„Tajemnica magicznego wywaru” – R. Goscinny, Olivier Gay

Jest rok 50 przed narodzeniem Chrystusa. Prawie cała Galia podbita została przez Rzym. Tylko mieszkańcy wioski Armoryki, pod wodzą Asparanoiksa, nadal dzielnie stawiają opór rzymskim legionistom. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie magiczny wywar – cudowny eliksir będący dziełem niezrównanego druida Panoramiksa, dzięki któremu mieszkańcy wioski w razie pojawienia się zagrożenia ze strony nieprzyjaciół zyskują nadludzkie siły do walki z nimi.  Jednak pewnego dnia Panoramiks z bólem uświadamia sobie, iż się zestarzał. Dlatego też zamierza poszukać dla siebie godnego następcy – kogoś, komu będzie mógł przekazać sekret sporządzania magicznego wywaru.

Decyzja Panoramiksa wzbudza niepokój w Asteriksie. Obawia się on, czy aby nowy druid zdoła zachować tajemnicę magicznego wywaru tylko dla siebie, a tym samym zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom wioski. Wyrusza więc wraz z Panoramiksem, a także Obeliksem, na poszukiwania, aby upewnić się, iż druid dokona właściwego wyboru.

Nie będzie to jednak takie łatwe, jakby się mogło wydawać, bowiem na drodze do celu staną im dawny rywal Panoramiksa wraz z samym Cezarem, którzy zapragną wykorzystać szansę na zdobycie tajemnej receptury, przejęcie władzy i dokonanie zemsty na Galach!

Tyle słowem wstępu.

„Tajemnica magicznego wywaru” to niedługie opowiadanie powstałe na podstawie filmu animowanego o tym samym tytule, w reżyserii Louisa Clichy’ego i Alexandre’a Astiera, który z początkiem tego roku wszedł na ekrany kin.

Choć album ten wydany został w serii traktującej o przygodach dzielnego Gala Asterixa, to jednak nie jest on dziełem znanego wszystkim fanom tegoż bohatera duetu R. Goscinny – A. Underzo. Autorem tekstu, którego tłumaczenia podjął się Marek Puszczewicz, jest tym razem Olivier Gay, zaś za oprawę graficzną odpowiada Fabrice Tarrin, rysownik komiksów pochodzenia francuskiego. Jego prace nie odbiegają wizualnie od tych, które wyszły spod ołówka Underzo i tak samo dobrze współgrają z czytanym akurat tekstem. Szczerze mówiąc, gdyby na okładce nie widniało nazwisko innego rysownika, uznałabym, iż album ten zilustrował właśnie Uderzo.

Album liczy sobie nie całe 50 stron. Większość miejsca zajmują w nim ilustracje. Samego tekstu jest tu stosunkowo niewiele, przez co nie potrzeba dużo czasu, aby zapoznać się z całą historią. Warto jednak więcej uwagi poświęcić pracom Tarrina, w których nie tylko nie zabrakło humorystycznych akcentów, ale które przede wszystkim świetnie uzupełniają całą opowieść.

Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Moim zdaniem tak. Rzadko kiedy bowiem bohater drugoplanowy dostaje szansę zagrania głównej roli, a tym razem taka nadarzyła się Panoramiksowi. Przekonajcie się zatem, jak poradził on sobie w nowej odsłonie 🙂 Poza tym album ten stanowić będzie po prostu ciekawy akcent w kolekcji każdego miłośnika przygód Asterixa i Obelixa – zarówno tego młodszego jak i starszego.

Tytuł oryginalny: Asterix: Le Secret de la Potion Magique
Na podstawie: filmu Louisa Clichy’ego, Alexandre’a Astiera
Tekst: Olivier Gay
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Seria: Świat Komiksu
Seria/Cykl: Asterix
Oprawa: miękka
Ilustracje: Fabrice Tarrin
Liczba stron: 48
ISBN: 978-83-281-4104-9


1Shares