„Słuchaj swojego serca” – Kasie West

„(…) to podcast dla nastolatków, od nastolatków i o nastolatkach.” A teraz jedną z jego prowadzących ma być Kate – osoba, która najlepiej odcięłaby się od całego świata i poświęciła cały swój czas jezioru, które kocha ponad wszystko i z którym pragnie związać swą przyszłość. Mało tego! Ma udzielać rad tym, którzy nie mają odwagi zwrócić się ze swoimi problemami do przyjaciół, rodziców czy nauczycieli i wolą zrobić to anonimowo, dzwoniąc w czasie nagrywanej przez nich audycji. Choć sama nie potrafi poradzić sobie z własnymi demonami przeszłości…

Nieoczekiwanie nowe zajęcie z prawdziwego wyzwania przeradza się w coś, w czym Kate zaczyna sobie naprawdę nieźle radzić i o dziwo – wręcz to lubić. Któregoś jednak dnia dzwoni do nich chłopak proszący o radę dotyczącą postępowania z dziewczyną, która mu się podoba. Kate rozpoznaje w nim Diega, na którego punkcie ostatnimi czasy oszalała jej najlepsza przyjaciółka, Alana. Domyśla się, że obiektem westchnień jej rozmówcy może być właśnie Alana, dlatego też postanawia zrobić wszystko, aby połączyć ze sobą tych dwoje.

Z czasem dociera jednak do niej, że nie tylko Alanie na nim zależy… Będzie więc musiała znaleźć odpowiedź na pytanie: co jest dla niej ważniejsze – wieloletnia przyjaźń czy też może prawdziwa miłość? Jakiego wyboru dokona? Czy posłucha swojego serca? Czy też odpuści i odda Diega Alanie?

Nie powiem, przyjemnie spędziłam czas z „Słuchaj swojego serca” Kasie West. Powieść ta okazała się bowiem lekka, pełna słońca i optymizmu – w sam raz na lato, ale i nie tylko – na wszelką porę, kiedy potrzebna jest nam chwila wytchnienia i odpoczynku, odrobina ciepła i radości, utwierdzenia się w tym, że istnieje zarówno prawdziwa przyjaźń jak też miłość.

I choć powieść ta jest typową młodzieżówką, w której w łatwy sposób domyślić się można jej zakończenia, to niesie w sobie jednak dwa ważne przesłania:

PIERWSZE: PRZED PODJĘCIEM OSTATECZNYCH DECYZJI WARTO ZBADAĆ INNE MOŻLIWOŚCI.

Nie zamykajmy się więc przed innymi ludźmi ani otaczającym nas światem. Opuśćmy własną sferę komfortu.  Dajmy sobie czas na poznanie siebie – tego, co w nas głęboko ukryte, ale też własnych możliwości oraz ograniczeń. Nie bójmy się mierzyć ze swoimi lękami. Owszem, będą chwile, kiedy to one będą górą, ale gdy przyjdzie czas, kiedy to my wygramy, będzie to dla nas powód nie tylko do radości, ale przede wszystkim satysfakcji.

DRUGIE: NIE SKUPIAJ SIĘ TYLKO NA WŁASNYCH PROBLEMACH – DOSTRZEGAJ TEŻ INNYCH

Koncentrując się jedynie na sobie przeoczyć można to, co dzieje się wokół nas, a to z kolei pociągnąć może za sobą poważne konsekwencje i doprowadzić do czegoś, czego później będziemy mocno żałować.

Jeśli więc lubicie lekkie i niezobowiązujące historie, a przy okazji dysponujecie wolnym czasem, sięgnąć możecie po „Słuchaj swojego serca” Kasie West. Dzięki niej znów poczujecie odrobinę słońca oraz oderwiecie się choć na trochę od codziennych trosk.

Tytuł oryginalny: Listen to Your Heart
Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Wydawnictwo: Feeria Young
Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-7229-759-4

 


3Shares