"Ostrożnie z marzeniami" – Maja Kotarska [recenzja, 163]Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 304
Oprawa: miękka
Ilość stron: 304
ISBN: 978-83-7839-215-6

Agnieszka Starzyk pewnego dnia dowiaduje się, że zmarły wuj zapisał jej spadek. Było to nic innego, jak jego mieszkanie obejmujące cały parter domku przy ul. Sławińskiej. Nie do końca było to to, o czym od zawsze marzyła, jednakże postanowiła wykorzystać okazję na stworzenie prawdziwego domu dla siebie oraz swego narzeczonego, Michała. Wraz z domem odziedziczyła też sąsiadkę z góry, panią Sabinę Boszko. Z pozoru niewinnie wyglądająca staruszka z czasem okazuje się być prawdziwą wiedźmą z piekła rodem. Kobieta z niejasnych przyczyn wzięła Agnieszkę na cel i za wszelką cenę starała się uprzykrzyć młodej sąsiadce życie. Sytuacja na Sławińskiej staje się coraz trudniejsza do wytrzymania. Jakby tego było mało, na naszą bohaterkę zaczyna czyhać banda rzezimieszków, zimnych i wyrachowanych, zdolnych do najgorszych okropieństw. Ale to nie koniec nieszczęść, jakie spadają na pannę Starzyk. W międzyczasie bowiem zostaje porzucona przez ukochanego, co doszczętnie ją podłamuje. Na całe szczęście w doli i niedoli może zawsze liczyć na swoją wierną przyjaciółkę, Baśkę.
Jak potoczą się losy Agnieszki? Dlaczego pani Sabina tak nie cierpi dziewczyny? Czego mogą chcieć od naszej bohaterki bandyci? I czemu Michał postanowił zerwać zaręczyny? Czy przy natłoku tylu nieszczęść, które spadły na głowę Agnieszki, ma ona jeszcze szansę na szczęśliwą przyszłość?

Autorką książki „Ostrożnie z marzeniami” jest Maja Kotarska, absolwentka Wydziału Biologii AR we Wrocławiu. Pasjonatka przyrody i literatury. Przez wiele lat pracowała w różnych zawodach, zbierając tym samym mnóstwo doświadczeń, co z kolei przekładało się na kolejne pomysły życiowe. W końcu chwyciła za pióro i zadebiutowała jako pisarka w 2007 roku powieścią kryminalną „Dracena przerywa milczenie”. Od tamtego czasu wydała jeszcze kilka innych dzieł, których jednak nie dane mi było czytać. „Ostrożnie z marzeniami” to moje debiutanckie spotkanie z twórczością autorki. Czy było udane? Jasne, że tak!

Kiedy rozpoczęłam lekturę książki, od razu miałam skojarzenie z filmem „Starsza pani musi zniknąć” (reż. Danny DeVito), w którym to młoda para małżeńska po wprowadzeniu do nowego domu musiała zmagać się z uprzykrzającą im na wszelkie sposoby życie staruszką z pięterka. Bohaterka książki, Agnieszka Starzyk, ma dokładnie ten sam problem z panią Sabiną. Staruszka wykazuje się niesamowitą pomysłowością odnośnie psikusów i żarcików, którymi raczy swą młodszą sąsiadkę. Czego tu nie było! Wielokrotnie wybuchałam śmiechem, kiedy czytałam o poczynaniach pani Boszko. No bo jak tu się nie śmiać, kiedy sprowadza do swego mieszkania pokaźną grupkę staruszek, które to ubrawszy na nogi drewniaki zaczynają tańczyć Flamenco tuż nad głową biednej Agnieszki. To tylko jedna z zabawnych sytuacji, a w książce znajdziecie ich bez liku. Doprawdy podziwiałam sąsiadkę panny Starzyk za upór w dążeniu do celu, tj wypędzenia sąsiadki z ich domu. Z drugiej strony podziw należy się również samej Agnieszce. Przez długi okres czasu ze stoickim spokojem znosiła kolejne wybryki staruszki. Jednak i jej cierpliwość miała granice, a ona sama zaczęła miotać się po własnym mieszkaniu, niczym rozwścieczona lwica, szukając wyjścia z sytuacji, w której się znalazła. Obie mieszkanki domu przy ul. Sławińskiej zostały doskonale przedstawione przez autorkę powieści, za co należy się jej duży plus. Równie ważną postacią w powieści jest również Baśka, przyjaciółka Agnieszki. Jest to osoba, którą można nazwać prawdziwą przyjaciółką. Jest lojalna, zawsze ma czas dla swej koleżanki oraz biegnie na złamanie karku, aby wyciągać ją z kolejnych opresji. Doprawdy można pozazdrościć wzajemnych relacji tych dwóch młodych kobiet.

Tocząca się wojna podjazdowa pomiędzy mieszkankami domu przy Sławińskiej to tylko jeden z wątków książki. Drugim jest wątek kryminalny, który nie został potraktowany przez pisarkę po macoszemu. Mamy ofiarę, są bandyci, napady, rabunki, jest zagrożenie życia i praca nad rozwiązaniem sprawy przez funkcjonariuszy prawa. Oba wątki są ze sobą doskonale połączone i wzajemnie się przenikają tworząc jedną spójną całość.

Ciekawie przedstawiona intryga, mnóstwo zabawnych sytuacji i dialogów, interesujący wątek kryminalny – to wszystko składa się na doskonałą lekturę, która nie jednej osobie umili czas wolny. Sama spędziłam przy niej przyjemne chwile i będę mile wspominać „przyjaźń” dwóch sąsiadek z ul. Sławińskiej. A Wam dobrze radzę przeczytajcie tę książkę. Zwłaszcza w niepogodę, albo kiedy dopadnie Was chandra. Ta historia ponownie przywoła na Wasze usta uśmiech, dzięki czemu choć na jakiś czas zapomnicie o dręczących Was troskach.

Moja ocena: 5/6
Na ten moment zakończyłam prace remontowe nad blogiem. Muszę odpocząć.. bo mam serdecznie dość. Miało być szybko i prosto… a okazało się zupełnie inaczej. Spostrzegawczy może już zauważyli, że poleciały mi wszystkie podgrupy z obserwowanymi blogami. Próbowałam załatać to importując kopię bloga z chwili sprzed rozpoczęcia remontu. I co? Nic! Nadal nie było, a do tego wszelkie posty zrobiły się podwójne… przez co musiałam co drugi usuwać ręcznie. Zwariować czasem idzie przy poprawkach wizualnych bloga.
W czym ten szablon jest lepszy od poprzedniego? Chociażby w tym, że z głównej strony mam dostęp do poszczególnego widżetu (wiecie.. te skrzyżowane narzędzia w prawym dolnym rogu). Poprzedni szablon przy każdym kliknięciu wywalał mi błędem. Teraz jest chociaż to tak, jak być powinno. Nadal nie wyświetla się więcej niż 200 komentarzy, ale to jakoś przeżyję. Niestety ściągając szablon nie wiadomo, co dokładnie będzie chodzić, a co nie. Wszystko wychodzi w praniu…
No dobra. Ja idę odpocząć. Później może wejdę jeszcze na poprawki kosmetyczne. I czeka mnie ręczne dodawanie podkategorii z obserwowanymi blogami…

25 komentarzy

 • asymaka 3 lutego 2013 at 17:21

  jestem pewna, że akurat ta książka by mi się spodobała
  pozdrawiam serdecznie

  Reply
 • Anne18 3 lutego 2013 at 17:33

  Dziś nie na temat książki ale wyglądu bloga jest świetny i nie zmieniaj już tyle bo co za dużo to niezdrowo.

  Reply
 • Bezimienna 3 lutego 2013 at 17:35

  Z wielką chęcią zabiorę się za tę książkę.
  A blog wygląda teraz bardzo ładnie. Ważne, że Twoja ciężka praca się opłaciła! 🙂

  Reply
 • Magdalena B 3 lutego 2013 at 17:54

  bardzo fajna recenzja 😉

  Reply
 • Cohrri 3 lutego 2013 at 18:02

  Wiem, że to może głupie, ale nie lubię czytać książek z polskimi imionami 😉

  Reply
  • Lenalee 3 lutego 2013 at 18:48

   Mam dokładnie tak samo. 🙂 A to dlatego, że naczytałam się tyle obcojęzycznych książek w moim życiu, że polskie nazwiska to coś bardzo nie na miejscu dla mnie. 🙂

   Reply
 • toska82 3 lutego 2013 at 18:10

  Podobał mi sie film „Starsza pani …” dlatego z chęcią zapoznam się z pomysłami naszej rodzimej autorki i tym w jaki sposób zamierza wykurzyć Agnieszkę 😉

  Reply
 • Trinity 3 lutego 2013 at 18:54

  Bardzo chętnie bym przeczytała, lubię takie książki 🙂

  Reply
 • Antyśka 3 lutego 2013 at 19:21

  Książka brzmi naprawdę ciekawie. Mam ochotę na taką powieść. 🙂
  A co do wystroju bloga to zmieniasz go częściej niż ja, a to ja „zasłynęłam” z tego, że przy każdych odwiedzinach gościła u mnie inna szata graficzna 😉 Szczerze? Ten jest dużo ładniejszy niż poprzedni. Poza tym jest przejrzyściej i tak przytulnie. Nawet z tą czernią 🙂

  Reply
 • Perry 3 lutego 2013 at 19:21

  Myślę, że chętnie przeczytałabym tę lekturkę, tym bardziej, że jak piszesz jest ona całkiem zabawna, a w te zimowe właśnie uśmiechu mi brakuje. Całkiem podobał mi się film „Starsza pani musi zniknąć”, więc książkę w podobnym guście z pewnością również bym polubiła.

  Reply
 • miqaisonfire 3 lutego 2013 at 19:39

  Z chęcią przeczytałabym tę książkę, zwłaszcza po tak zachęcającej recenzji 😉 Czuję się zaciekawiona.
  Wiem jak irytujące potrafi być, gdy szablon nie chce działać tak jak powinien 🙁 Ale jest u Ciebie bardzo ładnie i jest przejrzyście, chociaż musiałaś na pewno się nad tym strasznie napracować.

  Reply
 • Natula 3 lutego 2013 at 19:52

  Lubię połączenie humoru i intrygi kryminalnej, więc dlaczego nie…
  Podziwiam za walkę z szablonem, zdrowie na tym można stracić, dlatego poszłam na łatwiznę i zostałam przy szablonach bloggera 🙂

  Reply
 • Recenzje Kiti 3 lutego 2013 at 20:45

  To pozycja idealna dla mnie:)

  Reply
 • Monika Gagat 3 lutego 2013 at 21:02

  Książka stoi na mojej półce i czeka na swoją kolej :3 Po Twojej opinii koniecznie muszę przeczytać! :3

  Reply
 • Madame K. 3 lutego 2013 at 21:22

  Do książki nie jestem przekonana. Szukam czegoś innego, a podejrzewam że z tą powieścią bym się tylko nudziła.

  Reply
 • Ewa 3 lutego 2013 at 21:27

  Cóż za idylliczna i sielska okładka. 🙂

  Reply
 • Kruszynka 3 lutego 2013 at 21:59

  Z chęcią bym się z nią zapoznała:)

  Reply
 • Melania 3 lutego 2013 at 22:32

  O widzę że to książka dla mnie, moje klimaty, będę się za nią rozglądała.

  Reply
 • Paulina 3 lutego 2013 at 23:21

  Książka nie dla mnie, zdecydowanie, ale chcę wyrazić swoją aprobatę dla prac remontowych 🙂 Jest ładnie 🙂 Pozdrawiam

  Reply
 • Jadźka 4 lutego 2013 at 09:20

  Gdzieś już widziałam ten tytuł;) Więc może poszukam w wolnej chwili:)

  Reply
 • Dosiak 4 lutego 2013 at 10:32

  Czytałam „Dracenę…” i bardzo miło wspominam, więc chętnie sięgnę i po tę książkę 🙂

  Reply
 • MalaEmily 4 lutego 2013 at 12:25

  Dlatego też nie bawię się w szablony na blogu:) Denerwowałabym się bardzo… Jadnak muszę powiedzieć, że bardzo ładnie się u Ciebie zrobiło:)
  Co do książki to sama nie wiem, może kiedyś;)

  Reply
 • Pati13xd 4 lutego 2013 at 12:37

  Ksiazka mi sie bardzo podoba, zapisuje na moja liste do przeczytania.
  Wyglad ladny, tez nie lubie bawic sie z szablonami.
  Pozdrawiam, u mnie nowa recenzja. 🙂

  Reply
 • Ana 15 lutego 2013 at 23:13

  Staruszki tańczące flamenco w drewniakach? 🙂 Przekonałaś mnie, muszę to przeczytać 🙂 🙂 🙂

  Reply

Leave a Comment