Recenzja: „Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia”

„Masza i Niedźwiedź” to rosyjski serial animowany, którego twórcami są Andriej Dobrunow, Oleg Kuzowkow oraz Dmitrij Lowejko. Powstał on w oparciu o ludową legendę o zagubionej w lesie dziewczynce, która zamieszkała wraz z niedźwiedziem w jego domku. Choć serial powstał w 2009 roku, w Polsce jego emisja rozpoczęła się dopiero pięć lat później na antenie TVP ABC.

W książce „Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia” znalazło się pięć opowieści o przygodach tytułowych bohaterów. A kim właściwie oni są? Masza to niezwykle energiczna i psotna dziewczynka. Ma milion pomysłów na minutę i wszędzie jej pełno. Przyjaźni się z Niedźwiedziem, byłym artystą cyrkowym, zapalonym kibicem piłki nożnej oraz amatorem warcabów. Ze względu na Maszę musi mieć on oczy dookoła głowy i stale pozostawać czujnym, bowiem dziewczynka, przez swoje szalone pomysły, często pakuje się w nie lada tarapaty. A to gotuje kaszę, której starczyłoby dla kilku garnizonów wojska; innym razem wpada prosto w łapska wilka i Niedźwiedź zmuszony jest ruszyć jej na ratunek; albo też odpala w domku fajerwerki… co ma dość nieoczekiwane konsekwencje.

Książka została bardzo ładnie wydana. Twarda, dmuchana okładka skrywa blisko 130 stron, na których znajduje się całe mnóstwo wielobarwnych, ślicznych i pełnych humoru ilustracji. Obrazki są duże, wyraziste i doskonale oddają to, o czym w danym momencie czytamy. Tekstu na stronach nie ma zbyt wiele, zaledwie kilka linijek, użyta zaś czcionka jest na tyle duża, że dzieci nie będą miały trudności z samodzielnym czytaniem.

„Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia” to idealny prezent dla fanów tej niezwykłej pary przyjaciół. Ciepłe, sympatyczne i bardzo zabawne opowiadania spodobają się zarówno dzieciom, ale też i ich rodzicom. Gorąco polecam.

Moja ocena: 5/6

Tłumaczenie: Andrzej Gorszkow
Wydawnictwo: EGMONT
Rok wydania: 2015
Seria: Masza i Niedźwiedź
Oprawa: twarda
Ilustracje: Masha and the Bear Ltd
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-281-0813-4
Grupa wiekowa: 3-7 lat

4 komentarze

 • Martyna i Paulina Kwiatkowskie Kwiecień 10, 2015 at 17:21

  Bardzo fajna książeczka. Akurat mamy porównanie, bo mamy jedną pojedynczą – Podrzutka i tę księgę. Ten zbiór, naszym zdaniem, jest jeszcze ładniej wydany i ciekawszy.

  Reply
 • Hersus Kwiecień 10, 2015 at 20:49

  Super książka 🙂 oglądałem wszystkie odcinki tej kreskówki i jestem zachwycony nią 🙂 pozycja ta powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce 🙂

  Reply
  • Sylwia Węgielewska Kwiecień 11, 2015 at 20:46

   Ja dopiero teraz nadrabiam zaległości z tą bajką wraz z córką. Prędzej jakoś nie miałam ku temu okazji 🙂

   Reply

Leave a Comment