Top 10: najlepsze filmy zagraniczne

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji – w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.
Dziś przyszła pora na… 10 najlepszych filmów zagranicznych!


Książka powoli się czyta [z czasem różnie bywa], więc żeby nie świeciło dziś pustkami na blogu postanowiłam zrobić jedną z zaległych list top 10. I tu spodobał mi się temat o zagranicznych filmach 🙂 Kolejność jak zwykle będzie absolutnie przypadkowa i nie będzie odwzorowaniem faktycznym tego, który film lubię bardziej od drugiego.
„Avatar” – reż. James Cameron, 2009r

Długo oczekiwany film Jamesa Camerona zrealizowany z wielkim rozmachem porównywalnym do „Titanica”. Szacowany budżet na poziomie 237 milionów dolarów daje mu trzecie miejsce pod tym względem w historii kina. „Avatar” został wykonany w dwóch technikach: tradycyjnej 2D i zupełnie nowej technice 3D. Zdjęcia do filmu zostały wykonane w 2007 roku, natomiast na postprodukcję przeznaczono dwa lata. „Avatar” opowiada historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskaniaa zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar. W rolach głównych między innymi Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez.
źródło
„Zielona mila” – reż. Frank Darabont

Paul Edgecombe (Tom Hanks) jest pensjonariuszem domu starców. Obejrzany w telewizji fragment przedwojennego filmu przywołuje odległe wspomnienia, z których staruszek zwierza się przyjaciółce. W 1935 r. Paul był szefem strażników bloku śmierci w więzieniu Cold Mountain. Do jego obowiązków należało odprowadzanie skazańców do celi śmierci długim korytarzem wyłożonym zieloną wykładziną, zwaną „zieloną milą”. Jednym ze skazańców był czarnoskóry John Coffey, oskarżony o zamordowanie dwóch białych dziewczynek…

 

Cała seria przygód Jacka Sparrowa

1. „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”reż. Gore Verbinski, 2003r

2. „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” – reż. Gore Verbinski, 2006r

3. „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata” – reż. Gore Verbinski, 2007r

4. „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” – reż. Rob Marshall, 2011r


„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” – reż. David Fincher, 2008r
„Urodziłem się w okolicznościach niezwykłych.” – i tak też zaczyna się „Benjamin Button”, adaptacja klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda z lat dwudziestych XX wieku o człowieku, który przychodzi na świat jako osiemdziesięciolatek i stopniowo młodnieje. O człowieku, który – podobnie jak my wszyscy – nie potrafi zatrzymać upływu czasu. Jego osobistą historię, osadzoną w Nowym Orleanie, śledzimy od końca I Wojny Światowej w 1918 roku aż po XXI wiek, przeżywając jego los równie niezwykły, jak bywa los każdego człowieka. Wyreżyserowany przez Davida Finchera, z Bradem Pittem, Cate Blanchett, Tildą Swinton, Taraji P. Henson, Jasonem Flemyngiem, Eliasem Koteasem i Julią Ormond w rolach głównych, film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” jest w istocie opowieścią podróżnika w czasie, o ludziach i o miejscach, które napotyka, o odnalezionych i utraconych miłościach, o radości życia i smutku śmierci, a także o tym, czego czas nie zmienia  źródło

Cała seria przygód Harry’ego Pottera
1. „Harry Potter i kamień filozoficzny” 2001r
2. „Harry Potter i komnata tajemnic” 2002r
3. „Harry Potter i więzień Azkabanu” 2004r
4. „Harry Potter i Czara Ognia” 2005r
5. „Harry Potter i Zakon Feniksa” 2007r
6. „Harry Potter i Książę Półkrwi” 2009r
7. „Harry Potter i Insygnia śmierci” 2010-11r

Trylogia „Władcy Pierścieni” na podstawie powieści Tolkiena
1. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” reż. Peter Jackson, 2001r
2. „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” reż. Peter Jackson, 2002r
3. „Władca Pierścieni: Powrót Króla” reż. Peter Jackson, 2003r

„Edward Nożycoręki” – reż. Tim Burton, 1990r
Właściciel ogromnego zamczyska, położonego na wzgórzu, powołuje do życia niezwykłego chłopca-cyborga, Edwarda. Zamiast dłoni ma on nożyczki, którymi niezwykle sprawnie się posługuje. Jest prawdziwym artystą, istotą bardzo wrażliwą. Po śmierci swego twórcy chłopiec opuszcza mury zamczyska i rusza w świat. Trafia na przedmieścia pobliskiego miasteczka, gdzie po pokonaniu nieufności mieszkańców, staje się ich nadwornym ogrodnikiem i fryzjerem, kreując najwymyślniejsze rzeźby i fryzury. Nikt niepróbuje się z nim zaprzyjaźnić, czy choćby okazać większego zainteresowania, traktując go jak kolejny przedmiot użytkowy. Jedynie energiczna akwizytorka kosmetyków okazuje mu współczucie i zaprasza, by zamieszkał z jej rodziną. Tu poznaje śliczną córkę gospodyni – Kim, z pozoru równie wrażliwą jak on. Mimo to Edward nadal nie znajduje bratniej duszy. Film został zrealizowany wg scenariusza, który powstał na podstawie dziecięcej wizji jego twórcy – Tima Burtona.

 
 
„Titanic” – reż. James Cameron, 1997r
W słoneczny, kwietniowy dzień w 1912 roku, na angielskim wybrzeżu arystokratyczna rodzina wraz z 17-letnią Rose (Kate Winslet) wchodzi na pokład Titanica, udając się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Pół godziny później grający w pokera w tanim, portowym barze 23-letni Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) wygrywa szczęśliwym trafem bilet III klasy na rejs Titanicem. W ostatniej chwili przed wypłynięciem statku wbiega na jego pokład. Tak zaczyna się wielka historia miłosna, która miała odmienić życie pięknej, bogatej, lecz nieszczęśliwej Rose oraz biednego, nie mającego nic prócz talentu malarskiego Jacka.

 
„Zapach kobiety” – reż. Martin Brest, 1992r
Maturzysta dostojnej szkoły (Chris O’Donnell) zostaje zamieszany w uczniowską aferę, która stawia go wobec dylematu: donieść na kolegów i ocalić własną skórę, czy też odmówić współpracy i ocalić honor. Podczas długiego weekendu (podczas którego ma się namyślić) podejmuje się opieki nad niewidomym, emerytowanym oficerem (rewelacyjny Al Pacino, zasłużony Oscar). Niełatwy podopieczny zarządza wspólną wyprawę do Nowego Jorku, której program obejmuje pobyt w hotelu Astoria, wizyty w drogich restauracjach, łóżkowe spotkania z piękną kobietą oraz na koniec palnięcie sobie w łeb ze służbowego pistoletu. Czy ten plan Pacino zostanie wypełniony do ostatniego punktu? Czy kilkudniowa podróż z głęboko nieszczęśliwym, ale nie tracącym poczucia humoru mężczyzną pozwoli O’Donnellowi rozwiązać swój problem?

„Między Piekłem a  Niebem” – reż. Vincent Ward, 1998r
Ile trzeba uczucia, by pokonać Piekło – oto pytanie, które stawiają sobie widzowie oglądając „Między piekłem a niebem”, Niezwykle sugestywną i wzruszającą zarazem wizję życia po życiu, wyróżnioną Oscarem za niesamowite wprost efekty specjalne. Po tragicznej śmierci dzieci w wypadku samochodowym Chris Nielsen (Robin Williams) skupia się na ratowaniu żony Annie (Annabella Sciorra), która popadła w manię samobójczą. Niestety, on również ginie w wypadku drogowym. Niebo, do którego się dostał,skomponowane jest z plastycznych wizji Annie. Wędrując po świecie jej obrazów odnajduje nie tylko wspomnienia szczęśliwych dni, ale i dusze. Tkwi teraz na samym dnie piekła, pogrążona w głębokim letargu. Czy Chris zdoła ją wyrwać z mrocznej odchłani?

Dotarłam do końca listy 🙂 A jakby to wyglądało u Was? Któreś typy pokrywałyby się z moimi? 🙂

EDIT:// Zastanawiam się, jak mogłam zapomnieć o jeszcze jednym filmie! I to takim, przy którym za każdym razem płaczę jak dziecko…. a więc dorzucam do listy dodatkowy tytuł!

 

 
 
„Armageddon” – reż. Michael Bay, 1998r
Naukowcy NASA odkrywają, że do Ziemi zbliża się asteroida równa powierzchni stanu Teksas, pędząca w szybkością 35 000 kilometrów na godzinę. Jeżeli zderzy się z Ziemią, nasza planetę czeka nieuchronna zagłada. Szef NASA Dan Truman zdaje sobie sprawę, że zapobiec katastrofie może jedynie misja promu kosmicznego, której uczestnicy wylądują na asteroidzie, wywiercą w niej otwory i umieszczą w nich ładunki nuklearne. Jedynym człowiekiem, który zdolny jest poprowadzić taka misję jest Harry Stamper, światowej klasy specjalista od wierceń naftowych. Los świata spoczywa w jego rękach…

36 komentarzy

 • malcziki 29 maja 2012 at 11:16

  też wieczorem miałam dodać coś takiego;)
  Oczywiście nie z tej serii, ale jakieś notowanie moje własne, ale prawdę mówiąc prócz HP i Piratów nic by się nie pokryło z Twoimi.
  Avatar dla mnie osobiście – był niewypałem przereklamowanym. Natomiast WP to jedyne filmy i książki których nie dałam rady przeczytać ani obejrzeć gdyż strasznie mnie drażniły.
  Ale jak widać ile osób tyle opinii;) i to lubię w takich „top”;)

  Reply
  • Miłośniczka Książek 29 maja 2012 at 11:41

   osobiście przeczytałam całą trylogię Tolkiena, mimo rozbudowanych opisów, które momentami nużą czytelnika, ale dałam radę ;]

   Reply
 • kasandra_85 29 maja 2012 at 11:24

  „Zielona mila” – wspaniały. Też mam do tego filmu sentyment:))

  Reply
 • Mana 29 maja 2012 at 11:31

  Do ciekawego przypadku nie mogę się przekonać zasnęłam w połowię filmu i obudziłam się na koniec. Jak dla mnie jest on zbyt długi.

  Reply
 • binola 29 maja 2012 at 11:33

  Z połową się zgadzam! Boski Johnny w Piratach, uwielbiam 🙂 Muzyka z Titanica rewelacyjna, a do Pottera mam ogromny sentyment.

  Reply
 • Isadora 29 maja 2012 at 11:40

  Oj, pokrywa się, i to sporo! A zatem: „Zielona mila”, „Piraci z Karaibów”, „Władca Pierścieni” i „Edward Nożycoręki”:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  Reply
 • Catalina 29 maja 2012 at 11:42

  Piratów wprost uwielbiam, właściwie każdą część, muzyka jest niesamowita 🙂

  Reply
 • zaczarowana 29 maja 2012 at 13:11

  Zielona mila;P

  Reply
 • Agata 29 maja 2012 at 13:25

  Piraci z Karaibów, Harry Potter, Titanic- zgadzam się całkowicie!

  Reszty niestety nie widziałam (lub nie oglądałam w całości).

  Reply
 • Trinity 29 maja 2012 at 13:31

  Avatar mi się bardzo podobał, pod wrażeniem byłam też filmu „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” – w tym się zgadzamy 🙂

  Reply
 • marichetti 29 maja 2012 at 14:11

  Zielona Mila! Piraci! Avatar! 😉

  Reply
 • Jane 29 maja 2012 at 14:51

  Zgadzam się ze wszystkim oprócz Avatara, który jest według mnie strasznie przereklamowany. W mojej liście usunęłabym też Harrey’ego Pottera, bo niestety ma lepsze i gorsze części. Pozostałe filmy są świetne i należą do moich ulubionych. 🙂

  Reply
 • Sylwuch 29 maja 2012 at 14:56

  Podpisuję się rękoma i nogami pod „Zieloną milą”, „Titanicem” i „Ciekawym przypadkiem Benjamina Buttona”. Cudowne filmy!

  Reply
 • alison2 29 maja 2012 at 15:06

  Zielona mila, Władca Pierścieni i Edward jak najbardziej. U mnie pewnie pojawiłyby się również Wichrowe wzgórza – te z 1992 roku, 12 gniewnych ludzi jak i ich rosyjski odpowiednik – 12, Utalentowany pan Ripley, Braveheart, Amadeusz, K-PAX … czy ja przypadkiem nie przekroczyłam już 10ki 😉

  Reply
 • Basia ♥ 29 maja 2012 at 16:38

  Prawie wszystkie filmy, o których napisałaś, są też moimi ulubionymi 🙂

  Reply
 • Czytelniczka 29 maja 2012 at 16:59

  Tylko dwa filmy z Twojej dziesiątki oglądałam:p

  Reply
 • Ania 29 maja 2012 at 17:26

  HP jest cudowny, Władcy pierścieni też:)
  Titanic, Piraci z Karaibów – uwielbiam:)

  Reply
 • retro77 29 maja 2012 at 18:28

  Wszystkie oglądałam – świetne filmy – najbardziej lubie Zapach Kobiety – to jest taki film którego się nie zapomina – na zawsze jest w mojej pamięci

  Reply
 • Wiedźminka 29 maja 2012 at 18:38

  Znam większość, ale i tak uważam „Władcę” i „Titanica” za nieśmiertelne twory 😉

  Reply
 • Ruda 29 maja 2012 at 19:59

  zgadzam się z Tobą w 99% 🙂 w moim rankingu zabrakłoby tylko „władcy pierścieni”… bo nie pasuje mi en film i nigdy nie mogę go obejrzeć od początku do końca 🙂

  Reply
 • Blueberry 29 maja 2012 at 20:14

  W większości się zgadzam, ale co do HP na pewno nie, ekranizacja według mnie jest beznadziejna…

  Reply
 • santana 29 maja 2012 at 21:56

  Wszystkie znam i w większości się zgadzam choć nie z filmem Avatar. Owszem zachwyca ale gdy się ogląda go po raz pierwszy w kinie. Ja mam go na dvd i drugi raz nie dałam rady obejrzeć. Pozdrawiam 😉

  Reply
 • TomekSzymek 29 maja 2012 at 22:38

  Avatar? Eee tam.. Badziewie 😀 Tak samo jak i Potter. ALe cała reszta fenomenalna 🙂

  Reply
 • Lawenda 29 maja 2012 at 22:41

  Widziałam „Avatar”,”Piratów z Karaibów”, „Zieloną milę”, „Edwarda Nożycorękiego” no i oczywiście „Titanic” i zdecydowanie popieram Twoją listę :). „Avatar” jest świetny nie tylko pod względem zachwycających efektów,ale również przesłania jakie niesie. „Titanic” oglądałam niezliczoną ilość razy, zawsze z jednakowym efektem ;). „Zielona mila” również niezwykle wzrusza. „Edwarda Nożycorękiego” dobrze wspominam, Johny Depp jak zawsze idealnie nadaje się do tego typu roli, bardzo intrygująca postać. A „Piraci…” to film ciekawy,zabawny,jednym słowem dobrze zrobiony :).
  Zachęciłaś mnie do „Między Piekłem a Niebem” :).

  Reply
  • Miłośniczka Książek 30 maja 2012 at 00:00

   obejrzyj „Między Piekłem a Niebem”, to rewelacyjne kino i świetna gra Williamsa, mnie wzrusza za każdym razem jednakowo

   Reply
 • Ciarolka 30 maja 2012 at 09:12

  Uwieeelbiam Piratów z Karaibów, chociaż jak na razie oglądałam tylko pierwszą część, ale w wolnej chwili nadrobię:)

  Reply
  • Miłośniczka Książek 30 maja 2012 at 11:46

   udało mi się zdobyć do domowej kolekcji pierwsze trzy części w oryginale ^^ jeszcze tylko dokupię kiedyś część czwartą i póki co będę mieć całość 🙂 ponoć ma być część 5… na filmwebie podają coś na 2013r..

   Reply
 • Zła Zołza 30 maja 2012 at 11:04

  Kocham film Miedzy piekłem a niebem, a z Twojej listy nie znam Avatara i Zapachu kobiety, ten drugi film z chęcią zobaczę 🙂

  Reply
 • Sol 30 maja 2012 at 16:22

  Zgadzam się z wszystkimi prócz HP… tak wiem grzeszę, ale jako jedyna chyba nie miałam zajawki na niego, ani na książkę, ani na film ;p

  Reply
 • Tirindeth 30 maja 2012 at 17:47

  O kurde, ten ranking jest świetny, z wieloma opcjami się zgadzam. Sama muszę zrobić listę u siebie 🙂

  Reply
 • Marcepankowa 2 czerwca 2012 at 10:26

  To już kolejny temat? Ale dużo przegapiłam…

  Reply
 • Anne18 5 stycznia 2013 at 20:00

  Ciekawa lista.

  Reply

Leave a Comment