Jeśli jesteś rodzicem, albo masz bliski kontakt z młodszymi dziećmi, zapewne nie raz i nie drugi zasypano cię, ba! wręcz zbombardowano serią pytań – od najzwyklejszych, przez dziwne, bo zupełnie oderwane od rzeczywistości, na które liczono, iż będziesz w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi. Choćby np na takie jak te zamieszczone na okładce książki „100 głupich porównań dla bystrzaków” autorstwa Stephane Frattiniego (mającego w swym dorobku literackim ponad 50 dzieł), która niedawno pojawiła się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia:
Książka ta jest remedium na powyższy problem. Zebrano w niej bowiem tytułowe 100 porównań w formie pytań i udzielono na nie wyczerpujących odpowiedzi, dzięki czemu zaspokojona zostanie ciekawość każdego żądnego wiedzy dziecka. Zresztą… nie tylko jego, bowiem również starsi czytelnicy, jak i dorośli wyniosą z jej lektury mnóstwo pożytecznych treści. Sama zaznajamiając się z książką nie raz i nie drugi trafiłam na informację, która mocno mnie zaskoczyła. Nie zdawałam sobie np sprawy z tego, jak kłopotliwą kwestią w Indiach jest pójście… do toalety. Trudno uwierzyć, że blisko 50% tamtejszej populacji nie ma jej w ogóle w domu!
Warto wspomnieć o tym, iż publikacja ta ma dodatkowy wymiar dydaktyczny, bowiem porusza ważne dla człowieka oraz jego przyszłości tematy. Przeczytamy tu m.in o marnotrawieniu żywności, potrzebie oszczędzania wody, konsekwencjach globalnego ocieplenia, czy też nierówności płci, gdzie kobiety lepiej wykształcone i pracujące o wiele ciężej od niejednego mężczyzny nadal otrzymują niższą płacę niż on.
Podczas lektury natykałam się jednak na fragmenty, w których fajnie by było, gdyby obok nich znalazło się zdjęcie obrazujące to, o czym w danej chwili czytamy. Dla przykładu: „Chinka Xiang Renxian i Rumunka Ioana Coanca z dumą prezentują ubrania wykonane z własnych włosów” albo „(…) ten pięknie cyzelowany pierścień był niegdyś złotym zębem w gębie krwawego pirata”. Chętnie przyjrzałabym się zarówno tym pierwszym, jak i w/w biżuterii. Niestety… nie jest to dane czytelnikowi, a szkoda.
Książka wydana została w twardej oprawie, w formacie 165 x 255 mm i liczy sobie nieco ponad 200 stron. Za jej oprawę graficzną odpowiedzialny jest Vincent Rif. To właśnie jego prace znaleźć można prawie że na każdej stronie omawianej publikacji. Rysunki Rifa w ciekawy sposób obrazują i dopełniają znajdujące się w niej treści. Jest prosto, kolorowo, niejednokrotnie z humorem.
Na koniec wspomnę jeszcze o tym, iż w ubiegłym roku wydawnictwo Nasza Księgarnia oddało w ręce młodszych czytelników podobny tytuł, tj „100 głupich pytań dla bystrzaków”, któremu na szybko przyjrzeć możecie się na zamieszczonym nieco niżej filmiku udostępnionym w sieci przez Wydawcę. Sama nie miałam jeszcze okazji po nią sięgnąć, niemniej jednak po lekturze „100 głupich porównań dla bystrzaków” chętnie nadrobię zaległości 🙂
Tytuł oryginalny: 100 comparaisons stupides mais pas si betes
Tłumaczenie: Joanna Kuhn
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Oprawa: twarda
Ilustracje: Vincent Rif
Liczba stron: 208
ISBN: 978-83-10-13451-6
Grupa wiekowa: 6+