„Sisters: 2. Będzie zabawa” – William, Cazenove

Jeśli wasze dzieci lubią sięgać po komiksy, to ta pozycja powinna im się spodobać. Mimo tego, że opowiada o perypetiach dwóch sióstr – nastoletniej Wendy i o kilka lat młodszej od niej Marine, jest na tyle uniwersalna, że przypadnie do gustu wszystkim dzieciom, które mają rodzeństwo – zarówno dziewczynkom jak i chłopcom.

Autorami serii „Sisters” są dwaj Francuzi – scenarzysta i rysownik William Maury oraz scenarzysta Christophe Cazenove. Pierwszy jej tom ukazał się w 2008 roku i szybko zyskał rzesze zwolenników. Dotąd wydano 9 tomów. A skąd w ogóle wziął się na nią pomysł? Z samego życia. Dwa lata przed publikacją pierwszej części komiksu, William zamieścił w sieci kilka stripów o swoich córkach. Jego prace zwróciły uwagę wydawnictwa Bamboo, które postanowiło przydzielić mu do pomocy Christophe’a.

Co znajdziemy wewnątrz komiksu? Przeważają jednostronicowe historie, ale są też takie, na których umieszczono jeden duży obrazek. Bardzo fajnym elementem jest umieszczona na górze strony (jakby w zastępstwie tytułu) niewielka, czarno biała grafika, która wyraźnie wskazuje motyw przewodni danej historyjki. Strony są naprawdę kolorowe i sporo się na nich dzieje, a postaci wyglądają jak żywe. Bardzo dobrze przedstawione zostały emocje targające głównymi bohaterkami.

Sisters Rodzinne podobieństwo (4)
Sisters Będzie zabawa (2)

Komiks, oprócz funkcji czysto rozrywkowej, dzięki obecnemu w nim humorowi i gagom (szczególnie rozbrajająca jest Marine, która nieświadomie przekręca różne rzeczy doprowadzając tym samym do wielu śmiesznych sytuacji), stanowi też doskonały przykład na to, jak na co dzień wyglądają relacje pomiędzy rodzeństwem. Na przykładzie perypetii Wendy i Marine widzimy, że mimo tego, iż wielokrotnie dziewczynki działają sobie na nerwy, dokuczają, a wręcz ze sobą rywalizują, to jedna dla drugiej jest bardzo ważna – potrzebują wzajemnej bliskości oraz akceptacji. To dowód na to, jak ważne w naszym życiu są więzy rodzinne i poprawne stosunki z najbliższymi nam osobami.

Świetnie bawiłam się podczas lektury tej pozycji. Z chęcią zapoznam się z poprzednim tomem („Podobieństwo rodzinne”), jak też sięgnę po kolejne, które ukażą się na naszym rynku.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Les Sisters: 2. A la mode de chez nous
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: EGMONT
Rok wydania: premiera 9.12.2015
Seria: Sisters, tom 2
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 48
Rysunki: William Maury
ISBN: 978-83-281-1026-7

EGMONT literacki

1Shares