„Świat chomika Hubercika. Ulubieniec całej klasy” – Betty G. Birney (recenzja 567)

Świat Pupilków to miejsce, w którym wiele zwierząt, ptaków i rybek z wytęsknieniem wygląda dnia, w którym ktoś je zauważy i przygarnie dając tym samym nowy dom. Wśród nich znajduje się m.in uroczy chomiczek o bystrych oczkach, ruchliwych wąsikach i złocistym futerku. Pewnego dnia do sklepu zagląda panna Milska, która spośród wszystkich jego mieszkańców wybiera owego słodkiego chomika. Bo wiedzieć musicie, że panna Milska miała względem niego poważne plany. Pomyślała sobie, że dzięki niemu jej uczniowie nauczą się, co znaczy być odpowiedzialnym. Jej motto brzmiało: „Najważniejsze to pamiętać, że możesz się wiele nauczyć o sobie, poznając inne gatunki zwierząt”. Chomiczek, który w międzyczasie otrzymuje imię Hubercik, trafia do klasy nr 26 w szkole podstawowej w Longfellow. To bardzo mądry i sprytny chomiczek. Szybko uczy się czytać, pisać, a nawet wymieniać wszystkie stolice! Wieczorami zaś, kiedy nikt nie patrzy, wymyka się cichutko ze swojej klatki i urządza sobie przechadzki po całej klasie. Udaje mu się zdobyć prawdziwego przyjaciela w osobie szkolnego woźnego, z którym dyskutuje na różne tematy, a podczas weekendów ma okazję bliżej poznać dzieciaki ze swojej klasy, które na zmianę zabierają go do siebie do domu zapewniając mu tym samym opiekę podczas wolnych dni. Odwiedza nawet dom dyrektora szkoły i poznaje jego największą tajemnicę. Dzięki temu, że jest bardzo dobry i ma wielkie serducho, stara się wyciągać pomocną łapkę do wszystkich tych, którzy w jego mniemaniu wymagają chomiczej interwencji. Przed nim naprawdę trudne zadania! Pomoc w znalezieniu dziewczyny dla dorosłego mężczyzny, próba okiełznania niewartych dzieciaków, rozprawienie się z telemaniakami, przełamanie nieśmiałości u pewnej uroczej dziewczynki, a nawet przywrócenie sensu życia u jednego starszego pana. Czy podoła wszystkim wyzwaniom, których się podjął?

„Ulubieniec całej klasy” to pierwszy tom świetnie zapowiadającej się serii dla młodych czytelników pt „Świat chomika Hubercika”, której autorką jest Betty G. Birney. Książka ta jest niezwykła. Nie tylko daje możliwość przeczytania bardzo ciekawej historii, której głównym bohaterem jest niewielki, pocieszny gryzoń, ale również jest bardzo mądra. Dzieci wyniosą z niej wiele cennych informacji na temat chomików – tego co lubią, jedzą, w jaki sposób się bawią, jak powinno się nimi opiekować. Dużym ułatwieniem są zamieszczone na końcu każdego rozdziału wskazówki dr Zenona Z. Zębatego, autora książki „Chomik – poradnik opiekuna”, z której korzystają uczniowie klasy, do której trafił Hubercik, aby wiedzieć, jak powinny się nim prawidłowo zajmować. Ale nie tylko dzieci uczą się podczas lektury tej książki. Dotyczy to także samego Hubercika, który podczas swych przygód dowiaduje się wiele o samych ludziach oraz o tym, że nie zawsze wszystko jest takie, na jakie wygląda na pierwszy rzut oka. Swoje spostrzeżenia skrzętnie zapisuje, a my mamy możliwość zapoznania się z nimi – odnajdując je pod koniec książki. Znaleźć tam można również dowcipy z cyklu „Zasłyszane w klasie”, które, zapewniam was, z pewnością każdego rozbawią.

Ze względu na to, że książka ta jest dosyć gruba, a użyta w niej czcionka drobna, jej lekturę polecam nieco starszym dzieciom. Młodszym niech książeczkę poczytają rodzice bądź starsze rodzeństwo. Na uwagę zasługują ilustracje autorstwa Oli Makowskiej. Sympatyczne, bardzo zabawne, niewyszukane, doskonale współgrają z czytanym tekstem. A dzięki temu, że są czarno-białe nie będą zbytnio rozpraszać uwagi dziecka.

Jestem pewna, że chomik Hubercik zdoła oczarować każdego, kto sięgnie po tę książkę i przeczyta o jego przygodach. To mądra, wartościowa lektura, którą polecam uwadze każdego rodzica. Książka ta będzie doskonałym prezentem dla dzieci, które chciałyby mieć (albo już mają) własnego chomika. Z pewnością jest to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika tych słodkich gryzoni.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: The World according to Humphrey
Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2014
Seria: Świat chomika Hubercika, tom 1
Oprawa: miękka
Ilustracje: Ola Makowska
Liczba stron: 160
ISBN: 978-83-280-1189-2

10Shares