„W otchłani” – Beth Revis [recenzja 369]

  • W otchłani
  • Tytuł oryginalny: Across the Universe
  • Tłumaczenie: Łukasz Małecki
  • Wydawnictwo: Dolnośląskie
  • Rok wydania: 2012
  • Trylogia: W otchłani, tom 1
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 392
  • ISBN: 978-83-245-9120-6

Amy oraz jej rodzice zostają zamrożeni, a następnie umieszczeni na pokładzie statku kosmicznego o nazwie „Błogosławiony”. Gdy ich lot dobiegnie końca razem z resztą zahibernowanych osób stanowić będą grupę kolonistów, która przygotuje nową planetę dla przyszłych pokoleń. Wg planu cała podróż ma potrwać trzysta lat, ale Amy nie dane jest dotrwać do jej końca. Komora kriogeniczna, w której się znajdowała, zostaje odłącza, a ona sama ledwo uchodzi z życiem. Poznaje Starszego oraz dowiaduje się, że została wybudzona o blisko pięćdziesiąt lat za wcześnie. Szybko orientuje się, że życie na statku wygląda zupełnie inaczej niż to, do którego przywykła mieszkając na Ziemi. Ludzie są apatyczni, bezwolni i bezgranicznie posłuszni Najstarszemu, z pozoru przyjaznemu i kochanemu przywódcy, a tak naprawdę tyranowi i despocie. Czy Amy będzie potrafiła odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości? Czy jej przedwczesne wybudzenie było wypadkiem, czy może rozmyślnym działaniem? Czy może zaufać Starszemu, który wyraźnie jest nią zafascynowany, skoro już niedługo przejmie władzę na Błogosławionym?

Rzeczywistość, w której znalazła się Amy po wybudzeniu, jest zupełnie inna od tej, w której dotąd żyła. Tutaj nic nie przypomina jej domu. Jest to świat, w którym cała społeczność podlega władzy jednego człowieka, który decyduje o każdym aspekcie życia mieszkańców statku. Nie ma tu mowy o wolności i demokracji. Jest czysta dyktatura, z którą nie godzi się główna bohaterka powieści Revis, a którą z czasem zaczyna podważać Starszy. No bo jak można dawać przyzwolenie na życie, w którym kontroli podlega chociażby rozmnażanie, zwane na Błogosławionym Godami?. Podczas nich nie ma miejsca na miłość, czułość, jakiekolwiek głębsze uczucia. Ludzie zachowują się niczym zwierzęta będące na długoletnim głodzie, które ktoś nagle wypuścił z klatki i dał możliwość ulżenia popędom seksualnym. Nie kochają się, a jedynie parzą, gdyż liczy się tylko i wyłącznie spłodzenie dziecka. Nic dziwnego, że takie realia napawają obrzydzeniem dziewczynę, która jak każda młoda kobieta marzy o prawdziwej miłości. Ale to jedynie wierzchołek góry lodowej tego, co tak naprawdę wyprawia się na statku. „Ten statek zbudowany jest z tajemnic, tajemnice są jego paliwem (…)”. Jaka zatem przyszłość czeka Amy? Czy może liczyć na wsparcie ze strony Starszego? Czy też on, jako następca Najstarszego, podda się autorytetowi i ulegnie swemu przywódcy?

„W otchłani” jest pierwszym tomem dystopijnej trylogii, a zarazem debiutancką powieścią Beth Revis. Historię poznajemy dzięki narracjom pierwszoosobowym Amy oraz Starszego, które wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Książka szybko została zauważona i doceniona. Spięła się na szczyty listy bestsellerów „New York Times’a”, została uznana za najlepszą książkę Amazon.com w styczniu 2011 roku oraz nominowano ją do kilku innych nagród. Cieszy się tak dużą popularnością, że prawa do niej zostały sprzedane do ponad dwudziestu krajów. I wcale się nie dziwię, że tak się stało, bowiem debiutanckie dzieło pani Revis jest po prostu niesamowite. To książka obok której nie sposób przejść obojętnie. Z momentem, w którym rozpoczyna się lekturę, przepada się z kretesem. Historia wciąga tak mocno, że trudno się od niej oderwać. Jest to prawdziwa mieszanka wybuchowa gatunków literackich. Mamy tu zarówno dystopię, science fiction, thriller, dramat, a do tego wszystkiego, niczym wisienka na torcie, romans. Dzięki temu książka zadowoli gusta czytelnicze szerszego grona odbiorców, gdyż każdy może odnaleźć w niej coś dla siebie. Akcja toczy się wartko. Z każdą przewracaną stroną czuć wzrastające napięcie. Tajemnica goni tajemnicę, a na jaw wychodzą kolejne kłamstwa. „W otchłani” to świetna książka, obiecujący początek trylogii i gratka dla miłośników tego typu historii. Polecam!

Moja ocena: 6/6

grupa_Publicat

0Shares