Zapowiedź: „Futu.re” – Dmitry Glukhovsky

FUTU.RE Glukhovsky’ego już 4 marca w polskich księgarniach

Już za dwa tygodnie w księgarniach całej Polski pojawi się FUTU.RE – najnowsza powieść Dmitrija Glukovsky’ego, autora kultowego Metra 2033 i twórcy najsłynniejszej postapokaliptycznej serii Uniwersum Metro 2033.

FUTU.RE jest opowieścią o świecie, w którym śmierć została pokonana; badania naukowe, prowadzone jeszcze przez nasze pokolenie, zapewniły kolejnym nieśmiertelność, zatrzymały starzenie się i sprawiły, że ludzkość weszła w posiadanie Graala, poszukiwanego przez nią od zarania dziejów. Ziemię zaludniają wiecznie młode, zdrowe i piękne istoty. Jednak każda utopia ma swoje cienie. Przeludniony świat pęka w szwach. Środki potrzebne do życia muszą być ściśle racjonowane – dotyczy to również mieszkań: Europa, Ameryka, olbrzymie połacie pozostałych kontynentów zostały zabudowane ogromnymi wieżowcami, których najniższe kondygnacje przykryły znany nam świat, a najwyższe sięgają ponad chmury. To w nich, w koszmarnie ciasnych kubikach, gnieździ się ludzkość, zmagająca się z niedoborem środków i legislaturą, która ma utrzymać przeludnienie w ryzach.

FUTU.RE to opus magnum Glukhovsky’ego: niezwykle dojrzała powieść, która oprócz charakterystycznych elementów gatunku science fiction (trzymająca w napięciu, pełna nieoczekiwanych zwrotów fabuła, niezwykle przekonująca wizja świata przyszłości), zawiera coś jeszcze. Autor podejmuje dyskurs o miejscu Boga w świecie, w którym nieśmiertelność jest dostępna dla każdego i poddaje krytyce społeczeństwa Europy i Ameryki, z których każde na swój sposób radzi sobie z cywilizacyjnymi konsekwencjami nieśmiertelności.

Ale FUTU.RE jest przede wszystkim naładowaną emocjami opowieścią o miłości, odkrywaniu własnego powołania i o niezmienności ludzkiej natury, ze wszelkimi pozytywnymi i negatywnymi tego konsekwencjami. FUTU.RE to prawdziwie intensywny opis nowego wspaniałego świata, który sprawi, że czytelnik już od pierwszych stron poczuje jego klimat; oczami Jana Nachtigalla 2T, Nieśmiertelnego, pozna szczegółowo jego blaski i cienie.

Za podsumowanie FUTU.RE Glukhovsky’ego niech posłuży zwrot z czwartej strony okładki: „POKONALIŚMY ŚMIERĆ. I CO DALEJ?”.

Posłuchajcie pierwszego rozdziału zatytułowanego „Horyzonty” w mistrzowskiej interpretacji Krzysztofa Banaszyka.

Kto z Was sięgnie po tę książkę?

0Shares

10 Replies to “Zapowiedź: „Futu.re” – Dmitry Glukhovsky”

 1. Nie miałam przyjemności poznać jeszcze twórczości teho autora, ale na Metro choruje już od jakiegoś czas. A Future zapowiada się naprawdę ciekawie 😀

  Tylko ten lektor jest beee, nie nadaje się do takich audiobooków. Za wolno czytają! 😉

 2. O książce „Metro 2033” słyszałam wiele pozytywnych opinii. Nawet czeka u mnie na półce na przeczytania, ale jakoś do tej pory nie mogłam się za nią zabrać. Choć planuję wreszcie w tym roku to nadrobić.
  Książka „Futu.re” wydaje się jeszcze ciekawsza niż poprzednia książka tego autora. Na pewno będę chciała ją przeczytać :).
  Pozdrawiam,
  Książkowe Wyzwania

 3. Jestem na trzecim rozdziale i zapowiada się ciekawie.. Jeszcze nie oglądam specjalnie grafik zamieszczonych w książce aby zobaczyć po kolei co się dzieje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *