„Tylko jedno kłamstwo” – Kathryn Croft

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano w nie swoim łóżku, zupełnie nadzy, a obok was leżą zwłoki waszego sąsiada. Jakby już samo to nie było wystarczająco przerażające, dociera do was, że nie pamiętacie wypadków z ostatnich kilku godzin. Następne, co robicie, to uciekacie z miejsca zbrodni. Będąc pewnym tylko jednego – to nie wy zabiliście tego człowieka.

Kto zatem to zrobił i dlaczego pozostawił was przy życiu? Czyżby zamierzał wrócić, by dokończyć swoje dzieło?

Właśnie coś takiego spotyka Tarę Logan – kobietę o artystycznej duszy, na co dzień pracującą w miejscowej szkole, matkę dwójki dzieci – sprawiającej kłopoty wychowawcze nastoletniej Rosie oraz młodszego od niej Spencera. Kobieta postanawia nikomu nic nie mówić o tym, co się jej przydarzyło. Przeczekać i zobaczyć, co dalej będzie, do jakich ustaleń dojdzie policja.

Szybko jednak odkrywa, że nie tylko ona ma coś do ukrycia. Jej najbliżsi, znajomi… wszyscy mają swoje tajemnice. Kłamią, a jedno kłamstwo pociąga za sobą kolejne. Granica pomiędzy prawdą a kłamstwami zaciera się do tego stopnia, że Tara nie wie już, co ma myśleć, ani w co wierzyć. Pojawia się zbyt wiele pytań bez odpowiedzi, a ona sama zaczyna odnosić wrażenie, że utkwiła w jakiejś martwej strefie, w której z każdym kolejnym dniem coraz głębiej się pogrąża.

Czy uda jej się odkryć prawdę?

„Wszyscy kłamią. Gdzieś to kiedyś czytałam. Że nieważne, jak uczciwi i porządni jesteśmy we własnych oczach, każdy i tak kłamie. Różni się tylko skala. (…) każde kłamstwo ma swój motyw.”

„Tylko jedno kłamstwo”, będące piątą powieścią w literackim dorobku amerykańskiej autorki Kathryn Croft, to wciągający i emocjonujący thriller psychologiczny, którego głównym tematem jest to, czy da się tak naprawdę do końca poznać drugiego człowieka – naszych bliskich, znajomych, a nawet samych siebie; a także to do czego doprowadzić może nas nawet jedno kłamstwo, choćby popełnione ze szlachetnych pobudek. Podkreśla przy tym, że

„(…) prawda zawsze w końcu wychodzi na jaw (…) Kłamstwa i sekrety to tykające bomby, które tylko czekają na moment, kiedy będą mogły narobić najwięcej szkód.”

Kolejno następujące po sobie wydarzenia, wychodzące na jaw tajemnice i intrygi, nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że główna bohaterka powieści coraz bardziej traci kontrolę nad własnym życiem i tym, co się wokół niej dzieje. Odczuwa też coraz większą presję upływającego czasu. Nieustannie towarzyszą jej napięcie i niepewność względem tego, co się za chwile może wydarzyć. Śledząc jej losy, starając się wraz z nią dociec prawdy na temat tego, co się wydarzyło w noc zabójstwa sąsiada, wyraźnie czujemy emocje, które towarzyszą jej na każdym kroku, a także determinację, by odkryć wszystkie tajemnice.

Zakończenie powieści dosłownie powala człowieka na łopatki. Przyznam, że takiego rozwiązania zagadki w życiu się nie spodziewałam!

Jednak powieść Croft to nie tylko rasowy, ekscytujący i świetnie napisany thriller, który gorąco polecam uwadze wszystkim miłośnikom gatunku. To przede wszystkim historia o ludziach, naszym człowieczeństwie i międzyludzkich stosunkach, tym, co dzieje się z nami w obliczu nieoczekiwanych, niecodziennych sytuacji, w których przyszło nam się nagle znaleźć. To również opowieść o rodzinie – radościach i problemach, które są udziałem jej członków, związanych m.in z wychowywaniem dzieci czy podtrzymaniem więzi z własnym partnerem.

„Tylko jedno kłamstwo” to, mówiąc krótko, książka, obok której nie sposób przejść obojętnie, którą po prostu trzeba przeczytać. Zatem nie wahajcie się ani chwili i sięgnijcie po nią, bowiem jest tego warta.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: While You Were Sleeping
Tłumaczenie: Aga Zano
Wydawnictwo: Burda Książki
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 396
ISBN: 978-83-8053-311-0

E-book do kupienia na stronie księgarni

1Shares