„Zestaw jubileuszowy – Co to znaczy…” – Grzegorz Kasdepke (recenzja 520)

Każdy z Was zgodzi się z tym, że najbardziej ciekawskimi istotkami na świecie są małe dzieci. Interesuje je dosłownie wszystko, co dzieje się dookoła. Dlatego też żądne zaspokojenia swej ciekawości zasypują dorosłych gradem pytań. Do jednych z najbardziej popularnych należy „co to znaczy…?”. Każdy z nas stara się jak może wytłumaczyć im wszelkie niejasności, które zaprzątają ich myśli, jednakże nie zawsze jest to takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Czasami nawet my, dorośli, nie znamy odpowiedzi na wszystkie z zadawanych nam pytań. A nawet jeśli wiemy, o co chodzi, to nie potrafimy odpowiednio dobrać słów, aby objaśnić znaczenie danego zagadnienia w zrozumiały dla dziecka sposób. Trudności mogą pojawić się podczas próby wytłumaczenia najpopularniejszych związków frazeologicznych, powiedzonek, które towarzyszą nam każdego dnia, a których zrozumienie dla dzieci stanowi istną czarną magię. I tu z pomocą może przyjść nam jedna z książek Grzegorza Kasdepke autora wielu bestsellerów książkowych oraz laureata licznych nagród i wyróżnień.

„Zestaw jubileuszowy – Co to znaczy…” to nic innego, jak wydane w jednym tomie dwie części tej świetnej książki, a mianowicie „CO TO ZNACZY… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” oraz „POWRÓT BARTUSIA czyli CO TO ZNACZY… po raz drugi”. Łącznie mamy tu ponad 200 niedługich, zabawnych historyjek z udziałem wesołej i sympatycznej rodzinki małego Bartka, które nie tylko zapewnią dzieciom rozrywkę (i to w najlepszym wydaniu!), ale również dostarczą im wielu pożytecznych informacji. Dzięki lekturze tej książki wasze pociechy w końcu dowiedzą się, co oznaczają takie zwroty, jak np „robić coś na pół gwizdka”, „połknąć bakcyla”, mieć spóźniony zapłon”, „dostać małpiego rozumu”, „mieć mleko pod nosem” czy „biec jak na skrzydłach”. Wszystkie poruszane tu zagadnienia poukładane są w kolejności alfabetycznej, dzięki czemu bardzo łatwo można odnaleźć to, co nas w danym momencie interesuje. Użyta w książce czcionka jest duża, wyraźna, co ułatwi dzieciom próby samodzielnego czytania. Śmieszne, wielobarwne ilustracje autorstwa Artura Gulewicza nie tylko przyciągają wzrok, ale również idealnie współgrają z czytanym tekstem. Całości dopełnia twarda, kolorowa okładka, zachęcająca do tego, by sięgnąć po tę pozycję i zaczytać się.

Podsumowując „Zestaw jubileuszowy – Co to znaczy…” Grzegorza Kasdepke to książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka. Rodzicom ułatwi rozmowę z dziećmi, a tym ostatnim dostarczy odpowiedzi na nurtujące je pytania. Każda ze stron będzie zadowolona – rodzice, bo pomogli swemu dziecku zrozumieć otaczający je świat, a dzieci – bo nie dość, że rodzice poświęcili mu czas proponując wspólną lekturę, to do tego wyjaśnili wszystko to, co chciały wiedzieć.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2014
Seria: Z parasolem
Oprawa: twarda
Ilustracje: Artur Gulewicz
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-7672-200-9
Grupa wiekowa: 7+

Literatura

3Shares