„Poradnik małego PATRIOTY” – Marcin Przewoźniak (recenzja 494)

Są takie tematy, które z pozoru wydają się nam proste, jednak kiedy przychodzi co do czego, to trudno nam dobrać odpowiednie słowa, aby przekazać naszym dzieciom wszystko to, co byśmy chcieli. Wśród nich znajdują się takie zagadnienia jak chociażby te związane z patriotyzmem i wszystkim tym, co się z nim łączy. Dziecko od najmłodszych lat słyszy, że mieszka w Polsce, mówi po polsku, że to nasza Ojczyzna i dlatego też powinniśmy być patriotami. Ale co to tak naprawdę znaczy? Jak wytłumaczyć dziecku, kim jest ów patriota? I w tym momencie warto byłoby sięgnąć po książkę autorstwa Marcina Przewoźniaka „Poradnik małego PATRIOTY”. Jest to pozycja z serii „Dzielni-samodzielni” wydana przez Centrum Edukacji Dziecięcej. Stanowić ona może nieocenioną pomoc nie tylko dla rodziców, ale również nauczycieli.

Książka podzielona została na kilka części:

 1. Kto ty jesteś? Polak Mały! – mamy tu wiele informacji na temat samej Polski, naszego języka, legend oraz naszych sąsiadów.
 2. Jak to z Polską bywało – jak łatwo można się domyśleć, znajdziemy tu materiały związane z historią naszego państwa – o władcach, stolicach, najważniejszych historycznych wydarzeniach.
 3. Patriota? A kto to taki? – ten dział bardzo dokładnie i jasno wyjaśnia wszystkie zagadnienia związane z patriotyzmem: co oznacza to słowo, jak poznać prawdziwego patriotę, co mu wypada robić a czego nie wolno, jakie są najważniejsze państwowe święta.
 4. Godło, barwy, hymn i inne symbole – a dodatkowo co nieco o największych polskich sportowcach, artystach, naukowcach. Mamy tu również rozdział poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II.
 5. O co chodzi w naszym państwie – który tłumaczy dziecku m.in kto rządzi naszym państwem, na czym polegają wybory, czym jest Konstytucja, jak można zostać Polakiem.
 6. Polska w świecie – czyli co nieco o tym, że Polacy nie mieszkają jedynie w Polsce, ale że można znaleźć ich na całym świecie.
 7. Rozmaitości narodowe – przegląd najważniejszych świąt państwowych, narodowych tradycji, polskiej kuchni.
 8. Made in Poland – dział, który opowie dzieciom o polskich wynalazcach i ich największych odkryciach.

Fajną sprawą jest to, że najważniejsze wiadomości oraz warte zapamiętania ciekawostki zostały umieszczone w specjalnie oznaczonych rameczkach. I tak te z symbolem chorągiewki zawierają informacje na temat obyczajów i tradycji; ramki z szablą to materiały związane z faktami historycznymi, natomiast znak latawca oznacza ciekawostki o naszym kraju i rodakach. W podróży po Polsce towarzyszy dzieciom para Małych Polaków – Zosia i Tadeusz. Wspólnie odkrywać będą nasz kraj i wszystko to, co z nim związane. Na kartach książki spotkamy jeszcze jedną szczególną postać – Boćka Klekockiego, który z racji tego, że wiele podróżuje, ma do przekazania mnóstwo interesujących ciekawostek, które dzieci znajdą w rameczkach „Z bocianiego gniazda”.

Świetna pozycja, naprawdę. Zawiera bardzo dużo cennych informacji, które autor przekazuje w sposób prosty, jak najbardziej zrozumiały dla młodych czytelników. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że trudniejsze wyrazy zostały oznaczone gwiazdką, a ich wyjaśnienie dziecko znajdzie na końcu książki w specjalnym słowniczku. Moim zdaniem książka „Poradnik małego PATRIOTY” znaleźć się powinna w biblioteczce każdego dziecka. To nieocenione źródło wiedzy na temat nas samych i naszego państwa. Zdecydowanie polecam.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej
Rok wydania: 2014
Seria: Dzielni-samodzielni
Oprawa: miękka
Ilustracje: Janusz Baszczak
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-245-2335-1
Grupa wiekowa: 6+

Centrum Edukacji Dziecięcej

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: „Odnajdź w sobie dziecko II” ; „Polacy nie gęsi II”

1Shares

8 Replies to “„Poradnik małego PATRIOTY” – Marcin Przewoźniak (recenzja 494)”

 1. Widziałam z tej serii tylko Poradnik małego skauta, ale nie przyglądałam mu się bliżej. Na pierwszy rzut oka jednak mi się spodobał. Pewnie podobnie byłoby z tą pozycją.

  1. Książkę, o której mówisz, widziałam na stronie wydawnictwa. Nawet nie wiedziałam, że ten autor takie coś wydał. Dopiero teraz przy okazji podpinania linka pod recenzowany tytuł. Skauci pewnie też fajni, ale póki co to jeszcze nie dla mojej Młodej 🙂

 2. Strasznie mi się podobają wszystkie poradniki z tej serii.
  Szczerze mówiąc to nawet teraz będąc dorosłą chciałabym je mieć wszystkie dla SIEBIE!
  Szczególnie poradnik skauta i fotografowania.

  1. Każdy z tytułów wchodzących w skład tej serii stanowić może pasjonującą lekturę dla pasjonatów danego tematu. Sama przyjrzałabym się bliżej również tej o fotografii, albo może o małych hobbystach 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *