„Zostań, jeśli kochasz” – Gayle Forman (recenzja 570)

„Nie jestem pewna, czy jeszcze należę do tego świata. Nie jestem pewna, czy chcę się obudzić.”
„Jeśli zostanę. Jeśli przeżyję. To ja decyduję.”

Siedemnastoletnia Mia ma wiele powodów, by czuć się szczęśliwą. Kochająca rodzina, wspaniały chłopak i niebywały talent muzyczny, który wróży jej świetlaną przyszłość. Jest młoda, przed nią całe życie. Tymczasem pewnego dnia ta bańka szczęścia pęka… Samochód, którym jedzie wraz ze swoją rodziną, ulega poważnemu wypadkowi. Jej rodzice oraz młodszy braciszek tracą życie, a ona sama jest w krytycznym stanie. Zapada w coś podobnego do śpiączki, pewien rodzaj zawieszenia pomiędzy życiem, a śmiercią. I tylko od niej zależy, czy zechce się jeszcze przebudzić. W międzyczasie odwiedzają ją ci, którym bardzo zależy na tym, by przeżyła – dziadkowie, ciotki, wujowie, najbliższa przyjaciółka oraz rzecz jasna ukochany. Wszyscy oni na swój sposób starają się ją przekonać, że warto żyć mimo straty, która ją dotknęła. Ona sama zaś wspomina swoje dotychczasowe życie, najważniejsze i najcenniejsze chwile oraz wydarzenia, które zapisały się w jej pamięci, jak związek z Adamem, rozwój swej muzycznej pasji, przyjaźń z Kim, miłość do rodziny. Jednocześnie zadaje sobie pytania: co będzie, jeśli zostanie?, jakie to uczucie obudzić się jako sierota? Jaką decyzję podejmie Mia? Czy powróci do życia, w którym już nigdy nie przytuli swoich rodziców, nie poczuje tytoniu fajkowego taty, nie poczyta bratu „Harry’ego Pottera”, nie powie im, jak bardzo ich kocha? Czy znajdzie w sobie siłę do walki o odzyskanie przytomności, czy też może podda się i odejdzie tam, gdzie już więcej nie zazna bólu?

„Słyszałam, jak ludzie mówili o śnie zmarłych. Czy tym właśnie wydawałaby się śmierć? Najprzyjemniejszą, najrozkoszniejszą, najgłębszą, niekończącą się drzemką? Jeśli tak, to proszę bardzo. Jeśli na tym polega umieranie, nie mam nic przeciwko.”

„Zostań, jeśli kochasz” Gayle Forman to przejmująca opowieść o bolesnej stracie – śmierci najbliższych osób, oraz o wewnętrznej walce, by znaleźć w sobie siłę pozwalającą stawić czoło przyszłości, w której ich zabraknie. Ta historia udowadnia jak ważne w życiu każdego z nas jest wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół, ukochanych oraz wszystkich tych, którym w jakiś sposób na nas zależy, dla których jesteśmy ważni, wyjątkowi. Jednocześnie jest dowodem na to, że nie zawsze mamy wybór, że nie wszystko musi iść tak, jakbyśmy tego chcieli. „Czasem człowiek dokonuje w życiu wyboru, a czasem to wybór stwarza człowieka”. Od nas jedynie zależy, co z tym zrobimy, czy damy radę sprostać temu, co nas czeka, czy podejmiemy wyzwanie i będziemy żyć dalej przyjmując wszystko to, co los dla nas przygotował. Ważnym elementem powieści jest muzyka, która na każdym kroku towarzyszy jej bohaterom. To ona ich kształtuje, nadaje sens ich życiu, stanowi nierozerwalną jego część, wypełnia ich do tego stopnia, że gdyby jej zabrakło w ich duszach pojawiłaby się pustka, której nikt ani nic nie byłoby w stanie wypełnić. Równie istotną część historii zajmuje mowa o tym, w jaki sposób rodzice zmieniają własne życie ze względu na dzieci, że gotowi są zrezygnować dla nich nawet z największych pasji, aby stać się odpowiedzialnymi i godnymi miana „rodzica” ludźmi.

Gayle Forman napisała historię pełną emocji, dogłębnie wzruszającą, która porusza najgłębsze, najczulsze struny serca oraz duszy. Została ona przetłumaczona na ponad trzydzieści języków i otrzymała miano bestselleru – co wcale mnie nie dziwi. Doczekała się nawet ekranizacji, w której w główne role wcielili się Chloe Grace Moretz (Mia) oraz Jamie Blackley (Adam). Historia ta niesie ze sobą przesłanie – choćby nie wiem co nas w życiu spotkało, jak ciężko by nam nie było, ile byśmy nie stracili, to jednak warto żyć. Bo życie jest przecież piękne, a my mamy zaledwie jedną jedyną szansę, by je przeżyć i móc się o tym przekonać.

Moja ocena: 5/6

Zostań, jeśli kochasz [Gayle Forman] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Tytuł oryginalny: If I stay
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2014
Oprawa: miękka
Liczba stron: 248
ISBN: 978-83-10-12790-7


22 komentarze

 • barwinka Listopad 6, 2014 at 15:09

  Głośno ostatnio o tej książce, z każdej strony płyną pozytywne recenzje i komentarze. Chyba najwyższa pora przyjrzeć się jej bliżej.

  PS Zmieniam adres bloga, zajrzyj proszę do mnie.

  Reply
  • Sylwia Węgielewska Listopad 6, 2014 at 17:51

   W sumie fakt. Sama dotąd nie napotkałam słów krytyki odnośnie tej historii.

   Reply
 • Natalia_Lena Listopad 6, 2014 at 15:16

  Zarówno książka, jak i film przypadły mi do gustu. Samo ,,If I stay” czytałam dość dawno, ale nadal wiele z książki utkwiło w mojej pamięci. Mam też nadzieję, że wydawnictwo zdecyduje się na wydanie drugiego tomu, który moim zdaniem jest jeszcze lepszy i wiele do tej historii wnosi.

  Reply
  • Sylwia Węgielewska Listopad 6, 2014 at 17:53

   Filmu jeszcze nie widziałam, ale mam go w planach 🙂
   Też mam nadzieję, że NK wyda kontynuację. Czytałam sobie zarys fabuły II tomu, więc z chęcią poznałabym dalsze losy bohaterów.

   Reply
 • Zjadam Skarpety Listopad 6, 2014 at 15:42

  Niedawno miałam okazję przeczytać tę książkę i naprawdę bardzo mi się spodobała. 🙂

  Reply
 • Kiti Listopad 6, 2014 at 17:51

  Mam tę książkę, ale na razie nie mam ochoty na jej lekturę. Szybciej chyba obejrzę ekranizację.

  Reply
  • Sylwia Węgielewska Listopad 6, 2014 at 17:54

   Radziłabym Ci jednak wpierw sięgnąć po książkę… Sama wyznaję zasadę – wpierw pierwowzór, potem ekranizacja.

   Reply
 • Olga Listopad 6, 2014 at 20:21

  Z początku myślałam, że może to coś dla mnie, ale po tak wielu nomen omen pozytywnych recenzjach doszłam do wniosku, że raczej jednak nie – nie przemawia do mnie treść, nie przemawia pomysł fabularny… Mam poczucie, że to chyba jednak jest dla młodszych czytelników, a może po prostu dla wrażliwszych… 🙂

  Reply
  • Sylwia Węgielewska Grudzień 7, 2014 at 23:20

   Yyy dla młodszych? Jestem starsza od Ciebie i się zaczytałam przy tej książce. Więc jej nie skreślaj z góry 😉

   Reply
 • Alicja Listopad 6, 2014 at 20:28

  Mam w planach, mam nadzieję, że i ja tę książkę niedługo przeczytam 🙂

  Reply
 • AnnieK Listopad 6, 2014 at 21:05

  Słyszałam już o tej książce, ale nie byłam przekonana czy po nią sięgnąć. Teraz jestem pewna, że warto spróbować.

  Reply
 • Kinga Listopad 6, 2014 at 21:19

  Czytałam , mam podobne odczucia . Nie wiem ,dlaczego niektórzy krytykują tę książkę . Jest przepełniona emocjami , trudnymi wyborami .. po prostu piękna 😉

  Reply
 • Amalia Grace Listopad 6, 2014 at 22:35

  Nawet dzisiaj znajoma czytała ją w autobusie 😉 Może jak skończy to ją od niej pożyczę :))

  Reply
 • tosia.antonina Listopad 7, 2014 at 12:41

  Świetna recenzja 🙂 a książkę przeczytam, jeśli znajdę ją w bibliotece 🙂 pójdę dziś sprawdzić czy mają ją na stanie 🙂

  Reply
  • Sylwia Węgielewska Grudzień 7, 2014 at 23:17

   Dziękuję 🙂 A książkę raz jeszcze polecam 🙂 Ciekawe spojrzenie.

   Reply
 • Modna Książka Październik 16, 2015 at 16:49

  Trochę się spóźniłam z recenzją! Ale w końcu udało mi się przeczytać i jestem zachwycona 🙂 Może dlatego ,że to w 100% mój typ książki – wzruszająca i poruszająca.

  Reply
  • Sylwia Węgielewska Październik 16, 2015 at 16:50

   Cieszę się, że Ci się podobała 🙂 Sięgniesz po kontynuację? 🙂

   Reply

Leave a Comment