chodzi o wygodę, to wygrywa ołówek. Dlaczego? W chwilach zawahania, kiedy próbować będziecie odnaleźć kolejną cyferkę do połączenia, nie pozostawi wam w miejscu zatrzymania wyraźniejszej kropeczki. A poza tym w przypadku pomyłki, która zdarzyć się może w końcu każdemu (nawet najlepszym), można go z łatwością wymazać i raz jeszcze, prawidłowo poprowadzić kreskę.

Grafiki są jednostronne i umieszczone na dobrej jakości papierze, który mimo użycia cienkopisu nie przebija na drugą stronę. I co ważne! Strony są perforowane, co pozwala nam z łatwością oddzielić je od reszty książki.

Wykonanie każdego z rysunków zamieszczonych w książce zajmuje średnio od pół godziny do godziny. Połączenie wszystkich cyferek nie musi jednak oznaczać końca zabawy z daną grafiką. Możemy ją np wykończyć cieniując ołówkiem, albo wypełniając kolorem. Kiedy uznamy, że jesteśmy zadowoleni z osiągniętego rezultatu, gotową pracę możemy np wyrwać z książki i powiesić na ścianie.

„1000x połącz kropki. Zwierzęta” z uwagi na piękno grafik oraz ich niebywałą szczegółowość z całą pewnością nadaje temu ponadczasowemu zajęciu zupełnie nowy wymiar. To doprawdy doskonała forma rozrywki, którą polecam nie tylko dorosłym, ale też dzieciom. Łączenie kolejnych cyferek pozwoli im bowiem zrozumieć nie tylko zasady rysunku – np w jaki sposób nadaje się im głębi, ale po prostu sprawi wiele czystej radości. A gdybyście nie mieli ochoty pracować nad obrazkami z wizerunkami zwierząt, to zawsze możecie sięgnąć po drugą propozycję wydawnictwa – „1000x połącz kropki. Arcydzieła”, w której znajdziecie grafiki przedstawiające dzieła m.in takich artystów malarstwa jak Picasso, da Vinci czy van Gogh.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: 1000x Dot-To-Dot: Animals
Tłumaczenie: Maria Brzozowska
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wymiary: 270×370 mm
Ilustracje: Thomas Pavitte
Liczba stron: 48
ISBN: 978-83-65315-09-0

Insignis


1Shares