„Zajmę się tobą” – Mary Kubica

Heidi Wood od zawsze była wrażliwa na cudzą krzywdę. Nie potrafi przejść obojętnie obok kogoś, kto potrzebuje pomocy. Na co dzień pracuje z osobami dotkniętymi ubóstwem, głównie z imigrantami, starając się poprawić warunki ich życia. Jest osobą kierującą się emocjami, wyobraźnią i wiarą. To marzycielka, wizjonerka i niepoprawna optymistka. Nieustannie odczuwa potrzebę słusznego działania i ma ambicję, by naprawiać świat. Dlatego też, kiedy pewnego dnia zauważa na jednej ze stacji przemoczoną młodą dziewczynę tulącą do swej piersi maleńkie dziecko, postanawia jej pomóc. Nie konsultując tego z rodziną – mężem Chrisem i dwunastoletnią córką Zoe – przyprowadza ją do domu. Wkrótce okaże się, że jej decyzja pociągnie za sobą katastrofalne skutki.

„Zajmę się tobą” autorstwa Mary Kubicy należy do gatunku książek, po które zawsze chętnie sięgam – thrilleru psychologicznego. Fascynuje mnie ludzka psychika i z zainteresowaniem wczytuję się w historie opowiadające o tym, jak doświadczenia z przeszłości człowieka wpływają na jego późniejsze życie. A właśnie o czymś takim opowiada ta książka.

Historię śledzimy naprzemiennie z punktu widzenia trojga bohaterów – Heidi, Chrisa oraz Willow, dziewczyny, która pewnego dnia pojawia się w życiu rodziny Woodów. Przy czym opowieść Heidi i Chrisa dotyczy bieżących wydarzeń, zaś ta snuta przez Willow przybliża nam jej przeszłość.

Choć na pierwszy rzut oka dzieli je właściwie wszystko – wiek, pochodzenie, status społeczny, Heidi i Willow łączy jedno – obie doświadczyły w przeszłości czegoś strasznego, traumatycznego, co już na zawsze w pewien sposób je naznaczyło i wpłynęło na to, kim się stały i jakimi motywami się kierowały.

Mary Kubica w swej powieści porusza trudne tematy. Mówi o osieroceniu, rozłamie rodziny, seksualnym wykorzystywaniu, zimnej biurokracji, religijnym fanatyzmie, niespodziewanej chorobie, aborcji, depresji, nieukojonym lęku, osamotnieniu i braku wsparcia ze strony najbliższych. Podczas lektury mamy okazję przekonać się, jak te wszystkie straszne rzeczy odmieniają ludzką psychikę, postrzeganie otaczającego nas świata i samego siebie.

„Zajmę się tobą” z uwagi na poruszaną tematykę nie jest powieścią łatwą w odbiorze. Zastanawiając się, czy warto po nią sięgnąć, nie sugerujcie się zamieszczonymi na okładce słowami Lisy Gardner, jakoby jest to „Zawrotny roller-coaster”, bo to nie prawda. O wiele prawdziwszy jest cytat z The Sun dotyczący tego, iż historia ta „Dotyka do żywego”. To historia, która mogłaby wydarzyć się naprawdę, spotkać każdego z nas, gdyby tak postanowił los. Prawdziwa i dojmująca. Zmuszająca do refleksji nad ludzką psychiką i naturą człowieka.

Moja ocena: 4/6

Tytuł oryginalny: Pretty Baby
Tłumaczenie: Barbara Górecka
Wydawnictwo: Harper Collins
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-276-1632-6

HarperCollins Polska

1Shares

114total visits,5visits today

8 Replies to “„Zajmę się tobą” – Mary Kubica”

  1. Szukam jeszcze świątecznego prezentu dla siebie i … chyba właśnie znalazłam. Szczególnie cenię sobie właśnie takie książki, których lektura wymaga nieco wysiłku, które wciągają swoją akcją, zaskakują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *